www.what2do.co.il

בקשה להגדלת דמי מזונות עקב שינוי בהוצאות מדור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 03/01/2016
בקשה להגדלת דמי מזונות עקב שינוי בהוצאות מדור

אשה לא יהודייה שניהלה קשר זוגי ללא נישואין עם אדם יהודי, ובמהלכו נולד בנם המשותף, פנתה אל בית המשפט המחוזי בחיפה וביקשה להעלות את סכום המזונות הזמניים עקב שינוי נסיבות מהותי, בשל הוצאות המדור החדשות שלה, שלא היו קיימות בעת פסיקת המזונות הזמניים.

 

בחודש יולי 2015, כאשר הקטין היה כבן שנתיים, קבע בית המשפט לענייני משפחה בקריות את שיעור המזונות הזמניים בסך של 700 שקלים לחודש, תוך לקיחה בחשבון שחובת המזונות מוטלת על שני הצדדים בשיעור יחסי להכנסותיהם, והתחשב בעובדה שהאשה אינה משלמת הוצאות מדור, מכיוון שהיא המשיכה להתגורר בבית שבבעלות בן הזוג.

 

האשה טענה כי מאז שניתנה ההחלטה, חל שינוי מהותי המצדיק בחינה מחדש של גובה המזונות הזמניים שנפסקו, מכיוון שהיא עזבה בינתיים את דירת בן זוגה, שבה התגוררה ללא תשלום, ושכרה דירה בדמי שכירות של 3100 שקלים לחודש. על כן הכנסתה פחתה, ומן הראוי להגדיל את סכום המזונות.

 

הוצאות בן הזוג גדלו בעקבות המעבר לעיר אחרת

 

בן הזוג ביקש לדחות את הבקשה, בטענה כי הכנסתה של המבקשת גבוהה פי כמה מהמוצהר על ידה, והמעבר עם הילד בוצע באופן חד צדדי וללא הסכמתו למקום מגורים מרוחק ממנו. לכן הוא יאלץ להוציא הוצאות רבות יותר בכדי להיפגש עמו.

 

לאחר שמיעת תגובת בן הזוג, דחה בית המשפט קמא את הבקשה להגדלת מזונות, מכיוון שהשתכנע כי המבקשת מסתירה נתונים ופרטים רבים והעיקרי שבהם הוא גובה הכנסתה, שיש לו השפעה ישירה על גובה דמי המזונות, מכיוון שנפסקו על פי הוראות החוק ולא על פי הדין האישי.

 

המבקשת טענה כי השופט טעה בכך כשפסק לה סכום מזונות זמניים כה נמוך תוך הפליית הילד, לעומת קטין שהיה נולד לשני בני זוג יהודיים, שאז הסכום שהיה נפסק היה בשיעור גבוה יותר. בנוסף טענה כי השינוי בהוצאות מדור, מהווה שינוי מהותי המצדיק הגדלת סכום המזונות הזמניים.

 

בית המשפט התרשם כי סכום המזונות הזמניים שנפסק תואם את הכנסתו והוצאותיו של בן הזוג ואין מקום להתערב בו, ואף סבר כי המבקשת נמנעת מלחשוף את הכנסתה האמתית, והמעבר לעיר אחרת יקשה על הסדרי הראייה של האב עם בנו ויגדיל את הוצאותיו, דבר שיביא להקטנת הכנסתו הפנויה. כמו כן, מאחר שמדובר במשמורת משותפת, הקטין ישהה יותר אצל אביו, באופן שיצדיק בהמשך הקטנת סכום המזונות, ולא הגדלתם.

 

כיום יש למבקשת הוצאות מדור משמעותיות

 

יחד עם זאת, קבע כי הוצאות המדור החדשות של האשה מהוות שינוי מהותי המצדיק את הגדלת שיעור המזונות לאלתר, מכיוון שהיא נאלצת לשלם דמי שכירות חודשיים בשיעור של 3100 שקלים, בשעה שבזמן שנפסקו המזונות, היא לא נדרשה לשלם כלל שכירות. על כן הגיע למסקנה כי דין הבקשה להגדלת סכום המזונות הזמניים להתקבל, ושיעור הסכום יקבע בהתאם לשיקול דעתו של בית המשפט לענייני משפחה.

 

רמ"ש 28434-10-15 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.