www.what2do.co.il

מזונות הכרחיים: מה כוללים מזונות הכרחיים לילדים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 16/08/2017
מזונות הכרחיים: מה כוללים מזונות הכרחיים לילדים?

מזונות ילדים נועדו להבטיח את רמת החיים של ילדים להורים גרושים הנמצאים במשמורת אחד מההורים או במשמורת משותפת. על פי ההלכה בישראל, כיום כל אב שמתגרש חייב לשלם לילדיו מזונות הכרחיים ובנוסף להשתתף בתשלום מזונות מדין צדקה.

 

מזונות הכרחיים נועדו לספק את צורכי הקיום הבסיסיים של קטינים עד גיל 15, כגון: קורת גג, מזון, חינוך, הלבשה, טיפולים רפואיים וכדומה. לעומת מזונות מדין צדקה הכוללים הוצאות שאינן נכללות בצרכים ההכרחיים, אשר נועדו לשמור על רמת החיים שאליה הורגלו הילדים טרם הגירושין כגון: חוגים, חופשות, דמי כיס, בילויים ועוד. 

 

ככל שמדובר בצרכים הכרחיים, החיוב חל על האב בלבד. חובה זו אינה תלויה ביכולותיו הכלכליות או מצבו הפיננסי, וגם אם מצבו הכלכלי קשה, האב מחויב לעמוד בתשלום מזונות הכרחיים. כיום, סכום דמי מזונות ילדים המינימלי שאותו בית המשפט לענייני משפחה נוהג לפסוק עבור ילד אחד עומד על סך של 1,300-1,400 שקלים, לא כולל דמי מדור.

 

המדור הוא מקום מגוריו של הילד, ועל האב מוטל לשאת גם בהוצאות שכר דירה, משכנתא וכדומה, על פי מספר הילדים. עבור ילד אחד עליו לשלם שליש משכר הדירה, עבור שני ילדים 40% משכר הדירה ועבור שלושה ילדים 50% עד 60%. כמו כן, חייבת להיות התאמה בין הדירה שבה התגוררו הקטינים לפני הגירושין ולבין מקום המגורים החדש, מבחינת גודל, מיקום, איכות וכדומה.

 

על האב מוטלת גם החובה לטפל בילדים לכן הוצאות טיפול בילדים עד גיל 11 מהווים חלק ממזונות הכרחיים. במקרה שהאם מטפלת בקטינים, היא זכאית לקבל תשלום עבור דמי טיפול מהאב כחלק מחובתו לתשלום מזונות, ואף עליו לשאת בתשלום עבור מעון יום או מטפלת. בתי המשפט הרחיבו לא פעם את משמעות המונח צרכים הכרחיים בסיסיים, על פי יכולתו הכלכלית של האב, כך ככל שמשמעותו רחבה יותר יגדל הנטל על האב וככל שמשמעותו תצומצם יקטן הנטל.


השתתפות האם בתשלום מזונות מדין צדקה

 

בתשלום מזונות מדין צדקה, האם תחויב להשתתף בהוצאות בהתאם למצבה הפיננסי. מזונות מדיני צדקה חלים על שני ההורים אולם החלוקה נקבעת בהתאם ליכולתו הכלכלית של כל אחד מהם ולא שווה בשווה. הורה שמרוויח יותר ישלם יותר מסכום מזונות מדין צדקה, ואת הצרכים שאינם בסיסיים האב לא יהיה מחויב לספק לילדיו, אלא ביחס ליכולת הכלכלית שלו.

 

האם תחויב בתשלום מזונות ילדים מכוח דיני צדקה רק אם היא מסוגלת לפרנס את עצמה. לפיכך אם בית המשפט לענייני משפחה השתכנע כי לאם יש יכולת כלכלית טובה, הוא רשאי לחלק את הנטל מזונות מדין צדקה, בין שני ההורים, ביחס למצבם הפיננסי.

 

הסמכות לדון במזונות הילדים ולקבוע את שיעורם נתונה בידי בית המשפט לענייני משפחה, אך בהתאם להסכמת ההורים רשאי בית הדין הרבני לקנות את סמכות לדון בסוגיה. ההורים יכולים להגיע להסכמה בדבר גובה מזונות ילדים במסגרת הסכם גירושין. כאשר ההורים הגיעו להסכמות לגבי כל נושאי הגירושין, כמו חלוקת רכוש, משמורת, הסדרי ראייה ועוד, אין צורך בהסכם מזונות נפרד, אלא הסוגיה תיכלל בהסכם הגירושין. עם זאת, ההסכמה בין ההורים אינה חוסמת את דרכם של הילדים לבית המשפט, והם רשאים להגיש תביעת מזונות עצמאית מטעמם גם לאחר הגירושין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.