www.what2do.co.il

אי תשלום מזונות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
אי תשלום מזונות
דמי מזונות, אשר נקבעו בהסכם גירושין אשר קיבל תוקף של פסק דין, או נפסקו בערכאה משפטית שהוגשה כתובענת מזונות, הינם הוראה חלוטה השווה לשיק או שטר חוב. אי מילוי פסק דין מזונות על ידי האב, באופן חד צדדי, מהווה עילה לנקיטת הליכי הוצאה לפועל בעניינו היכולים להביא לעיקול רכושו, עיכוב יציאתו מן הארץ ואף מאסרו. שימו לב, מדובר גם בהליכי ביזוי בית המשפט. במידה והאב אינו נושא בחוב המזונות אשר נקבע בעניינו, יכולה האישה לנקוט בשתי דרכים, פנייה לביטוח לאומי או פנייה ללשכת ההוצאה לפועל באופן ישיר.
 
פנייה לביטוח הלאומי

האישה יכולה לפנות למוסד לביטוח לאומי על מנת לקבל דמי מזונות, כפי שנקבע בעניינה בערכאה משפטית או בהסכם גירושין. הביטוח הלאומי משווה בין סכום המזונות הקבוע בפסק הדין או הסכם הגירושין, לבין סכום המזונות לו זכאים ילדי האישה לפי תקנות הביטוח הלאומי – ומשלם את המזונות על פי הסכום הנמוך.

על פי רוב תקבל האישה דמי מזונות הנמוכים מהסכום הקבוע בעבורה מעת הביטוח הלאומי, ובמקביל יפתח המל"ל בהליכי הוצאה לפועל כנגד החייב על מנת לגבות את הסכום במלואו. במידה ועלה בידו של המוסד לביטוח לאומי לגבות את מלוא הסכום מהגבר, יושב ההפרש לאישה ו\או לקטינים.
 

עם זאת, במידה ומשכורתה של האישה גבוהה מן המשכורת הקבועה בתקנות הביטוח הלאומי לצורך קבלת דמי מזונות, או במידה והיא דרה עם החייב תחת אותה קורת גג, לא תהה היא זכאית לקבל מזונותיה מהביטוח הלאומי.
 
פנייה ישירה להוצאה לפועל

דין חוב מזונות אשר אינו נפרע כחוק הוא כדין שיק ללא כיסוי. גם כאן וגם כאן יכולה האישה לפנות ללשכת ההוצאה לפועל אשר תפתח בהליכים כנגד האב הסרבן על מנת לגבות את דמי המזונות. בסמכותה של הלשכה להוצאה לפועל לעקל את נכסיו של החייב, לרבות משכורתו, חשבונות הבנק שלו, נכסי מקרקעין הרשומים על שמו וכו’. במידה ויווצר צורך לכך – יכולה ההוצאה לפועל גם להוציא צווי מאסר או עיכוב יציאה מן הארץ כנגד הגבר.

במידה ושולמו דמי המזונות כפי שנקבעו, יכול האב לטעון טענת "פרעתי" אשר תוכח אגב הצגת חשבוניות והעברות כספים, אם לידי האם ישירות או לידי צד ג’ (כגון בי"ס, ביה"ח, מורים פרטיים וכו’). במידה ושולמו סכומים במזומן, אשר לא הומצאו קבלות או רישומים כנגדם, עלולה הוכחתם בבית המשפט להיות עניין מסובך ביותר. 
 
 
לדוגמא,  במידה ודמי המזונות עומדים על 2,000 שקלים לחודש בעבור הילד, והאב משלם לאם מדי חודש 1,880 ומעביר 120 שקלים ישירות לבי"ס, עליו לוודא כי עניין זה מעוגן בהסכם המזונות, וכך להגן על עצמו מפני תביעה עתידית.

מה במידה והאב פשט את הרגל?

פשיטת רגל הינה הכרזה שמגדירה חייב כאדם אשר איננו יכול לשאת בנטל החובות הרובצים על כתפיו. במידה ומכריז בית המשפט על חייב כפושט רגל, על הזכאים במזונות להגיש תביעה לקבלת החוב, בטרם הוצא צו כינוס הנכסים כנגד החייב.
 
צו זה נועד לכנס את כל נכסיו של החייב, ולחלקם בין נושיו. במידה והומצא חוב המזונות בעבור האישה ו\או הקטינים לפני שהוכרז האב כפושט רגל, יוכלו האחרונים לבקש מכונס הנכסים להפריש בעבורם סכום כלשהוא מקופת נכסיו של החייב.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 16)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.