www.what2do.co.il

גירושין ללא הסכמה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
גירושין ללא הסכמה

לא תמיד מצליחים בני זוג להגיע לתמימות דעים לגבי ה צורך להתיר את קשר הנישואין. לעיתים הגירושין אינם נעשים בהסכמה ובמקרים אלו, מוטל על כתפיו של הצד הרוצה לפרק את ברית הנישואין, להוכיח כי קיימת לו עילה מוצדקת לעשות כן.

 

עילה זו צריכה להצדיק מתן גט על ידי הבעל, או לחילופין – קבלתו על ידי האישה. למרבה הפלא, עילות כגון "חוסר התאמה" או "אי-רצון להיוותר במערכת הנישואין", אינן בהכרח עילות לגיטימיות לביטול קשר נישואין על פי הדין העברי. עילות לקבלת\נתינת גט באופן חד צדדי מתחלקות לשניים: עילות סובייקטיביות (הנובעת מהתנהגות של בן הזוג השני) ועילות אובייקטיביות (אשר נעוצות בסבל אשר מסב בן זוג אחד לשני).

 


מהן עילות גירושין סובייקטיביות?


בית המשפט יכיר בצורך התרת קשר נישואין במידה ואחד הצדדים הינו עקר (כאשר לזוג אין ילדים לאחר עשר שנות נישואין), במידה והבעל אימפוטנט ("אינו יורה כחץ"), אחד הצדדים סובל מפגיעה אשר איננה מאפשרת לו לקיים יחסי אישות וכו’. יצוין, אין בעילת עקרות די בכדי לקבל את תמיכתו של בית המשפט בביצוע הגירושין ועל האישה\הגבר להוכיח כי חרף עקרותו של הצד השני, הוא\היא מעוניינים בילדים ואין להם ילדים מבני זוג אחרים. זאת ועוד, אישה התולה את תביעת הגירושין בעילת אין-אונות מצידו של בעלה, צריכה להוכיח כי לעיותיו של האב אין פיתרון פסיכולוגי או רפואי (או שהגבר איננו מעוניין לבצע טיפול שכזה).

 


מהן עילות גירושין אובייקטיביות?


עילות גירושין אובייקטיביות נובעות ממצבים הנובעים מהתנהגותו של הצד השני. לדוגמא, אחד הצדדים בוגד בשני, או לחילופין מסרב לקיים עימו יחסי מין או יחסי אישות. הכשלה של אמונה דתית מהווה לעיתים עילה לגירושין (הבעל לא מוכן לשמור כשרות בבית) וכמובן אלימות או נפילת אחד הצדדים להתמכרות קשה (הימורים, סמים וכו’) הפוגעת בצד המבקש ו\או ובילדים.

 

 

עילה נוספת להגשת תביעת גירושין על ידי האישה הינה אי תשלום מזונות אישה על ידי הגבר. כאמור, הוכחת עילות אלה אינה פשוטה ונטל הוכחה שלה מוטל על כתפי הטוען לעילה. לדוגמא, לא די בעדות בכך שגבר זר אשר יעיד בבית המשפט כי קיים יחסי מין עם האישה, שכן מדובר בעדות יחיד שלא תתקבל ללא הצגת ראיות נוספות.


האם מעבר של אחד מבני הזוג לחו"ל מקים עילה לגירושין?


מן הפסיקה ידוע כי מעבר של אחד מבני הזוג לחו"ל, או התניית המשך קשר הנישואין במעבר שכזה, מרים עילה לגירושי הצדדים.


האם עדיף להתמקד בעילה אחת, או מומלץ להגיש תביעה עם עילות רבות?


מכיוון שעילות גירושין אינן עילות אשר הוכחתן בבית המשפט היא עניין של מה בכך, עורכי דין ממליצים להגיש תביעות לגירושין הנובעות מעילות רבות. די בקבלת עילה אחת מתוך מספר עילות שהוגשו לבית המשפט, בכדי לקבל את תביעת הגירושין ולכפות על הצד הסרבן מתן או קבלת גט. זאת ועוד, על הטענות המוצגות בבית המשפט להיתמך במסמכים, עדויות ותאריכים אשר ניתנים לבדיקה וחקירה חוקית.


מהי עילה מזיקה?


לעיתים מומלץ להסתיר עילות מסוימות בהליך גירושין, שכן הן עלולות להיות כרועץ לצד אשר טען אותם. לדוגמא, במידה ואישה בגדה בבעלה, לעיתים עדיף לה להביא לסיום קשר הנישואין שלא תחת עילה זו, שכן דבר זה עלול לפגוע בה במידה ותרצה להתחתן עם הגבר איתו בגדה. כמו כן, יש להימנע מהצגת עילות אשר יושבות בסתירה אחת עם השנייה, לדוגמא, אישה הטוענת כי בעלה אימפוטנט, ובו בעת דורשת להתגרש ממנו בעילה שהוא בוגד בה עם נשים אחרות.

 

לסיכום,


יש לזכור, יחסי נישואין לא יגיעו לסופם אלא במעמד מתן גט לאישה על ידי הבעל, לאחר שנחתם בנוכחות עדים. במידה ולא תוכח אחת מן העילות, ואחד הצדדים מתנגד להליך הגירושין, יכול בית המשפט רק להמליץ לזוג להתגרש, אך אין בסמכותו להביא תוקף של פסק דין לגירושיהם. בנוסף, במידה ושני הצדדים מסכימים על סיום הקשר, הסכמתם מהווה עילה מספקת לביצוע הליך הגירושין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.