www.what2do.co.il

הסתרת צוואה, מהן הסנקציות על העלמת צוואה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 21/06/2017
הסתרת צוואה, מהן הסנקציות על העלמת צוואה?

צוואה היא מסמך שבו אדם קובע מי יירש את נכסיו לאחר לכתו מהעולם. אדם שיש ברשותו צוואה של קרוב משפחה, חבר או כל אדם אחר, חייב למסור אותה מיד לאחר שנודע לו על פטירת בעל הצוואה לרשם לענייני ירושה. אדם המפר את הוראות חוק הירושה וחוק העונשין, מבצע עבירה פלילית וצפוי לעונש שעלול להגיע עד חמש שנות מאסר, וכן זכותו לרשת את המנוח מתבטלת, גם אם הוא מופיע בצוואה באופן חוקי.

 

החוק קובע ארבע אפשרויות שבהן ניתן לערוך צוואה בעלת תוקף משפטי מחייב: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, בפני רשות וצוואה בעל פה, כל סוגי הצוואות נערכות תוך שמירת הרצון החופשי של המצווה ללא כל השפעה או לחץ מצד גורמים חיצוניים. באמצעות עריכת צוואה, יכול המצווה להיות בטוח כי לאחר מותו יחולקו רכושו ונכסיו בדיוק בהתאם לרצונו.

 

אדם שערך צוואה בכתב יד, בעדים או צוואה בפני רשות, יכול לשמור אותה אצלו, להפקיד אותה אצל אדם קרוב או לשמור בכל מקום אחר שיבחר. מי שרוצה להיות בטוח כי הצוואה תימצא עם מותו ותישמר מפני פגעי הזמן, רשאי להפקידה אצל הרשם לענייני ירושה. כדי למנוע מצבים שבהם השפעות חיצוניות שונות תסלפנה את רצונו האמיתי של המצווה, מתבטלת כל הוראה בצוואה שנעשתה בשל השפעה בלתי הוגנת ואסורה, כגון: אונס, איום, תחבולה או תרמית.

 

חובת מסירת צוואה לרשם לענייני ירושה

 

סעיף 75 לחוק הירושה, קובע כי מי שיש בידו צוואה חייב למסרה, במקור או בהעתק מאושר, לרשם לענייני ירושה מיד לאחר שנודע לו על פטירת המצווה. אדם המפר את הוראות סעיף זה, צפוי לשלושה חודשי מאסר או קנס.

 

סעיף 76 לחוק קובע כי כאשר הופקדו צוואה או זיכרון דברים על צוואה שבעל פה אצל רשם לענייני ירושה או נמסרה לו צוואה, ולא הוגשה בקשה לקיום צוואה בתוך שלושה חודשים לאחר פטירת המצווה או לאחר מסירת הצוואה, ימסור הרשם לענייני ירושה הודעה על כך לזכאים לפי הצוואה ויודיע על כך ברבים.

 

סעיף 395 לחוק העונשין קובע כי הסתרת צוואה או העלמתה היא עבירה פלילית שבצידה עונש מאסר. על פי סעיף זה, אדם המסתיר כתב צוואה בכוונה להונות, כאשר שהמצווה חי או מת, צפוי לעונש של עד חמש שנות מאסר בפועל.

 

חוק העונשין קובע כי אין זה משנה אם האדם שערך את הצוואה חי או נפטר, מכיוון שחל איסור מוחלט להעלים את הצוואה, והעלמתה מהווה בכל מקרה עבירה פלילית. כמו כן, סעיף 5 לחוק הירושה קובע כי לצד הסנקציה הפלילית מכוח הדין הפלילי בגין העלמת צוואה, אדם שהורשע על שהעלים או שהשמיד את צוואתו האחרונה של המוריש, או שזייף אותה, או שתבע על פי צוואה מזויפת, מבטלת את זכותו לרשת את המנוח.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.