www.what2do.co.il

האב סרב לשלם מזונות בטענה כי אינו האב הביולוגי

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/02/2015
האב סרב לשלם מזונות בטענה כי אינו האב הביולוגי

אמא לשתי בנות קטינות הגישה תביעה למזונות ילדים לאחר הפרידה. אולם האב הכחיש את אבהותו של הבת הקטנה, וטען כי נולדה כתוצאה ממעשה בגידה. בית משפט לענייני משפחה בירושלים נדרש להכריע בעניין זה, ולקבוע האם האב נדרש לשאת במזונות שתי הבנות.

 

הצדדים נישאו בשנת 2008, ובמהלך חיי הנישואין נולדו שתי הבנות. בהתאם לדין האישי היהודי, האב נדרש לשאת במזונות הבנות. עם זאת האב טען כי הוא אינו אביה הביולוגי של הילדה הקטנה, שכיום בת שלוש, מאחר ולטענתו האם ניהלה רומן עם גבר אחר במהלך התקופה שהרתה.

 

האם הכחישה את טענת הבגידה וטענה כי במהלך נישואיה, מעולם לא קיימה יחסי אישות עם אדם כלשהו מלבדו. האם הביעה את חששה בכך שטענה זו תכתים את הבת בממזרות, וציינה כי על הבעל להגיש תביעת אבהות נפרדת, מזו של תביעת המזונות.

 

לא יהיה מקום לחייב את הבעל במזונות אם הוא אינו האב הביולוגי

 

בית המשפט קבע כי קביעת אבהות רלוונטית למקרה זה, מאחר ואם יתברר כי הנתבע אינו האב הביולוגי, לא יהיה מקום לחייבו במזונות. אולם ציין כי על פי חוק מידע גנטי לא ניתן בנסיבות אלה לבצע בדיקה גנטית בשל חשש ממזרות הקטינה.

 

בית המשפט נדרש לבחון את שאלת האבהות באמצעות ראיות אחרות, אשר אינן מניבות תוצאות וודאיות כפי שהיו מתקבלות בביצוע בדיקה גנטית, ונקבע כי על הנתבע להוכיח כי אותו אדם הוא אבי הקטינה, ובמקביל להוכיח שלא קיימת כל אפשרות סבירה שהוא עצמו הוא האב הביולוגי.

 

הנתבע הציג ראיות שונות התומכות לשיטתו, ובין היתר הציג עדות חוקר פרטי, הקלטות של שיחות והתכתבות בפייסבוק של אשתו עם אותו אדם שניהלה לטענתו רומן, אולם הוא לא הכחיש כי קיים עם אשתו יחסי מין בתקופה הרלוונטית, ולא הציג רישום רפואי מקופת חולים על השוני בין סוג הדם שלו לסוג הדם של הקטינה.

 

ההתכתבות בפייסבוק אינה מעידה על אבהות הקטינה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, בית המשפט קבע כי על סמך ההתכתבות בפייסבוק לא ניתן לקבוע כי אותו גבר הוא אביה הביולוגי של הבת, ואף השתכנע כי גרסתו של הנתבע מופרכת ורצופה בסתירות ביחס למועד בו נודע לו דבר הניאוף.

 

השופט הוסיף כי מדובר במקרה טרגי, בו חיה לה ילדה בעולם, אשר אביה מתכחש לאבהותו, יחד עם זאת הוא מכיר באבהותו על אחותה, ושואף לקשר משמעותי עם אותה אחות. על כן המליץ שהנתבע יאמץ את אותה הבת ללבו, יראה בה כבתו, גם אם הוא מאמין שאינה בתו הביולוגית, ויגדלה יחד עם אחותה כאב לכל דבר.

 

בנסיבות אלה התביעה למזונות עבור שתי הבנות התקבלה, ונקבע כי האב ישלם סך של 1,200 שקלים בחודש עבור הבת הגדולה וסך של 1,400 שקלים עבור הבת הקטנה עד שתגיע כל בת לגיל 18 שנה.

 

תמ"ש 35350-11-11 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.