www.what2do.co.il

מתי חשוב לעשות צוואה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
מתי חשוב לעשות צוואה

בניגוד לתפיסה השגוייה, כי עריכת צוואה הינה עניין של קשישים אשר נמצאים בערוב ימיהם, פעמים רבות רצוי לעשות צוואה גם בגילאים צעירים יותר. יש לזכור כי בהעדר צוואה מפורשת המחלקת את הרכוש על פי רצונו של הנפטר, יחולק הרכוש באופן שקבוע בחוק הירושה על פי היורשים לפי דין.

 

 

צוואה ניתן לערוך בארבעה אופנים שונים על מנת שתהה היא ברת תוקף משפטי והם – צוואה בעדים, צוואה בפני רשות, צוואה בכתב יד או צוואה בעל פה (כאשר האחרונה הינה צוואה אשר נאמרת על ערש דווי ואיננה נאמרת מראש).

 

גירושין ונישואים שניים


במידה ובני זוג נקלעים להליכי גירושין, על כל צד בנפרד לערוך צוואה אשר תמנע מבן הזוג השני לרשת את חלקו על פי הדין (בן זוג לפי החוק ביום פטירת המנוח יורש, פעמים רבות, לפחות מחצית מירושתו). גורם נפוץ במיוחד לעריכת צוואה, גם בקרב אנשים צעירים, הינם נשואים שניים והבטחת ירושת הילדים מן הנישואין הראשונים. נהוג לערוך צוואה בעת הנישואין השניים, ולהפריד בין הרכוש אשר נצבר במהלך הנישואין הראשוניים לבין הרכוש העתידי.

 

 

סכסוכים בתוך המשפחה


צוואה תיערך גם במידה וקיים סכסוך בין המצווה לבין אחד מבני המשפחה אשר נחשב יורשו לפי דין. נישולו של האחרון מן הירושה יוכל להתבצע רק בעריכת צוואה, בדומה לכך, הרצון להוריש עיזבון לבן זוג ידוע בציבור מחויב להיות מנוסח בצוואה כאשר אחד מן הצדדים עדיין נשוי לצד שלישי.

 

 

שינוי האחוזים ואופן חלוקת הרכוש

 


חוק הירושה קובע כי הרכוש יחולק באחוזים ובחלקים קבועים מראש בין היורשים השונים. במידה והמצווה מעוניין בחלוקה שונה של הרכוש, יכול הוא לקבוע אותה בצוואתו. צוואה יכולה להיקבע גם לא על פי רכוש, אלא באופן מתמטי של הענקת אחוזים מן הרכוש. לדוגמא, החוק קובע כי בן זוגו של המנוח יהיה זכאי למחצית מירושתו ולילדים ונכדיו למחצית השנייה - צוואה יכולה לנסח כי הנכדים יזכו למחצית הרכוש ואילו בן הזוג ואבי הנכדים יזכו למחצית השנייה.

 


לעיתים הצורך לעריכת צוואה נובע בכלל משיקולים של מיסים וענייני חשבונאות. לדוגמא, במידה ובעיזבון קיימים דירה, מכונית, חשבונות בנק ומטלטלין, חלוקת הדירה באחוזים על פי חוק הירושה, עלולה להביא למכירתה או עסקת בעלות עליה, כאשר צוואה יכולה להגדיר שהדירה תעבור לילדים ואילו חשבונות הבנק והרכוש לבן הזוג.

 

למנוע מן הירושה להגיע למדינה


יש לציין, במידה ואין למנוח קרובי משפחה מדרגות ראשונות כמוגדר בחוק הירושה (ילדים, נכדים, הורים, סבים, דודים, בן זוג, אחיינים), חייב הוא לערוך צוואה שכן במידה ולא תיערך – יכולה המדינה לרשת את עזבונו.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.