www.what2do.co.il

כיצד מחשבים גובה מזונות לשתי בנות קטינות?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 28/05/2015
כיצד מחשבים גובה מזונות לשתי בנות קטינות?

אם לשתי בנות קטינות הגישה תביעה למזונות קטינים נגד האב על פי הדין העברי, וטענה כי במשך כל שנות הנישואין הרוויח הנתבע מעבר לסכומים המוצהרים המדווחים והבאים לידי ביטוי בתלושי השכר שהציג בפני בית המשפט, ואף טענה כי הם קיבלו עזרה ממשפחתה על בסיס קבוע בתשלום דמי השכירות.

 

בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו נדרש כדי לחשב את גובה המזונות לילדות, להכריע מהי הכנסתו של האב והאם קיבלו הצדדים עזרה ממשפחת הורי האישה לשם כלכלת המשפחה.

 

בשנת 2005, נישאו הצדדים ומנישואיהם נולדו להם שתי בנות, כאשר כיום הבכורה כבת 7 שנים והקטנה כבת 4 שנים. בחודש אפריל 2012, האב עזב את בית המגורים של המשפחה ואף הגיש תביעת גירושין נגד האם בטענה כי היא פגעה בו והעליבה אותו קשות, מנגד טענה האם כי טענותיו חסרות בסיס והוא זה שהתעמר והתעלל בה כל השנים.

 

הצדדים הסכימו שהאב יישא בפרנסת המשפחה והאם תגדל את הבנות

 

האם טענה כי במשך חמש שנים לא עבדה, מאחר שהוסכם בין הצדדים, כי היא תישאר עם הבנות ותגדלן ואילו האב יעבוד ויכלכל התא המשפחתי, אולם תחת העוצר הכלכלי שהוא הטיל עליה במסגרת הליך הגירושין, לא נותרה לה כל ברירה אלא לחפש עבודה. האם הצהירה כי כיום היא עובדת במשרדו של אביה בחצי משרה וממהרת לשוב לביתה לאחר שהבנות מסיימות את יום הלימודים בגן ובבית הספר. האב הכחיש כי היה ביניהם הסכם מסוג זה, ואף טען כי התחנן בפניה שתצא לעבוד.

 

האם אשר עתרה לקביעת מזונות הילדים לרבות: כלכלה ומזון, מחצית הוצאות חינוך ודמי מדור, ביקשה לקבוע כי הכנסות הנתבע גבוהות מאלו המוצהרות על ידו. ואף מהנתונים שהציגה עלה כי בשנים האחרונות הוא עובד בתחום היהלומים, וגם על פי הצהרתו לא כל הכנסתיו מגולמת בתלושי השכר.

 

לאחר דיון בעניין זה, בית המשפט התרשם כי התובעת לא הצליחה להוכיח שהכנסתו של הנתבע היא כפי שנטען על ידה, אולם גם הנתבע עצמו לא הצליח להוכיח מהו בדיוק אותו סכום, מאחר שציין כי מעבר לסכום בתלוש השכר, משולם לו גם סכום במזומן שעל גובהו קיימת מחלוקת.

 

בית המשפט הגיע למסקנה כי פוטנציאל הכנסתו של האב מגיע ל - 9,000 שקלים בחודש

 

בית המשפט השתכנע כי הנתבע הוא אדם חרוץ אשר לא נרתע ממאמצים להרחיב הכנסותיו, והוא עבד במספר מקומות עבודה ובמספר תחומים, ולא ישב בטל במהלך כל שנות הנישואים. על כן הגיע למסקנה כי פוטנציאל הכנסתו עולה לשיעור של כ - 9,000 שקלים נטו בחודש.

 

בסופו של דבר קבע בית המשפט כי האב ישלם מזונות הקטינות על סך של 1,400 שקלים לחודש לכל אחת מהן ובנוסף חויב להשתתף בהוצאות מדור הקטינות בגובה של 40% מדמי שכירות, במחצית עלות המעון ובמחצית עלויות אבחון ושעורים פרטיים.

 

תמ"ש 33168-05-12  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.