www.what2do.co.il

האחיינים טענו כי הצוואה אינה משקפת את רצונה של דודתם המנוחה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 19/05/2014
האחיינים טענו כי הצוואה אינה משקפת את רצונה של דודתם המנוחה

הדודה הורישה את כל רכושה לאחיין אחד וכאשר ביקש לקיים את הצוואה לאחר מותה, התנגדו האחיינים האחרים, בטענה כי הצוואה אינה משקפת את רצונה האמיתי של הדודה המנוחה.

 

המבקש הגיש בקשה לבית משפט לענייני משפחה בחיפה, לקיום צוואת דודתו המנוחה שהיתה ערירית ללא ילדים. הצוואה ניתנה בחודש אוקטובר 2010, בה היא ציוותה לו את כל עיזבונה.

 

מנגד טענו האחיינים הנוספים, כי המנוחה כתבה שתי צוואות קודמות, בהן חילקה את הירושה לשתי המשפחות באופן שווה וכי נפל פגם בצוואה האחרונה והיא אינה מבטאת את רצונה של המנוחה.

 

האם נפל פגם מהותי בצוואה שאינו ניתן לריפוי?

 

הצדדים היו חלוקים בנוגע לעדים שחתמו על הצוואה. לטענת המבקש, הצוואה נחתמה בביתה של המנוחה בקריית אתא, בידי עורך הדין ועדת קיום הצוואה שהיתה מזכירתו של עורך הדין. לדבריו, חתימות שני העדים אותנטיות.

 

מנגד טוענים כי הצוואה נחתמה רק בפני עורך הדין, אך מכיוון שהוא נפטר, לא ניתן להעיד על נכונות הצוואה. המזכירה העידה כי היא לא חתמה מעולם על צוואה מחוץ למשרדה בקריית מוצקין, והוסיפה כי היא לא זכרה כלל שהגיעה לביתה של המנוחה.

 

האחיינים רצו לשלוח את הדודה לבית אבות בניגוד לרצונה

 

עוד טענו המתנגדים כי אמו של המבקש, אשר התגוררה בביתה של המנוחה וסעדה אותה, השפיעה עליה באופן לא הוגן ושכנעה אותה להוריש את כל עיזבונה לבנה, שלא היה שרוי בחובות או בקשיים כלכליים.

 

מנגד טען המבקש כי הוא לא היה מעורב בעריכת הצוואה, ולא היה נוכח במעמד החתימה. המבקש העיד כי הוא היה בקשר יום יומי עם דודתו והיא החליטה לשנות את הצוואות הקודמות, בעקבות נתק משפחתי עם המתנגדים. לדבריו, המתנגדים רצו לשלוח אותה לבית אבות בניגוד לרצונה, והפנו לה עורף לאחר שעברה תאונת דרכים קשה.

 

המזכירה חתמה על הצוואה מבלי שנכחה במעמד העריכה

 

בית המשפט נדרש להכריע בנוגע לעניין החתימות, מאחר ועד אחד נפטר והעדה השנייה אינה זוכרת כלל את מעמד החתימה. העדה אמנם אישרה את חתימתה על הצוואה, אך היא לא זיהתה את תמונת המנוחה. ואף הצהירה כי היא מעולם לא יצאה מהמשרד על מנת לחתום על צוואה.

 

מנגד נבדקה האפשרות כי החתימה בוצעה במשרד עורך הדין, אך אפשרות זו לא נמצאה סבירה. המנוחה לא היתה יכולה להגיע למשרד עורך הדין, מכיוון שהיא התניידה בכיסא גלגלים, לאחר שנפגעה בתאונת דרכים. בבניין לא היתה מעלית, שאפשרה לה את הכניסה למשרד.

 

בית המשפט הגיע למסקנה כי הצוואה בטלה בהעדר מרכיב יסודי של עד שני, מאחר ועדת הצוואה השנייה ככל הנראה לא נכחה במעמד עריכת הצוואה ויתכן שחתמה מאוחר יותר על הצוואה במשרדו של עורך הדין, שלא בנוכחותה של המנוחה.

 

בנסיבות אלה דחה בית המשפט את הבקשה לקיום הצוואה וקיבל את התנגדותם של האחיינים האחרים. המבקש יישא בהוצאות המשפט בסך 10,000 שקל.

 

ת"ע 23516-04-11
ת"ע 23678-04-11 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.