www.what2do.co.il

האם יש לחייב בעל בתשלום הכתובה למרות ויתור שנחתם בהסכם ממון?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 02/09/2015
האם יש לחייב בעל בתשלום הכתובה למרות ויתור שנחתם בהסכם ממון?

בחודש ספטמבר 2014, הצדדים התגרשו בבית דין רבני האזורי צפת זאת לאחר שלושים שנות נישואים. במסגרת ההחלטה של בית הדין חויב הבעל בגירושין, ללא הסכם גירושין המסדיר את שאלת חיוב תשלום הכתובה. חודשים ספורים מאוחר יותר פנתה האשה אל בית הדין וביקשה לחייב את הבעל בתשלום הכתובה, בטענה שהיוזמה לפירוד ולגירושין היא מצד הבעל, ובהתנהגותה לא נפל כל פגם שיכול היה לגרום לו לרצות בפרידה.

 

בית הדין לא מצא יסוד לקבוע כי האשה הפסידה את הזכאות לכתובתה, מאחר שהבעל יזם את הפרידה ואף כפה עליה את הגירושין. אולם הבעל טען כי הסכם הממון שנחתם לפני כשמונה שנים, הסדיר את כל ענייני הרכוש והממון בין הצדדים, ולאחר מימוש ההסכם אין מקום לתביעה נוספת לתשלום כתובה. הבעל הדגיש כי בהסכם האשה מחלה על הכתובה, ונקבע כי לא תהיה להם כל תביעה וטענה האחד כלפי השני.

 

מנגד טענה האשה שהוויתור על הכתובה בניסוח הסכם הממון, אינו מפורש אלא מופיע במשתמע, והוא חסר תוקף, ואף מסתמך על פסיקה של בית דין אחר. האשה הוסיפה ההסכם מהווה הסדר לגבי חלוקת רכוש והזכויות הסוציאליות והכספיות וכל זכויות אחרות, אולם עניין הכתובה אינו מוסכם במפורש.

 

הויתור על הכתובה לא הוסדר בסמוך לגירושין אלא בעת הנישואין

 

לאחר עיון בהסכם הממון ובכתובה, קבע כי בית הדין הרבני כי האשה מחלה על הכתובה, אולם אין ממש במחילה זו, מאחר שהיא שלא הוסדרה בסמוך לגירושין, אלא במהלך חיי הנישואין בהיות בני הזוג בשלום בית. בית הדין התרשם כי סעיף המחילה אינו יוזמה של האשה, אלא על פי בקשת הבעל שביקש לעגן זכויותיו, ומחילה שבוצעה בפיתוי הבעל אינה בתוקף. לפיכך ההוראה שנקבעה בכתובה שהמחילה לא תועיל, נכונה גם לנסיבות אלה.

 

בשטר הכתובה, אשר נחתם בשנת 1984, נקוב סכום של 5,000,000 שקלים ישנים שנהגו באותה עת, בלא הצמדה, ונכון להיום הסכום עומד על סך של 5,000 שקלים. בית הדין נדרש להכריע בעניין ההצמדה בכתובה, וציין כי נושא ההצמדה נתון במחלוקת בין הפוסקים ואינו חד משמעית, יחד עם זאת הסברה הרווחת היא שבעת הנישואין הבעל התחייב לתת לאשה סכום הוגן של פיצויים למקרה שהיא תגורש או תתאלמן, כדי שלא תישאר חסרת כל, לכן התכוון להתחייב להצמדה.

 

בית הדין קבע כי במקרה זה, בהתחשב בעובדה שהאשה לא היתה זכאית לזכויות כלשהן לפי פסיקת בית המשפט, ועל פי הסכם הממון הבעל קיבל סכום הגון בתמורה להשקעותיו בנכסי האשה, ואף לאור העובדה שסכום הכתובה המוצמד עולה לסכום שאינו מגיע אף לחמישית מהסכום שקיבל הבעל, הוחלט כי יש מקום להורות על הצמדה מלאה של הסכום. בנסיבות אלה קיבל בית הדין את התביעה וחייב את הבעל לשלם לתובעת סך של 99,000 שקלים.

 

תיק ‏619776/6‏ 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.