www.what2do.co.il

הפרת הבטחת נישואין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
הפרת הבטחת נישואין

ההוצאות לקראת טקס החופה, החינה, חגיגות האירוסין והמוניטין הציבורי אינם עניין של מה בכך והפסיקה הישראלית הכירה זה מכבר בהפרת הבטחת נישואין כעילה לתשלום פיצויים. פיצויים אלו יכולים להיות חומריים כנגד קבלות (דוגמא – כסף ששולם לאולם או לתקליטן מבעוד מועד) או פיצויים נפשיים (כגון עוגמת נפש, פגיעה בשם הטוב וכו’).

מקורה של התביעה להפרת הבטחת נישואין הינו בדיני החוזים כאשר קיים הבדל קטן מהפרת חוזה רגילה, שכן הוכחה של הפרת הבטחת נישואין יכולה להיתמך גם מבלי להוכיח כוונה של הצד השני לבצע מעשה רמייה כלפי הצד "הנבגד".

 


בבואו של בעל דין להוכיח הפרת הבטחת נישואין, עליו להוכיח כי בהצעת הנישואין התקיימו יחסים חוזיים בהתאם לסעיף 2 לחוק החוזים. תנאי ראשוני לביסוס עילה זאת, כמו לגבי כל הפרת חוזה, היא הוכחה כי היו הצעה או הבטחה מסוימת תוך כדי כריתת חוזה (אפילו בע"פ) בין הצדדים כפי שנדרש ליצירת יחסים חוזיים עפ"י החוק.

הבעיה העקרונית בהוכחת הבטחות או הסכמים מסוג זה, היא כי עצם הבטחת נישואין הינה בדרך כלל עניין שבינו לבינה והיא אינה כתובה או ראויה להוכחה כמו הסכמים מסחריים. אי לכך, בוחן בית המשפט בקפידה, האם באמת הוצעה הצעת נישואין כמקובל בחברה. הוכחות אלו ניתן לעשות על ידי הצגת חשבוניות ששולמו לאולמות חתונה, עדויות מחברים או בני משפחה לגבי אירוסי בני הזוג, הנפקת הזמנות, רכישת בגדים הדדית (שמלת כלה או חליפת חתן) וכו’.

יש לציין כי חוזה נישואין נבחן מחד גיסא על פי ברוח חוק החוזים, אך מאידך מדובר בחוזה ייחודי אשר נטועים בו רגשות ואינטימיות ולכן הסעד הנפסק בגין הפרתו הינו סעד מיוחד (תמיד פיצויים כספיים)י, ומשתנה ממקרה למקרה.


נטל ההוכחה

כמו בכל תביעה, מוטל נטל ההוכחה על פי ההלכה הידועה של "המוציא מחברו עליו הראייה". לעניינינו - על הטוען להפרת הבטחת הנישואין להוכיח התקיימותה של הצעת נישואין מפורשת והסכמה מן הצד השני להצעה.

 

במידה ולא הצליח הצד הדורש פיצויים בגין הפרת הבטחת הנישואין להוכיח כי התקיימה הצעת נישואין כמקובל מבחינה חברתית מן הרקע ממנו מגיעים הצדדים (לדוגמא – ישנם מגזרים שנהוג לבקש את ידה של הכלה מאביה), לא יקבל בית המשפט את טענתו. כאמור, דרכים נפוצות להוכחת הפרה זו הינם קבלות על אולם חתונה, תשלום שנעשה לתקליטן או שמלה כלה וכו’. 


 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.