www.what2do.co.il

התובע ביקש לחייב את אחותו להחזיר כספים לקופת העיזבון שהורישה אמם

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/07/2014
התובע ביקש לחייב את אחותו להחזיר כספים לקופת העיזבון שהורישה אמם

התובע הגיש תביעה כנגד אחותו וביקש מבית משפט לענייני משפחה בחיפה לחייב את הנתבעת להחזיר סכום של 1,200,000 שקל לקופת העיזבון.

 

אמא לשלושה ילדים נפטרה בשנת 2009, בהיותה בת 96, כאשר בתקופה האחרונה לפני מותה היא היתה עיוורת וכבדת שמיעה ונזקקה לטיפול סיעודי.

 

בנה של המנוחה הגיש תביעה כנגד אחותו שהינה אחת היורשות, בטענה כי היא הוציאה שלא כדין מקופת העיזבון סכום בסך 445,000 שקל ואף מכרה את ביתה של האם בסך 614,000 שקל ולא הפקידה את הכסף לחשבון המנוחה.

 

האחות זייפה חתימות כדי למשוך כספים 

 

לטענת התובע, האחות החזיקה בייפוי כוח בחשבון הבנק של האם ובמהלך השנים 2007-2009 היא רוקנה בשיטתיות את חשבון הבנק ופיזרה את הכספים בין חשבונות בנק של בעלה וקרובי משפחתה. התובע תיאר כי אחותו זייפה את חתימות האם על גבי שיקים לטובת מימון אירוע פרטי של בתה. וזייפה את חתימתה לצורך שימוש בהעברות בנקאיות ושימוש בייפוי כוח לאחר פטירתה.

 

עוד טען התובע, כי האחות ניצלה את מצבה הבריאותי והתלותי של האם וכשנה טרם פטירתה, היא מכרה את מגרש ביתה לילדיו של גיסה במחיר הנמוך משוויו בפועל ולא הפקידה את כספי התמורה בחשבון הבנק של האם.

 

האם היתה צלולה בדעתה עד יום מותה

 

מנגד טענה הנתבעת כי היא פעלה מכוח ייפויי כוח שניתן לה על ידי אמה. וציינה כי על מנת להפעיל את חשבון הבנק, נדרשה הוראה מפורשת בכתב או בעל פה. לדבריה, האם אמנם היתה מוגבלת פיזית, אך היא היתה צלולה דיה כדי לקבל החלטות בעצמה והיתה בקיאה בחשבונה עד למועד פטירתה.

 

האחות סיפרה כי היחסים בין התובע לבני המשפחה נותקו מזה שנים רבות והיא דאגה לה וביקרה אותה באופן קבוע, על כן נתנה לה את ייפוי הכוח ולא לאחיה.

 

עוד הוסיפה האחות כי משיכות הכספים נעשו על פי דרישת האם והיא נדרשה לעשרות אלפי שקלים בחודש לצורך תשלומים שוטפים של קניות, רכישת תרופות ושירותי עובד זר שטיפל בה במהלך כל שנותיה האחרונות. הנתבעת טענה כי לא היה לה כל קשר למכירת המגרש והעסקה נוהלה על ידי אמה.

 

האחות לא הצליחה להוכיח כי כל הכספים שימשו לצורכי האם

 

בית המשפט מינה מומחה לבדיקת חשבונות האם ולבדוק האם נמשכו כספים למטרות פרטיות של הנתבעת. מחוות הדעת עלה כי סכום בסך של 445,000 שקל בחשבון המנוחה מהווה משיכות שלא שימשו לצורכי המנוחה ולא ניתנו על ידי הנתבעת הסברים מניחים את הדעת בנוגע להוצאות.

 

בנוגע למכירת המגרש העיד גיסה של הנתבעת, שילדיו רכשו את המגרש ולדבריו, למרות גילה המתקדם ומצב בריאותה, המנוחה ניהלה את כל העסקה בכוחות עצמה וקיבלה לידיה את סכום המכירה במזומן. הגיס העיד כי הנתבעת לא היתה מעורבת כלל בביצוע העסקה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בחוות הדעת, קבע בית המשפט כי האחות סייעה לאימה ותמכה בה בהתנהלותה הפיננסית, בעוד שהתובע התרחק מהמשפחה והותיר את נטל הטיפול באם המבוגרת והחולה לנתבעת.

 

התובע לא הצליח להוכיח את הטענה בנוגע למכירת המגרש, אך עם זאת הנתבעת לא הצליחה להוכיח כי כל הכספים שנמשכו מהחשבון שימשו להוצאות האם, ולא לצרכיה הפרטיים.

 

בסופו של דבר חייב בית המשפט את הנתבעת להשיב לקופת העיזבון סך של 445,000 שקל ובנוסף היא תישא בהוצאות המשפט בסך של 30,000 שקל.

 

תמ"ש 2103-02-11 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.