www.what2do.co.il

דרישה של אב לחייב את גרושתו בדמי מזונות ילדים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 21/01/2016
דרישה של אב לחייב את גרושתו בדמי מזונות ילדים

אב לחמישה ילדים בגילאי 17 עד 8 שנים, פנה אל בית משפט לענייני משפחה בירושלים, והגיש בקשה למתן פסק דין בהיעדר הגנה. האב דרש לקבל משמורת על ילדיו ולחייב את גרושתו בדמי מזונות ילדים, זאת לאחר שעזבה את הילדים ועברה להתגורר עם בת זוגה.

 

על פי עובדות התביעה, לאחר הנישואין נולדו לצדדים חמישה ילדים, ובשנת 2013, הם חתמו על הסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין באישור בית דין רבני, ולאחר חתימתו התגרשו. במסגרת ההסכם נקבע כי המשמורת על הקטינים תהיה בידי האם, והאב יישא בתשלום מזונות בסך 4,000 שקלים בחודש וישתתף במחצית הוצאות רפואיות חריגות.

 

לאחר חודש עברה האם להתגורר עם בת הזוג שלה

 

האב טען כי כחודש ימים לאחר חתימת ההסכם, הודיעה לו האם שהיא אינה מעוניינת להמשיך ולגדל את הילדים ודרשה ממנו שיגדל אותם. האם עזבה באופן חד צדדי את דירת המגורים המושכרת שבה התגוררה עם הילדים, ועברה לגור עם בת הזוג שלה. מאז הילדים עברו למשמורת האב, והאם רואה אותם בממוצע אחת לחודש.

 

עקב שינוי הנסיבות, הגיש האב תביעת משמורת לשלושת הקטינים השוהים במשמורתו, ותביעה לביטול חיוב המזונות שנקבעו בהסכם גירושין וחיוב האם בתשלום מזונות. האב ציין כי הוא מצוי בחובות, ולא עובד מזה כארבע שנים, אלא מתקיים מקצבת הבטחת הכנסה. עוד טען כי האם יהודיה, והיא חייבת במזונות ילדיה מכוח דיני הצדקה ומכוח הזכות לשוויון.

 

לטענת האב, לאחר מכירת דירת המגורים המשותפת, קיבל בגין חלקו כספים ששולמו לטובת החזר הלוואות שנאלץ לקחת במהלך הנישואין. האם קיבלה את חלקה ממכירת הדירה, היא עובדת בחנות בגדים, וחיה בדירה של בת זוגה ואין לה הוצאות שכר דירה. לפיכך דרש שהאם תשתתף במזונות הילדים בסכום חודשי של 2,500 שקלים, ותשלם עבור מחצית הוצאות החינוך ומחצית הוצאות רפואיות חריגות שלהם.

 

אין עילה לחייב את האם בדמי מזונות בסיסיים

 

בית המשפט סבר כי מאחר שמדובר בבני זוג יהודיים, אין עילה בדין האישי לחייב את האם בדמי המזונות הבסיסיים של הילדים. אולם לגבי הוצאות שמעבר לאותם צרכים הכרחיים, יש עילה לתביעה. על כן בהיעדר הגנה מצד האם קיבל את התביעה והורה על ביטול חיוב המזונות של האב, וחייב את האם להשתתף במזונות הקטינים בסכום של 2,500 שקלים לחודש עד שיגיעו לגיל 18, או עד שיסיימו ללמוד בכיתה י"ב, לפי המאוחר מבין השניים.

 

בנוסף חייב בית המשפט את האם לשלם מחצית הוצאות בריאות חריגות, מחצית הוצאות החינוך ומחצית הוצאות חריגות של הקטינים, כולל שיעורים פרטיים, אבחונים דידקטיים, קייטנות, חוגים ועלות חגיגת בת או בר מצווה. עוד נקבע כי קצבת הילדים מהמוסד לביטוח לאומי תשולם לידי האב בנוסף לדמי המזונות, והאם תישא בהוצאות שכר טרחת עורך דינו של האב לטובת הלשכה לסיוע משפטי בסך של 2,000 שקלים.

 

תמ"ש 55777-07-14  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.