www.what2do.co.il

ביטול חתימה על צוואה - איך עושים זאת?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 06/03/2016
ביטול חתימה על צוואה - איך עושים זאת?

צוואה היא מסמך משפטי שקובע את חלוקת הרכוש והנכסים לאחר מותו של המצווה. במקרה שאדם הלך לעולמו ללא צוואה, עזבונו יחולק על פי קרבה משפחתית בהתאם להוראות חוק הירושה. ביטול חתימה על צוואה דומה לביטול צוואה.

 

ביטול צוואה יכול להיעשות על ידי היורשים, או על ידי המצווה עצמו באמצעות השמדת הצוואה או באחת הדרכים שקבועות בדין לעריכת צוואה בעל פה, בפני עדים, בכתב יד או בפני רשות.

 

המוריש רשאי להחליט שהוא מבטל את החתימה על הצוואה שלו, בין אם על ידי השמדת המסמך באופן ישיר או ביטולה על ידי אחת הדרכים שהחוק מכיר בהן לעריכת הצוואה. במקרה של חתימת המוריש על צוואה חדשה, החתימה על הצוואה הקודמת תתבטל, גם אם ההוראות שבה סותרות את הצוואה הקודמת, פרט למקרים שבהם בצוואה החדשה ישנן רק תוספות.

 

חשוב לציין את תאריך שבו כתב הביטול נעשה

 

ביטול החתימה על הצוואה יתבצע בדרך שבה הצוואה נעשתה, בפני רשם או שופט בית המשפט לענייניי משפחה או חבר בית דין דתי. אדם שמעוניין לבטל את החתימה שנעשתה בפני רשות צריך להגיש לחבר בית דין דתי, רשם או שופט בית משפט לענייני משפחה כתב ביטול עם תאריך וחתימה. ביטול חתימה על צוואה שנרשמה בכתב יד של המוריש, יתבצע על ידי עריכת כתב ביטול על ידי המצווה, שיעשה גם הוא בכתב ידו ויכלול את התאריך שבו כתב הביטול נעשה.

 

ביטול חתימה על צוואה שנעשתה בפני עדים

 

דרך נוספת לעריכת צוואה היא בפני עדים. על פי החוק שני עדים צריכים לאשר שהמוריש ערך בפניהם צוואה ולאשר שהוא חתם עליה בפניהם. העדים צריכים לרשום את הדברים של המצווה בזיכרון דברים יחד עם התאריך והנסיבות שבגינן נערכה הצוואה. כדי שצוואה בעל פה תהיה כשרה ובעלת תוקף משפטי, העדים אינם יכולים להיות קטינים או פסולי דין.

 

לצורך ביטול חתימה על צוואה שנעשתה בפני עדים, צריך המוריש לערוך כתב ביטול שבו יהיה תאריך הביטול וחתימה בפני שני העדים שיאשרו שהוא אכן ביטל את החתימה על הצוואה. בדרך זו המוריש אמנם לא חותם בכתב, אבל הרישום של העדים בזיכרון דברים נחשב כחתימה. ביטול החתימה על גבי צוואה בעל פה יתבצע על ידי אמירת דברי ביטול בפני שני עדים שדוברים את שפתו של המוריש.

 

ביטול חתימה על צוואה הדדית של בני זוג

 

ביטול חתימה על צוואה הדדית שבה בני זוג מורישים את הרכוש האחד לשנייה עשוי להיות מורכב יותר. כל עוד שני המורישים מצויים בחיים, ניתן לבצע את הביטול על ידי הודעה בכתב, וברגע שההודעה מתקבלת, ביטול החתימה מקבל תוקף משפטי. אולם אם אחד מבני הזוג נפטר והשני מעוניין לבטל את החתימה על הצוואה ההדדית כל עוד לא בוצעה חלוקה של העזבון, יש לבחון את הנסיבות שבהן מתבקש הביטול זאת על פי מועד חלוקת העזבון.

 

הבעייתיות בביטול צוואה הדדית היא שנוצרת התנגדות בין עיקרון של חופש הציווי, לבין האינטרס של צד אחד להסתמך על ההתחייבויות של הצד השני. בן הזוג שנשאר בחיים ורוצה לבטל את החתימה של הצוואה הקודמת, לאחר שהרכוש כבר חולק, רשאי לערוך צוואה חדשה שתהיה תקפה רק לאחר שישיב את החלק שלו שקיבל מהעזבון מהצוואה ההדדית.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.