www.what2do.co.il

אסטרטגיית גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 03/04/2013
אסטרטגיית גירושין

פעמים רבות, אנשים העומדים בפני גירושין או פרידה סבורים כי הם יודעים מראש כיצד לנווט את המהלך לטובתם באופן מוחלט וברור. לא אחת, ה"ביטחון" הנ"ל לא מבוסס על ידע משפטי מקדים אלא על התייעצות עם עורכי דין שלא התעמקו בסוגיה לעומקה (או שאינם מתמחים בדיני המשפחה), שיחות עם מכרים גרושים לשעבר, קריאה רפרפנית של החוק או ציטוט מכתבה בעיתון.

 

אמנם תמיד טוב לעשות מחקר פרטי, אך חשוב לציין כי גירושין אינם סוגיה פשוטה אלא עניין משפטי מורכב מאין כמוהו. גירושין, באופן ברור, מקפלים בתוכם סוגיות רבות כגון רכוש, מזונות, משמורת, הסדרי ראיה וכדומה.


אי לכך, בניית אסטרטגיית גירושין נכונה יכולה להיות, ללא ספק, ההבדל בין הצלחה וכישלון. כישלון בהליך גירושין עלול לגרום למפח נפש ויכולות להיות לו השלכות הרות גורל על חייו של בן הזוג למשך שנים רבות. לדוגמא, מזונות גבוהים במיוחד או אובדן רכוש בעל ערך (כגון דירת מגורים) עלולים ליצור אצל הבעל מצוקה כלכלית שתביא אותו לקשיים כספיים. מנגד, אישה אשר לא תעמוד על זכויותיה עלולה להתמודד עם מזונות נמוכים או הסדרי ראיה שקשה לעמוד בהם, ובכך לאבד את יכולתה להתפרנס ולפרנס את ילדיה בכבוד.


חוקים רבים וגישות שונות


סוגיות גירושין ונישואין בישראל עוסקות בשורה ארוכה של חוקים (לדוגמא, חוק בית המשפט לענייני משפחה, חוק יחסי ממון בין בני זוג, חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות ועוד) ושתי ערכאות שונות - בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הדתיים (בית הדין הרבני, בית הדין השרעי וכו'). כמו כן, גם הדיינים או השופטים מחזיקים בהשקפות עולם שונות ועל מנת להתמודד עם הליכי הגירושין בהצלחה יש להכיר את המערכת על בורייה.

 

      קראו עוד על גירושין:


אי לכך, מומלץ לפנות בהקדם לעורכי דין העוסקים בתחום, וזאת על מנת לגבש אסטרטגיית גירושין נכונה בהתאם לנסיבות המקרה. מיותר לציין כי אין שני זוגות דומים ואין נישואין הזהים זה לזה. דהיינו, הליווי הטוב ביותר הינו מטעם עורך דין מקצועי ומלבד תמיכה נפשית וחברתית מומלץ שלא להסתמך על סיפורים של חברים ובני משפחה ש"עברו את זה".


גיבוש מטרות ועמידה על הפער בין הרצוי למצוי


בדומה להתכוננות למשימה חשובה, גם גיבוש אסטרטגיית גירושין צריך לעסוק במטרות המרכזיות. לדוגמא, ייתכן והדבר החשוב ביותר עבורכם יהיה דירת המגורים, ואולי דווקא תהיו מעוניינים להיאבק על משמורת הילדים וקיומה של משמורת משותפת. אסטרטגיית גירושין נכונה מתייחסת אפוא למטרות הספציפיות של כל אחד מבני הזוג, וזאת בהתאם לתנאי הפתיחה (לדוגמא, כושר השתכרות, מסוגלות הורית וכדומה). לא אחת, ניהול קלוקל של גיבוש אסטרטגיה לפני הליכי גירושין מוביל לעוגמת נפש. זאת ועוד, ניהול לא נכון של הליכי הגירושין עלול לגרום להליכים להתארך ובכך ליצור מלחמות קשות ומסובכות בין הצדדים (בהם הרווח לא אחת נמוך באופן משמעותי מההפסד).


כללי אצבע ראשוניים לאסטרטגיית גירושין


אחת התובנות הראשונות שיש לרדת לעומקה במסגרת הליכי גירושין היא כי ייתכן בהחלט פער בין התוצאות הצפויות של ההליך לבין המצב החוקי "היבש". ראשית, הן בתי המשפט לענייני משפחה, והן בתי הדין הדתיים, יכולים לחרוג מהוראות החוק "היבשות" על מנת להתאים את התוצאה למצב שעומד לפניהם. כמו כן, מדובר בערכאות הנהנות מגמישות רבה בסדרי הדין שלהן (לדוגמא, באשר לאופן פסיקותיהן או בחינת הראיות המונחות לפתחן). יש הסבורים כי האמרה "היה חכם ולא צודק" מתאימה באופן "קלאסי" להליכי גירושין.


להלן מספר עצות למתגרשים בתכנון אסטרטגיית גירושין:

 

  1. לפעול מהראש ולא מהלב - פעמים רבות, הליכי גירושין נפתחים מתוך אימפולס וללא מחשבה מעמיקה. במקרים אלה, הלב מוביל את הראש והתוצאה עלולה להיות מפח נפש. בטרם אתם רצים לבית המשפט לענייני משפחה (או לבית הדין הרבני) להגיש תביעת גירושין, חשוב לשבת עם עורכי דין מטעמכם על מנת לבחון את המקרה באופן ספציפי ולגופו. חשוב להיות כנים מול עורך הדין ולפעול כמה שיותר לנטרול הרגשות והזעם. הליך גירושין, חרף האקוסטיקה הסובבת אותו, הינו הליך משפטי מורכב ומסובך. התעלמות מפרטים קטנים עלולה להיות בעלת נזק גדול.
  2. אל תחפשו נקמה - טעות נפוצה אשר עושים בני זוג בהליכי גירושין הינה החיפוש אחר נקמה. כאשר מדובר בגבר, פעמים רבות מתבקשת נקמה בגזרת הילדים (לדוגמא - דרישת "משמורת משותפת"). אם באישה עסקינן, לא אחת עולות טענות שונות בנוגע לזכות לכתובה או לכספים שונים. חשוב שלא לחפש נקמה בהליך הגירושין. מיותר לציין כי במקרים רבים, קל וחומר כאשר עסקינן בגירושין עם ילדים, ככל שההליך יסתיים בצורה טובה יותר, כך תתאפשר תקשורת טובה בהמשך. נקמה גם עלולה לגרום לחוסר רצון להתפשר ולהליכים משפטיים הנמשכים שנים רבות ומעשירים בעיקר את עורכי הדין.
  3. אל תוותרו על ייעוץ משפטי - אנשים רבים סבורים כי הם יכולים להתמודד עם הליך הגירושין בעצמם, וללא עורך דין. אכן, ליווי משפטי בדיני משפחה איננו "זול" והוא עלול לגרור הוצאות כספיות לא פשוטות. עם זאת, ניהול הליכי גירושין ללא אסטרטגיה נכונה המתאימה למקרה, והמלווה בייעוץ משפטי מטעם עורך דין השומר על זכויותיכם, עלול להיות יקר הרבה יותר בהמשך.
  4. עמדו על האפשרות של הסכם גירושין - בעת פנייה לגירושין, קיימת לצדדים גם אופציה של גירושין בהסכמה במסגרת הסכם גירושין. מדובר בהסכם אשר במסגרתו ניתן לקבוע סוגיות שונות לרבות עניינים הקשורים לילדים ולמשמורתם. הסכם גירושין הינו הדרך הטובה והמומלצת ביותר לסיים קשר נישואין. עם זאת, עריכתו של הסכם זה צריכה להיות מלווה בייעוץ משפטי מטעם כל אחד מהצדדים. מומלץ שלא לקחת עורך דין אחד לשני הצדדים אלא לעשות את ההסכם כאשר כל צד מיוצג על ידי עורך דין מטעמו.
  5. אספו ראיות - בעת בניית תיק הגירושין חשוב לדעת על כל הגורמים השונים הקשורים בנישואין. לדוגמא, שכרו של הגבר משמעותי מבחינת קביעת מזונות הילדים או בגידה של האישה רלבנטית מבחינת זכאותה לכתובה ומזונות. אי לכך, בעת גיבוש אסטרטגיית הגירושין, חשוב לאתר כמה שיותר ראיות אשר יוכיחו את טענותיכם במסגרת ההליך. לעיתים ניתן אף להפעיל חוקר פרטי לסוגיות ספציפיות.
  6. תכננו מטרות מוגדרות - כפי שצוין לעיל, גירושין הינם הליכים הכוללים בתוכם סוגיות כגון מזונות אישה, מזונות ילדים, מדור, משמורת, הסדרי ראיה, חלוקת רכוש וכדומה. חשוב לגבש במסגרת אסטרטגיית הגירושין מטרות ספציפיות לגבי כל אחד מהיבטיו של הליך הגירושין. כמו כן, יש לקבוע קווים אדומים ומקומות בהם תהיו מוכנים להתפשר.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.