www.what2do.co.il

איך לחשב מזונות מדין צדקה לילדים מגיל 6 עד 15?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 26/09/2017
איך לחשב מזונות מדין צדקה לילדים מגיל 6 עד 15?

עד גיל 6 האב מחויב לשלם בעצמו מזונות לילדיו, מגיל 6 ועד לגיל 15 המזונות נקראים "מזונות מדין צדקה", והם מוטלים על שני ההורים לפי יכולתם הכספית. מזונות מדין צדקה הם תשלומים שאינם נחשבים לצרכים הכרחיים ובסיסיים של הילדים, והם כוללים חוגים, חופשות, מתנות, בילויים ועוד.

 

על פי ההלכה היהודית, האב מחויב לשאת בתשלום דמי מזונות עד גיל שש, גם אם הוא חסר אמצעים וגם אם האם משתכרת יותר ממנו לא ניתן לחייב אותה בתשלום מזונות. חובת תשלום מזונות ילדים עבור מזונות הכרחיים לקטינים בני 6-15 הייתה עד לאחרונה בחובתו הבלעדית של האב והוטלה עליו באופן מוחלט, ללא קשר למצבו הכלכלי.

 

חובת תשלום המזונות לילדים בגיל 15-18 קמה מכוח דין צדקה, והתשלום בגינם מוטל על ההורים בהתאם ליכולותיהם הכלכליות, לפי הכנסות האב והכנסות האם, להבדיל מתשלום מזונות עד גיל 15 שבו מחויב האב לבדו. כאשר הקטין מגיע לגיל 15 החיוב נקבע בהלימה לגובה השתכרותם והכנסתם הפנויה. מגיל 18 עד 21 קיימת חובה לשלם מזונות למשך שלוש שנים בגובה של כשליש מדמי המזונות שנפסקו.

 

כיצד מחשבים מזונות מדין צדקה?

 

מזונות הכרחיים כוללים את הצרכים הבסיסיים של הילדים, כגון: קורת גג, מזון, חינוך, בגדים ונעליים וטיפולים רפואיים, לעומת מזונות מדין צדקה, הכוללים את יתר הוצאות גידול שאינן נכללות בצרכים ההכרחיים, כגון: חוגים, חופשות, מתנות, בילויים ועוד. כדי לחשב מזונות מדין צדקה יש להביא בחשבון נתונים רבים כגון: גיל הילדים, צרכיהם, רמת החיים שאליה הורגלו לפני שהחליטו ההורים להתגרש, מצבם הכלכלי של ההורים ונתונים נוספים שעלולים להכריע את חובת תשלום המזונות מדין צדקה.

 

הרשות השיפוטית המוסמכת להכריע בעניין שיעור המזונות וחובת התשלום היא בית המשפט לענייני משפחה, אולם גם בית הדין הרבני יכול לדון בכך בתנאי ששני ההורים מסכימים לכך. כמו כן, ניתן להגיע להסדר גם באמצעות הסכם גירושין בכפוף לאישור של בית המשפט.

 

חלוקת הנטל על פי יכולותיהם הכלכליות של ההורים

 

לאחרונה בית המשפט העליון בהרכב מורחב של שבעה שופטים דן בשאלת חלוקת נטל חיוב המזונות בין ההורים ונקבעה הלכה שלפיה בגיל 6-15 שנים החיוב במזונות הוא מדין צדקה החל במידה שווה על שני ההורים, תוך שחלוקת החיוב ביניהם תיקבע על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל המקורות, לרבות הכנסה משכר עבודה. בכך למעשה השווה בית המשפט את הדין החל בגילים 6-15 שנים, שגם אז החיוב על פי הדין העברי הוא מדין צדקה והוא מוטל על שני ההורים על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות.

 

אכיפתו של חיוב הצדקה מותנית בשני תנאים מצטברים: האחד, כי ההורה עצמו אמיד, כך שלאחר סיפוק צרכיו שלו נותר בידו לתת צדקה. והשני, הקטין נצרך ואין לו מקורות עצמאיים משלו לסיפוק צרכיו. שיעור מזונות ילדים מדין צדקה נועד להביא את הילד ככל הניתן לרמת החיים שבה הורגל לפני הגירושין.

 

לצורך קביעת מזונות מדין צדקה יש להעריך בשלב ראשון את צרכי הקטין ובשלב שני לבחון את השיעור היחסי בנטל המזונות, בהתאם לשיעור היחסי של ההכנסות הפנויות של כל אחד מן ההורים. כאשר נבחנת יכולתו הכלכלית של חייב במזונות, בין אם מדובר באם או באב, יש להביא בחשבון לא רק את הכנסתו מעבודה אלא גם את המקורות הכלכליים העומדים לרשותו, לרבות נכסיו ואף את פוטנציאל השתכרותו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.