www.what2do.co.il

מזונות לאם חד הורית מביטוח לאומי

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/07/2016
מזונות לאם חד הורית מביטוח לאומי

הורה חד הורי שבית המשפט פסק לזכותו מזונות, או שנתן החלטה על מזונות זמניים, והחייב אינו משלם אותם, יכול לקבל קצבת מזונות מהמוסד לביטוח לאומי. בדרך זו ביטוח לאומי משלם את דמי המזונות להורה היחיד או לילד להורה יחיד, וגובה את הסכום לתשלום מהחייב.

 

הורה יחיד, בין אם מדובר באם או באב חד הורי, מוגדר על פי חוק משפחות חד הוריות כתושב ישראל שבהחזקתו ילד הנמצא עמו והוא אינו נשוי או ידוע בציבור לבן זוגו, או שהוא נשוי אך חי בנפרד מבת זוגו במשך שנתיים לפחות והחל בהליך להשתחרר מקשר הנישואין, או כאשר האישה עגונה, או שההורה עולה חדש שנמצא בארץ למעלה משנה ופחות משנתיים, ובן זוגו לא עלה לארץ ואף אינו שוהה בה, ואין לו בן זוג אחר.

 

מי זכאי לדמי מזונות מביטוח לאומי?

 

חוק המזונות נועד לסייע לאם חד הורית ולילדיה, שיש בידם פסק דין לתשלום מזונות ילדים, והם אינם מקבלים את התשלום מהחייב. ביטוח לאומי משלם דמי המזונות לאם חד הורית או לילד וגובה את התשלום מהחייב.

 

הזכאים לקצבה היא אם יחידה, אשר נשואה עדיין לחייב, במצב שבו פסק הדין למזונות ניתן לזכותה, או ניתן לזכות הילדים, או ניתן לזכות שניהם. גם אב חד הורי שמגדל בעצמו את הילד, זכאי לקבל את תשלום דמי המזונות עבור הילד, בהתאם לפסק דין מזונות שבו האם חויבה בתשלום המזונות.


הסכום מחושב בהתאם לפסק הדין ולגובה ההכנסות

 

סכום הקצבה שמשולמת לזכאים הוא הסכום שנקבע בפסק הדין למזונות. הסכום מחושב בהתאם לפסק הדין ולגובה ההכנסות. אם חד הורית שהכנסתה עולה על הסכום שנקבע לא תהיה זכאית לתשלום מזונות מביטוח לאומי.

 

ההכנסה יכולה להיות מעבודתה או מגמלה מחליפת שכר, כמו דמי לידה, דמי פגיעה, גמלה לשמירת הריון, או גמלה על חוב שכר עבודה ופיצויי פיטורים. הכנסה שלא מעבודה נחשבת לקצבה של ביטוח לאומי כולל דמי אבטלה, או הכנסה משכר דירה מהון ומרכוש.

 

במקרה שהזכאית נוקטת בהליכי הוצאה לפועל נגד החייב בגין חוב מזונות, היא אינה רשאית לקבל במקביל דמי מזונות מביטוח לאומי, אלא אם מדובר בהליכי הוצאה לפועל לצורך גביית הפרשים כאשר סכום המזונות גבוה שנפסק מסכום הקצבה. במקרה שפסק המזונות גבוה מהסכום המופיע בתקנות ביטוח לאומי, המוסד ישלם את ההפרשים רק לאחר גביית התשלום מהחייב. אם לא הצליח לגבות ממנו את הסכום, ניתן לתבוע את החייב באופן ישיר.

 

כדי לממש את הזכות יש להגיש בקשה בסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים, על גבי טופס בקשה לתשלום על פי חוק המזונות. לטופס יש לצרף: תעודת זהות, שני עותקים מפסק הדין, תדפיס חשבון בנק ואישור מהבנק על גובה החסכונות, תלושי שכר אחרונים ואישורים על הכנסות נוספות.

 

התשלום עבור כל ילד יהיה עד שימלאו לו 18 שנים. כאשר ימלאו לכל אחד מהילדים 18 שנים, יופחת חלקו היחסי מהסכום שנקבע בפסק הדין, וכשהצעיר מבין הילדים יגיע לגיל 18 יופסק תשלום המזונות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.