www.what2do.co.il

דרישה מהאם לשלם מזונות קטינים בשל הפרת הסדרי ראיה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 11/12/2014
דרישה מהאם לשלם מזונות קטינים בשל הפרת הסדרי ראיה

שני קטינים הנמצאים במשמורת האב, הגישו באמצעות אביהם תביעה למזונות נגד אמם, ודרשו לקבל ממנה סך של 7,300 שקלים בחודש. בית משפט לענייני משפחה במחוז תל אביב נדרש להכריע האם יש לחייב את האם בתשלום מזונות קטינים.

 

בחודש יולי 2012 קבע בית המשפט, כי הילדים יעברו למשמורת האב, ויקיימו הסדרי ראיה עם האם, פעמיים באמצע השבוע וכל סוף שבוע שני לסירוגין. בנוסף האם חויבה להשתתף בהוצאות הרפואיות של הילדים ולשאת בתשלומים נוספים עבור צרכיהם הבסיסיים.

 

האב טען כי האם לא מוכנה להיפגש עם ילדיה

 

במסגרת תביעת המזונות, טען האב כי האם הפרה את ההסדר, מאחר והיא ניתקה כל קשר על ילדיה, ואף מסרבת להשתתף בהוצאות שלהם. עוד הוסיף כי מצבו הכלכלי קשה, והוא מתקשה לשאת בכל התשלומים בעצמו, על כן הגיש בשם ילדיו תביעה למזונות.

 

האם טענה כי הסיבה שלא קיימה את הסדרי הראיה, היא הסתת הילדים נגדה על ידי האב. היא הסבירה כי עקב השפעתו השלילית, הילדים אינם מוכנים להתראות עמה, וכאשר נוצר מדי פעם מפגש ביניהם, הם נוקטים כלפיה בתוקפנות ובאלימות מילולית, ואף הבן הצעיר אמר לה כי הוא מעדיף לגדול בלי אמא.

 

האב מסתיר את הקצבאות להן הוא זכאי מביטוח לאומי

 

האם ציינה כי האב, אשר טען כי מצבו הכלכלי קשה, בעצם מסתיר את הכנסותיו האמתיות, מאחר והוא זכאי לקצבת נכות ותוספת תלויים מהמוסד לביטוח לאומי, ואף מרוויח משכורת מעבודתו כנהג מונית עצמאי. עוד הוסיפה, כי האב בחר לשכור דירה יקרה, שאינה מתאימה כלל לתקציב שלו, מכיוון שהוא בעל חשבון בנק מוגבל, בעקבות תיקים שנפחו נגדו בהוצאה לפועל.

 

בית המשפט ציין כי בנסיבות בהן הילדים מסרבים להתראות עם אמם, היא אינה מחויבת לשלם את מזונותיהם, ואף הוסיף כי על פי הוראות הדין העברי, החבות במזונות כלפי ילדים בגילאי 16 ועד 11 היא על פי דיני צדקה, ומאחר והבת הבכורה בת 16, האם נדרשת להשתתף בהוצאותיה, על פי יכולתה הכלכלית, וחובת המזונות מן הדין, לבן הצעיר מוטלת על האב לבדו.

 

כמו כן, בית המשפט התרשם כי האב ניסה להסתיר את הכנסותיו, ולא הצליח להסביר כיצד הוצאותיו החודשיות, כולל שכר הדירה מגיעות לסכום הגבוה הנטען על ידו. בעוד שהאם פרשה באופן גלוי את שכרה והכנסותיה.

 

הורה שילדיו מתנכרים אליו אינו מחויב בתשלום מזונות

 

על כן קבע בית המשפט כי התביעה למזונות לא הוכחה על ידי האב, ובהתחשב בגילו של הבן הצעיר, יישא בהם האב לבדו. ובנוגע לבת הבכורה, שהיא כבת 16, הוכח כי לאם אין כספים כדי להשתתף במזונותיה.

 

בנסיבות אלה התביעה נגד האם נדחתה, והוחלט כי היא אינה מחויבת לשלם מזונות לקטינים, עקב התנכרות הילדים ומצבה הכלכלי. עם זאת בית המשפט התחשב במצב הרגיש השורר בין הצדדים, והחליט שלא לחייב את האב בהוצאות משפט, על מנת שלא להרחיב את הקרע במשפחה.

 

תמ"ש 15031-10-15  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.