www.what2do.co.il

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה


סעדים זמניים: עיקולים, עיכוב יציאה, צו מניעה 

סעד זמני הוא צו הניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני, במטרה להבטיח את קיומו של פסק דין שינתן בעתיד, ולהכשיל כל ניסיון להימלט או להבריח רכוש. 

בדיני משפחה ניתנים סעדים זמניים בעיקר בתביעות מזונות ותביעות רכושיות.
 
במקרים רבים, יש להגיש בקשות למתן סעדים זמניים יחד עם הגשת התביעות העיקריות, ולבקש מתן סעדים במעמד צד אחד כדי למנוע מצב של הברחת נכסים מהירה מצד בן הזוג. יחד עם זאת, בטרם מגישים בקשה לסעד זמני, יש לשקול את האסטרטגיה הכללית של התיק. 

סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת: 

1. צו עיקול 

צו המעקל את הרכוש הנמצא בבעלות הצד השני. פעמים רבות נוטה בן הזוג המחזיק במרבית הרכוש המשותף לנקוט בפעולות להברחת הרכוש עם הפתיחה בהליכים משפטיים על מנת למנוע מבן הזוג השני לקבל את חלקו. הברחת הרכוש מתבצעת במגוון דרכים, עם ע"י מכירת הרכוש, חלוקת מתנות, נטילת הלוואות כביכול מקרובים, פדיון זכויות צבורות כגון תוכניות חיסכון, מניות, קופ"ג (אפ הגיע זמן פירעונם) וכו’. 

אם קיים חשש להברחת הרכוש, ממומלץ להגיש בקשה לעיקולים במעמד צד אחד. כלומר, ללא ידיעת בן הזוג השני. בכל מקרה, ע"פ חוק מוטלת חובה ליידע את בן הזוג על מתן צו העיקולים תוך פרק הזמן שקבע השופט/הרשם.. 

2. צו מניעה 

צו האוסר על בן הזוג לבצע כל שינוי ברכוש הצדדים, בין בדרך של מכירה, העברה לצד שלישי וכיו"ב. 

3. צו עיכוב יציאה מן הארץ 

סעד זה נועד למנוע מבן הזוג לצאת מן הארץ שלא על מנת לשוב אליה עוד במטרה לחמוק מחיוב המזונות או במטרה להבריח רכוש. חשוב לציין, שבית המשפט יורה על צו עיכוב יציאה מן הארץ במהלך תביעה מתנהלת (וזאת להבדיל מהליכי הוצל"פ) רק במקרים נדירים בהם קיים חשש אמיתי (להבדיל מחשש טקטי) שבן הסוד יעזוב את הארץ. זאת לאור חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על מנת שבית המשפט יורה על עיכוב יציאתו מן הארץ צריך להוכיח שקיים חשש ממשי שאי מתן הצו יכביד על ביצוע פסק הדין. 

צו עיכוב היציאה ניתן במעמד צד אחד ולאחר מכן מתקיים דיון במעמד שני הצדדים.
במקרים בהם קיים חשש שאחד מבני הזוג עלול לחטוף את הילדים לחו"ל, מומלץ לבקש צו עיכוב יציאה מן הארץ גם כנגד הילדים. 

4. צו מרווה 

צו עיקול זמני לנכסים שנמצאים בחו"ל. 

מידע נכתב ע"י עו"ד כנרת בר-לב ממשרד מילר ושות’, עורכי דין. מידע זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי.

 

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.