www.what2do.co.il

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?
באופן עקרוני רשאי כל קטין להגיש תביעה למזונות ילדים, גם במידה ותביעה כזו הוגשה בעבר על ידי הוריו, גם במידה והוריו אינם נשואים או אפילו כאשר האב איננו מכיר בקיומו. בתביעת מזונות הקטין, לא יעניק בית המשפט כל משקל למהות היחסים בין ההורים, האם היו הם נשואים הם בעת שהביאהו לעולם, האם הם בקשר כיום, מה היה סוג הנישואין במידה ונישאו (אזרחיים, דתיים, ידועים בציבור) וכו'. במילים אחרות - טובתו של הקטין תהה האור היחיד להחלטתו של בית המשפט.

 

ההבדל בין הדין החל על קטינים בדתות שונות

 
הדין החל על קטינים הינו הדין החל על אביהם והוא משתנה בישראל מדת לדת ומעדה לעדה. החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) קובע כי הדין אשר חל על אביהם של הקטינים הינו הדין החל עליו מכורח דתו ועדתו כך שגבר מוסלמי יהיה כפוף לדין השרעי וגבר יהודי לדין העברי.
 
יש לציין כי בית הדין הרבני, במקרה של דיון במסגרת הדין העברי, מקבל על פי רוב החלטות שונות מן הפסיקות המתקבלות בבית המשפט לענייני משפחה, השופט את המקרה שלפניו על פי הדין החילוני הליברלי. לדוגמא, בית המשפט ייטה לקבוע מזונות גבוהים יותר על הגבר, בעוד בית הדין הרבני ימעיט לרוב בסכום המזונות החודשי.
 
האם ניתן לשנות פסק דין למזונות הקטינים?
 
פסק דין העוסק במזונות הינו פסק דין חלוט אך אין הוא בלתי ניתן לשינויים. עם זאת, לא בנקל ישנה בית המשפט פסק דין העוסק במזונות, ונטל ההוכחה לשינוי נסיבות קיצוני המצריך שינוי פסק הדין, מוטל על כתפיו של הדורש לשינויו.
 
תביעה לשינוי פסק דין מזונות יכולה להגיע מכיוונו של האב הרוצה להפחית את סכום התשלום (לדוגמא, משום שפשט את הרגל או משום שילדיו לא מוכנים לראות אותו) או מצידה של האישה במידה וברצונה להגדיל את הסכום החודשי (עקב הצלחת עסקיו של האב, או צרות כלכליות שהינן מנת חלקה).
 
מהו דינם של מזונות קטינים בהסכם גירושין?
 
באופן עקרוני, הקטינים אינם מחוייבים להסתפק במזונות אשר היוו חלק מהסכם גירושין והם רשאים להגיש תביעה עצמאית למזונותיהם (על ידי אמם או בא כוחם) להגדלת הסכום. תביעה זו של הקטינים, בניגוד לשינוי דמי מזונות, איננה תלויה בשינוי נסיבות מהותי והצלחתה או כשלונה אינם נובעים מהוכחת נסיבות כלשהן.
 
עם זאת, מן הפסיקה ידוע כי בתי משפט נוטים לבחון את הוראות הסכם הגירושין באספקלריה של טובת הקטין וכל אימת שלא נראה כי בחינה זו לא נעשתה בקפידה ו\או השתנו הנסיבות באופן מהותי, לא יזדרז בית המשפט להוסיף ולהגדיל את דמי מזונות הקטינים.
 
 
זאת ועוד, בבואו של בית המשפט לבדוק תביעה לשינוי מזונות עקב שינוי נסיבות מהותי, עליו להתחקות אחר שורשי התביעה ולבדוק האם הוגשה היא בתום לב.
 
האם הולדת ילדים נוספים לאב מהווה שינוי נסיבות מהותי?
 
במידה ונולד ילד נוסף לאב, לאחר הגירושין, אין ספק כי מדובר בשינוי נסיבות מהותי מבחינת משלם המזונות, שכן כעת עליו לשאת במזונותיהם של אישתו החדשה וילדם. לא תמיד תביא הולדתו של הילד הנוסף לשינוי בגובה דמי המזונות של ילדי האישה הראשונה, אך בית המשפט רואה בהולדת ילד נוסף כשינוי נסיבות מהותי, ללא ספק.
 
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.