www.what2do.co.il

האב ביקש להפסיק לשלם מזונות לבתו המרדנית

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 25/01/2015
האב ביקש להפסיק לשלם מזונות לבתו המרדנית

אב לנערה כבת 16 שנים וחצי עתר לבית משפט לענייני משפחה בירושלים, בבקשה להפחית במחצית את חיוב מזונות הבת ולאחר מכן לבטל אותם לחלוטין עקב מרדנותה. האב טען כי בתו מתנכרת אליו ומסרבת באופן עקבי לכל קשר עמו, בעקבות הסתת גרושתו, וביקש להפסיק את התשלום עד לחידוש הקשר.

 

בני הזוג מהמגזר החרדי התגרשו בשנת 2012, ולהם שמונה ילדים, מתוכם שניים קטינים. לטענת התובע, האם מסיתה את הילדים נגדו, מערבת אותם בקשיי הזוגיות ואף מעודדת להימנע מקשר עמו. האב טען שהתנכרות הנערה נמשכת ברציפות מזה ארבע שנים, ולמרות כל מאמציו, היא מסרבת לשקם את היחסים.

 

לטענתו, עקב גילה של הבת, המתקרבת לגיל 17, החיוב במזונות לבגיר הוא מדין צדקה, ואין כל הצדקה להתנהגותה המרדנית, על כן ביקש להפחית את חיוב המזונות בכמחצית, עד לחידוש הקשר עמו. האב הציע שבמקרה והקשר לא יחודש, תקבל הבת את מלוא הסכום שהצטבר בעת נישואיה.

 

האם טענה כי התנהגותו האלימה של האב הובילה לנתק

 

האם טענה כי יש לדחות את הבקשה, מאחר והאב מנסה להתחמק מחובותיו, ואף פועל בכל דרך, להביא אותה לחרפת רעב, כאשר עול גידול הילדים נופל על כתפיה. עוד הוסיפה כי האב אינו מתעניין בשלומה של הקטינה, ולא עושה כל ניסיון למען חידוש ושיקום היחסים.

 

האם ציינה כי מאז שניתן פסק הדין למזונות ילדים, חלו שינויי נסיבות המצדיקים את העלאת גובה המזונות ולא הפחתתם או ביטולם, מכיוון שהבת גדלה וכך גם צרכיה. לטענתה, הבת שנחשפה לאלימות במשפחה, נאלצה לחיות בצל הפחד מאביה האלים, ומעשיו הובילו לנתק ביניהם, על כן אין בהתנהגותה כל דופי.

 

בית המשפט לענייני משפחה המליץ שההורים יפנו לייעוץ יחד עם הקטינה במשרדי הרווחה, אולם הקטינה לא שיתפה פעולה, ולא הסכימה בשום אופן לשבת בחדר אחד עם אביה. לאחר מספר ניסיונות כושלים, העובדת הסוציאלית הודיעה כי באפשרותה להציע דרך טיפול שתאפשר חידוש הקשר עם האב. 

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, בית המשפט דחה את טענת האם, לפיה ניסה התובע להתחמק מתשלום המזונות כששיקולים כלכליים הנחו אותו, מאחר והוא הציע להפקיד את הכספים אצל הנאמן, ולמסור את הסכום כאשר תתחתן, בלי הצבת כל תנאי. עוד התרשם כי מדובר במקרה קיצוני ונדיר של בן מרדן, בו במשך מספר שנים מחרימה הבת את אביה, ולא מגלה כל נטייה להפשיר את היחסים עמו.

 

האב התאמץ לחדש את הקשר ועדיין מנסה ללא הצלחה

 

בית המשפט השתכנע כי ניסיונות האב לחדש את הקשר עם בתו נמשכים, ללא הפוגה לאורך כל שנות הנתק, ואף קיבל את הטענה כי האם הסיתה את הבת, ועודדה אותה להתרחק ממנו. על כן הגיע למסקנה כי האב מעוניין בקשר עם בתו ואף עשה מצדו כל שניתן על מנת להביא לחידושו.

 

בנסיבות אלה התביעה להפחית את חיוב מזונות הקטינה במחצית התקבלה, עד שיוכח כי היא תפעל לחידוש הקשר עם אביה.

 

תמ"ש 37893-02-13  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.