www.what2do.co.il

מהן הסנקציות שניתן להטיל על סרבני גט?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 07/05/2017
מהן הסנקציות שניתן להטיל על סרבני גט?

לאחרונה אושרה הצעת חוק של חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי מהבית היהודי, שלפיה סרבני גט, שבעקבות סרבנותם המתמשכת, הטילו עליהם בתי דין רבניים עונשי מאסר, לא יוכלו לזכות בהטבות שונות בכלא לגבי אורח חייהם הדתי, כך שהם לא יוכלו לשהות עוד באגפים תורניים וללבוש בגדים אזרחיים במקום מדי אסיר, הם לא יזכו בשעות לימוד תורה ואף לא יקבלו מזון כשר למהדרין.

 

מהי סרבנות גט?

 

כדי להתיר קשר נישואין של בני זוג יהודים יש צורך על פי הדין העברי במתן גט, שהוא מסמך הלכתי הניתן מהבעל לאשתו שבאמצעותו הוא מגרש אותה ומסיים את הנישואין. את הגט הבעל נדרש לתת מרצונו הטוב וברוב המקרים בית הדין הרבני נמנע מלכפות עליו לתת גט.

 

חוק בתי דין רבניים קובע כי על הבעל מוטלת חובה לגרש את אשתו, וכאשר הוא מסרב לתת גט, עקב נקמנות או קנאה כלפי האישה או התנגדות עקרונית למתן גט הלכתי, רשאי בית הדין להטיל נגדו סנקציות שונות כדי להתיר קשר נישואין ולא להשאיר את האישה עגונה חרף רצונה להתגרש.

 

כדי להפעיל את הסנקציות יש להגיש בקשה לבית הדין, והוא יחליט על פי שיקול דעתו איזו סנקציה יש להטיל, לאחר שמיעת טענות שני הצדדים. במקרים חריגים ניתן להטיל סנקציות בגין סרבנות גט גם על אישה המסרבת לקבל גט, אך כדי להטיל עליה סנקציות יש צורך באישור מטעם נשיא בית הדין הרבני הגדול.

 

סרבן גט נחשב לקוח מוגבל מיוחד

 

בית הדין רשאי להגביל את היציאה מן הארץ של סרבן גט, להטיל הגבלה על קבלת דרכון או הארכת תוקפו, למעט צורך חזרה לארץ. ניתן להגביל את רישיון הנהיגה ואת האפשרות להתמנות, להיבחר או לשמש במשרה בשירות המדינה.

 

על סרבן גט ניתן להטיל הגבלה על עיסוק במקצוע שמוסדר על פי דין או הפעלת עסק הטעון רישוי או היתר על פי דין כגון: ראיית חשבון, עריכת דין, רפואה, רוקחות וכדומה. וכן ניתן להטיל הגבלה על חשבון בנק או משיכת שיקים. אם בתוך 30 ימים ממועד מתן פסק הדין לגירושין הבעל לא נתן מרצונו החופשי גט, רשאי בית הדין להורות על עיקול רכוש, נכסים, גמלה או קצבה שמקבל הסרבן.

 

מאסר לתקופה של עד עשר שנים

 

בחלוף 61 ימים ממועד מתן פסק הדין, יכול בית הדין הרבני להעמיד את הסרבן לדין ולדרוש עונש מאסר. ניתן להעמיד סרבני גט לדין פלילי, במקרים שבהם ניתן צו לכפיית גט על ידי בית הדין הרבני והבעל עדיין עומד בסירובו. אם ההליך הפלילי יסתיים בהרשעה, גורמי התביעה ידרשו לגזור עליו ענישה מחמירה לרבות מאסר בפועל לפרקי זמן ממשיים, לתקופה מרבית של עד עשר שנים.

 

במקביל להטלת הסנקציות, אישה מסורבת גט רשאית להגיש תביעה נזיקין נגד הבעל בגין סרבנותו. במסגרת חישוב סכום הפיצויים היא יכולה לדרוש פיצוי בגין נזק לא ממוני עקב פגיעה בחירות ובאוטונומיה, אובדן הסיכוי להינשא ולהביא ילדים לעולם ופיצוי בגין עוגמת נפש וכאב וסבל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.