מדור ספציפי, מזונות האישה


מדור ספציפי, מזונות האישה

לכל אישה, מתוקף זכאותה למזונות אישה מבעלה, קיימת זכות לדירת מגורים וקורת גג, או בעגה המקצועית - מדור ספיציפי. במהלך הגירושין יכולה האישה לדרוש בבית המשפט כי יתאפשר לה להמשיך ולגור בבית בו התגוררה במהלך הנישואין.

 

צו מדור אשר מומצא על ידי בית הדין הרבני בעבור אישה, מונע כל הליך של פירוק השיתוף בדירה או מכירתה וחלוקה בתמורתה. צו מדור מוגש כסעד זמני במסגרת תביעת שלום בית או מזונות - ויבוטל עם תום ההליכים המשפטיים בין בני הזוג.

 

      קראו עוד בתחום:

 

יצויין כי במידה והבעל מעניק לאישה מדור אחר מהדירה בה התגוררה במהלך שנות הנישואין, על הדירה החדשה להיות זהה ברמתה לדירה הישנה, אך בהתחשב כמובן בעובדה שכעת גרים בה פחות נפשות.

 

מהי המשמעות הכלכלית של צו המדור?

 

כאשר מוגשת תביעה לפירוק השיתוף בדירת מגורים על ידי הבעל, מדובר למעשה בניסיון של הבעל למכור את הבית אשר בו גרו בני הזוג במהלך שנות הנישואין. במידה והומצא לאישה צו מדור בבית המשפט, כחלק מתביעה למזונותיה, מתעכבת לאלתר מכירת הבית עד שיבוטל צו המדור.

 

יש לציין כי במידה ובני הזוג חיים בשלום זה עם זה, לא יכולה האישה לכפות על הבעל להמשיך ולגור בבית מסוים במידה והוא מעוניין שהיא תעבור עימו לבית אחר. כאשר הבעל מורד באשתו (ע"י בגידה בה, הפניית אלימות כלפיה, אי קיום יחסי אישות עימה ועוד), האישה איננה חייבת לעבור עימו מדירת המגורים וקיימת לה העילה להגשת בקשה לצו מדור מבית המשפט.

 

 


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
שינוי דמי מזונות, אימתי?

הגבר פשט את הרגל? הילד צריך טיפולים רפואיים? האישה רוצה לעבור לבית גדול יותר? בית הספר יקר יותר מהצפוי? האם ניתן לשנות פסק דין מזונות?

 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות? 
 

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

סמכות לדון במזונות האישה קיימת גם לבית המשפט לענייני משפחה וגם לבית הדין הרבני. ידוע כי קיימת עדיפות בעבור האישה להגיש את התביעה לבית המשפט לענייני משפחה (אם כי אין זו אמרה חלוטה). במידה ותוגש תביעה לבית הדין הרבני על ידי הגבר, ובה יכרכו מזונותיה של האישה, אזי לא תוכל האחרונה להגיש תביעה זהה לבית המשפט לענייני משפחה.

 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ...

 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

מתי ניתן יהיה לשנות פסק דין מזונות? מהו שינוי נסיבות קיצוני המאפשר שינוי שכזה?

 

 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... 

מאסר עקב אי תשלום מזונות

מהי תקופת המאסר בגין חוב מזונות? על כך ניתן למצוא תשובה בסעיף 74 לחוק ההוצאה לפועל ...

 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד...

 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה?

 

פירוק שיתוף בדירה

במהלך הליך גירושין, אחת השאלות העיקריות שמתעוררות היא האם דירת מגורי בני הזוג תימכר או תישאר לשימושו של אחד מבני הזוג ...

 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ?

 

חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי"ט 1959

החוק לתיקון דיני המשפחה עוסק בתשלום דמי המזונות, ומסדיר כללים לגבי ההיקף שלהם, הבטחתם, מתי ועל מי הם חלים ועוד. 

 

מהו הסכם שלום בית?

לעיתים בני זוג נשואים אשרו גמרו אומר להתיר את ברית הנישואין, מחליטים לחתום על הסכם שלום בית על מנת להעניק הזדמנות נוספת ואחרונה לתא המשפחתי בטרם יפורק לחלוטין. הסיבות לניסיון להגיע לשלום בית נובעות לעיתים מאהבה, מנוחות או משיקולים זרים – ומדובר למעשה בפנייה של בני הזוג לגורמים חיצוניים על מנת להסדיר וליישב את המחלוקות ביניהם... 

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

בבואו של בית המשפט לקבוע האם יש להכיר בבני זוג כ"ידועים בציבור" על השופט מוטל להתבונן בכל מקרה לגופו מבעד למשקפיים חשדניות, שכן לא כל זוג הגר תחת קורת גג אחת, דינו כדין זוג ה"ידוע בציבור"...

 

מרוץ הסמכויות, מהו? מרוץ הסמכויות, מהו?

על פי החוק במדינת ישראל, קיימות שתי ערכאות העוסקות בענייני משפחה – בית המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים...

 המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.