www.what2do.co.il

קטינים, תביעת מזונות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונות ילדים מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם. תביעת קטין למזונות הינה תביעה נפרדת, אשר איננה חייבת להיכרך עם תביעת גירושין ויכולה להיות מוגשת על ידי הקטין (באמצעות בא כוחו) באופן עצמאי.

 

תביעת מזונות הקטין איננה עוסקת ביחסיהם של הוריו, ואין כל חשיבות לאופן שבו הם התחתנו (אזרחי או דתי), להיותם ידועים בציבור או אפילו אינם מכירים זה בזה או בבנם. טענות כגון "גניבת זרע" או סירוב לבדיקת רקמות אינן מרימות עילה לשלילת תביעת קטין למזונותיו.

 

 

הדין החל על מזונות הקטינים, נובע מהדין הדתי על פי דתו של האב, דהיינו הדין העברי יחול על ילדיו הקטינים של גבר יהודי ואילו הדין השרעי יחול על גבר מוסלמי בתביעת מזונות ילדיו הקטינים. בתי המשפט לענייני משפחה מחזיקים אף הם בסמכות לדון בתביעת מזונות ואי לכך, יעדיף פעמים רבות גבר לכרוך תביעת מזונות עם תביעת גירושין בערכאה זו שכן בתי משפט אלו דנים על סמך המשפט החילוני, ומתחשבים על פי רוב גם בגורמים נוספים דוגמת רמת השתכרותה של האישה וכדומה.

 

משמעות החוק העברי במזונות הקטינים, מהי?


על פי החוק העברי, גבר חייב במזונות ילדיו עד הפיכתם לבגירים (משמע הגיעם לגיל 18), וזאת מבלי לייחס כל חשיבות לרמת השתכרותו, מצבו הכלכלי או הבריאותי. על מנת לסבר את האוזן נאמר כי פרנסתו של הגבר חשובה פחות מפרנסתם ומזונותיהם של ילדיו הקטינים, כך על פי התפיסה העברית. התקיימות האב מקצבת הכנסה, היותו מובטל או אפילו נכה, אין בהן בכדי להסיר מחובתו לתשלום מזונות הקטינים. צרכיהם של הילדים מחולקים לשנים, מזונות הכרחיים ומזונות מדין צדקה .

 

 

מהם מזונות הכרחיים?


מזונות אלו, אשר כל גבר יחויב בתשלומם בלי קשר למצבו הכלכלי, הינם מזונות הכרחיים הכוללים מזון, ביגוד, הנעלה, מקום מגורים (מדור), חינוך, טיפול בילדים בגיל הרך, צרכים בריאותיים דחופים וגני ילדים רגילים. צרכים אלו מוגדרים בפסיקה כחיוניים אשר אין לוותר עליהם בקביעת תשלום דמי מזונות הקטין.

 

צרכים מדין צדקה, מהם?


מזונות מדין צדקה הינם מזונות אשר אינם מוגדרים כחיוניים לקיומם של חיים תקינים של הקטינים, אך חשיבותם איננה כמזונות הכרחיים. בין מזונות אלו קיימים צרכים כגון חוגים, מתנות, בילויים, מעונות יום, טיולים וכו’.

 

תשלום מזונות מדין צדקה יעשה על ידי האב והאם בשיתוף, או על ידי האב במידה וידה של האם אינה משגת לשאת עימו בנטל. זאת ועוד, על מנת להוכיח טענה לתשלום מזונות מדין צדקה, יש להוכיח כי הילדים היו רגילים לרמת החיים הנטענת עובר להתרת מערכת היחסים בין הוריהם.


מהי משמעות הגיל בדמי מזונות?


הדין העברי מחלק את הקטינים לשלוש קבוצות גיל שונות, ועל פיהן נקבע שיעור גובה דמי המזונות:

 

  • ילדים עד גיל 6 נקראים "קטני קטינים" ועל האב חלה חובת תשלום מזונותיהם, אף במידה ואין הוא מתפרנס כלל.
  • מגיל 6 ועד גיל 15 חייב האב בתשלום מזונותיהם ההכרחיים של ילדיו, אך במזונות מדין צדקה – מתחלקים בני הזוג באופן שווה.
  • מגיל 15 ועד גיל 18, הילד הינו בעל יכולת השכרות עצמאית (גם אם באופן תיאוריטי בלבד) ולכן החלוקה בתשלום מזונות מדין צדקה מתבצעת באופן יחסי להכנסת בני הזוג.

 

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.