www.what2do.co.il

התנגדות לקיום צוואה בעקבות התערבות פסולה של האחות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 10/07/2014
התנגדות לקיום צוואה בעקבות התערבות פסולה של האחות

אמא לשניים חלתה בסרטן וערכה את צוואתה על ערש דווי בשנת 2007 בפני שני עדים. בצוואה היא הורישה את כל רכושה לבתה, שליוותה אותה במהלך כל תקופת מחלתה וטיפלה בה במסירות ולבנה השני לא הורישה מאום.

 

הבן התנגד לקיום הצוואה, בטענה כי הצוואה אינה משקפת את רצונה החופשי והאמיתי של אמו והוסיף כי אחותו השפיעה עליה באופן בלתי הוגן, בעת היותה חולה.

 

הבן לא סייע לאמו בתקופת המחלה

 

בית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב דחה את התנגדותו של הבן, מכיוון שעל פי מסמכים רפואיים, במועד חתימת הצוואה, חרף מצבה הפיזי הקשה, האם היתה כשירה לערוך צוואה ולהבחין בטיבה. כמו כן, הוכח כי התקיים קשר משמעותי בין האם לבת, בעוד שהבן, כמו יתר בני המשפחה, לא סייע לה בתקופה הקשה של המחלה.

 

בעקבות ההחלטה לדחות את ההתנגדות לקיום הצוואה, הגיש הבן ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב.
בערעורו טען הבן כי מלבד מצבה הגופני הקשה, גם מצבה הקוגניטיבי של האם לא היה טוב, והיא לא היתה מסוגלת לבצע פעולות משפטיות מהותיות לגבי רכושה. הבן ביסס את טענתו על סמך עדותו הניטראלית של רופא המשפחה שטיפל באם.

 

הרופא המליץ שלא לבצע החלטות מהותיות בנוגע לרכוש

 

רופא המשפחה העיד שכשבועיים לפני עריכת הצוואה הוא ביקר בביתה של המנוחה והמליץ לה שלא תבצע פעולות מהותיות ברכושה ולא תקבל החלטות רציניות, בשל מצבה הנפשי הירוד וכושרה הקוגניטיבי.

 

הרופא הוסיף כי באותה תקופה המנוחה היתה תלותית לחלוטין בעזרתה של בתה והיא נזקקה לסיוע סיעודי, על מנת לבצע פעולות בסיסיות.
הבן תיאר כי לפני שערכה האם את הצוואה הוא שמר איתה על קשר רציף וביקר אותה בביתה מספר פעמים בשבוע, אך בשלב מסוים אחותו עברה להתגורר בביתה ומנעה את ביקוריו.

 

עורך הדין הדריך את האחות כיצד לנשל את יתר היורשים

 

הבן הוסיף כי אחותו היתה מעורבת בעשיית הצוואה, היא לקחה את האם לעורך דין מטעמה, ומיהרה להפקיד את הצוואה כבר ביום למחרת, אצל הרשם לענייני ירושה. הבן ציין כי אותו עורך דין הוא בעל עבר פלילי, אשר הורשע בעבר במעשי מרמה, זאת לאחר שהדריך את לקוחותיו כיצד לנשל יורשים אחרים מהצוואה.

 

מנגד טענה האחות כי לאמה לא היתה כל בעיה קוגניטיבית, היא היתה עצמאית הן מבחינה פיזית והן מבחינה שכלית והיתה כשירה להבחין בטיבה של הצוואה ולערוך אותה על פי רצונה החופשי. לדבריה, האם רצתה לגמול לה על טיפולה המסור ולהדיר את אחיה שלא תמך בה בזמנים הקשים.

 

עוד טענה האחות כי בינה לבין העורך דין לא התקיים קשר עצמאי, מלבד הקשר שנוצר לצורך קידום ענייני אמה, לטענתה מעורבותה לא היתה פסולה, מאחר והיא פעלה על פי בקשתה של האם.

 

בית המשפט קיבל את ההתנגדות לקיום הצוואה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בראיות, הגיע בית המשפט לכלל מסקנה כי המערער הצליח להוכיח שהצוואה נעשתה תחת השפעה בלתי הוגנת וקבע כי הבת התערבה באופן פסול בעריכתה וניצלה את התלות של אמה לצורך הדרת אחיה מהירושה.
בנסיבות אלה קיבל בית המשפט את ההתנגדות לקיום הצוואה וקבע כי האחות תישא בהוצאות המשפט בסך 20,000 שקל.

 

עמ"ש 45610-09-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.