www.what2do.co.il

איך מתבצע סידור הגט במסגרת גירושין בהסכמה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 01/01/2018
איך מתבצע סידור הגט במסגרת גירושין בהסכמה?

טקס הגירושין המכונה גם סידור הגט נערך בבית הדין הרבני, הטקס מתבצע בארבעה שלבים: שלב בירור השמות, ביטול המודעות, כתיבת הגט על ידי הסופר ומסירת הגט מהגבר לידי האישה, המבטאת את סיום הנישואין ונותנת תוקף לגירושין.

 

בני זוג יהודים המעוניינים להיפרד באופן רשמי, יכולים להתגרש בארץ בבית הדין הרבני בלבד, כדי שהגירושין יוכרו על ידי רשויות המדינה, גם אם הם נישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל. הליך גירושין בהסכמה מתבצע כאשר שני בני הזוג מעוניינים להתגרש והם אינם מתגוררים תחת אותה קורת גג ובנוסף הם ערכו הסכם גירושין שאושר בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני וקיבל תוקף של פסק דין.

 

לאחר אישור הסכם גירושין, נדרשים בני הזוג לפנות אל אחד מבתי הדין הרבניים בארץ ולהגיש בקשה מוסכמת לגירושין. בטופס הבקשה יש לציין כי הם מעוניינים להתגרש ומבקשים לקבוע מועד לסידור גט. יש לצרף את הסכם הגירושין שאושר בבית המשפט לענייני משפחה או הסכם גירושין לצורך אישורו על ידי בית הדין.

 

זימון עדים לסידור הגט

 

לאחר אישור הסכם הגירושין, נדרשים בני הזוג לבקש ממזכירות בית הדין לקבוע מועד לסידור הגט. לטקס סידור הגט יש להביא תעודות זהות של הצדדים עם ספחים המעידים על מצבם המשפחתי, תמונות פספורט, כתובה, תעודת נישואין ועדים.

 

כל אחד מבני הזוג נדרש להגיע בליווי עד שהוא קרוב משפחה מדרגה ראשונה, או חבר ילדות או חבר קרוב המכיר אותו היטב, אם לא ניתן להגיע עם קרוב משפחה. במקרים מסוימים, ניתן להסתפק בשיחה טלפונית עם קרוב משפחה ללא הגעה פיזית של העדים.

 

מהם השלבים של סידור הגט?

 

הדיון מתקיים בדרך כלל בפני דיין אחד אשר בסיומו יחל הדיין בהליך סידור הגט, הכולל בירור השמות של הצדדים, ביטול המודעות, כתיבת הגט על ידי סופר בית הדין ומסירתו לידי האישה. במעמד בירור השמות מסדר הגט מברר בקפדנות את שמות בני הזוג, כולל כינויים, שמות שניים, שמות בשפה זרה, שמות אב וכדומה.

 

בשלב ביטול המודעות מתבקש הבעל לקרוא נוסח שמשמעותו ביטול כל התחייבויות, הצהרות ונדרים שהתחייב לגבי תנאי הגירושין. אם הגט תלוי בתנאים שעליהם הצהיר או התחייב הוא לא יקבל תוקף. בשלב הבא, הגט צריך להיכתב עבור בני הזוג המסוימים ולא בטופס מוכן מראש. שלב כתיבת הגט כולל טקסים ופרוצדורות נוספות, כגון מתן כלי כתיבה לגבר והגבהתו בידיו, כדי לחזור ולוודא שהוא ניתן בהסכמה, שאין טעות בזיהוי, שהגט תקף ואין בו פגם הפוסל אותו, וכי הבעל מבין את משמעות הדברים.


סיום הנישואין במסירת הגט

 

מסירת הגט מתבצעת בנוכחות הדיינים, בני הזוג, המלווים, והעדים החתומים עליו. לאחר בירור נוסף לגבי הבנת האישה את משמעות הגירושין, הגבר מוסר לה את הגט בידה והיא מגביהה אותו. בעת המסירה אומר האיש משפט המתיר את האישה לכל אדם ומסיים את הנישואין. לאחר מסירת הגט, מודיע הדיין לבני הזוג מהן ההגבלות ההלכתיות החלות עליהם, ונותן פסק דין שעל פיו בני הזוג גרושים ותעודת גירושין.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.