www.what2do.co.il

פוליגמיה – כיצד מתייחס החוק לתופעת ריבוי נישואין בישראל?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 18/10/2016
פוליגמיה – כיצד מתייחס החוק לתופעת ריבוי נישואין בישראל?

פוליגמיה היא תופעת ריבוי בני זוג המתייחסת לנישואין עם בני זוג רבים. התופעה אסורה על פי חוק העונשין בישראל ונישואים ליותר מבן זוג אחד נחשבים לעבירה פלילית.

 

אדם שעובר על החוק ונושא יותר מאישה אחת, או אישה שנושאת יותר מבעל אחד צפויים לחמש שנות מאסר מאחורי סורג ובריח. מהבחינה ההלכתית נישואים של אישה לשני גברים אינם תקפים והיחסים נחשבים למעשה בגידה וניאוף שעונשם מיתת בית דין או גילוי עריות.

 

בישראל פוליגמיה אסורה, עם זאת למעלה משליש מכלל המשפחות הבדואיות בישראל הן משפחות פוליגמיות ומעל 30% מהנשים הבדואיות בארץ נשואות לגבר שנשוי לעוד אישה. למרות האיסור בחוק, תוקפם של ריבוי נישואים אינם בטלים באופן אוטומטי, ואף המוסד לביטוח לאומי משלם למשפחות פוליגמיות קצבת הבטחת הכנסה תוך התחשבות במספר הנשים.

 

תופעת הפוליגמיה נפוצה כיום גם בקרב יוצאי תימן מבוגרים שהספיקו להינשא לשתי נשים טרם עלו לארץ, וגם קיימת במקרים נדירים אצל גברים ישראלים שהתחתנו בארץ או בחו"ל עם כמה נשים באופן לא רשמי.


האיסור לא חל כלפי ריבוי בני זוג בין ידועים בציבור

 

איסור הפוליגמיה מכוון כלפי בני זוג נשואים, אולם לא חל כלפי ריבוי בני זוג בין ידועים בציבור, ללא נישואים רשמיים. כמו כן, במקרה שהנישואים השניים הם נישואים לפי דין תורה, הבעל לא יעבור על החוק אם בית דין רבני התיר לו לשאת אישה שנייה והפסק דין אושר על ידי נשיא בית הדין הרבני הגדול.

 

החוק מאפשר נישואין שניים, רק בתנאי שבית דין דתי רבני התיר זאת, עקב חוסר יכולת להתיר את הנישואין הראשונים. במקרים מסוימים מותר לשאת אישה אחרת בהסכמת מאה רבנים, זאת כאשר אין אפשרות לתת לבן או בת הזוג גט, אם בן הזוג לקה במחלת נפש ובגללה אינה יכול להסכים לביטול הנישואים, או אם הוא נעדר מעל שבע שנים בנסיבות המעוררות חשש לחייו או במקרה של סרבנות גט.

 

נישואים קודמים שנערכו במדינה זרה

 

אדם שהיה נשוי נחשב לנשוי, כל עוד לא הוכיח שנישואיו הקודמים בוטלו, אם על ידי מוות של בן הזוג או אם לפי פסק דין סופי של בית דין רבני, או בית משפט לענייני משפחה. גם אם הנישואין הקודמים נערכו בחו"ל והיו תקפים לפי דין המדינה הזרה שבה נערכו, או לפי הדין הדתי שעל פיו נערכו, בני הזוג עדיין נחשבים לנשואים. 

 

חוק העונשין קובע כי אדם נשוי הנושא אישה אחרת, ואישה נשואה הנישאת לאיש אחר, צפויים לעונש של עד חמש שנות מאסר. החוק קובע כי אדם המסדר נישואין או גירושין בידיעה שהם אסורים, או שאחד מבני הזוג עובר על החוק, צפוי לעונש של שישה חודשי מאסר.

 

חוק העונשין קובע מנגנון ענישה נפרד עבור יהודים ולא יהודים, מכיוון שבאסלאם תופעת הפוליגמיה מותרת עד ארבע נשים לאותו גבר, בתנאי שהבעל מעניק שוויון מלא ומוחלט לכל נשותיו. המנגנון לגבי בני זוג מוסלמים בישראל מקביל לשתי חלופות, שבהן ניתן לראות באישה שנייה כאישה חוקית, זאת כאשר בן הזוג מהנישואין הקודמים אינו מסוגל מחמת מחלת נפש להשתתף בהליך להפקעת הנישואין, או שהוא נעדר מעל שבע שנים בנסיבות המעוררות חשש לחייו, ללא צורך באישור סופי של בית דין דתי.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.