www.what2do.co.il

עקרון השיוויון במזונות ילדים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 18/09/2011
עקרון השיוויון במזונות ילדים

שוויון הוא ערך אשר הוכר כזכות יסוד בסיסית אשר נובעת מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו (על אף שאינה מופיעה בו באופן מפורש). משמעותו הבסיסית היא שהאדם אחד שווה לרעהו בכל היבט של חייו. שניים שהביאו ילדה לעולם שלא במסגרת נישואיהם, נפרדו והאב חויב בתשלום מזונות לאם עבור הילדה.

 

האב טען, כי צרכי הקטינה מסופקים באמצעות קצבאות שונות שמקבלת האם, והוא אינו מסוגל עקב מצבו הבריאותי. לדידו, הוצאותיו עולות על הסכומים שמקבל בקצבאות ואינו מסוגל לשלם את המזונות. גם האם טענה שאינה מרוויחה די כדי לכסות את הוצאותיה והוצאות ביתה. לפי הדין האישי החל על האב, אשר מוחל עליו מכוח הדין האזרחי, עליו לשלם את מזונותיה ההכרחיים של ביתו עד גיל 15, כחובה אבסולוטית.

 

האב טען, כי יש לפתור אותו מתשלום המזונות בשל העובדה שאינו מסוגל לפרנס את ביתו ובשל עקרון השוויון. במסגרת זו הועלתה טענת "קים לי" לפיה אם יש שתי דעות פוסקים חלוקות, הנתבע רשאי לטעון את הטענה שעומדת לצידו. אך, טענה זו נדחתה על ידי בית המשפט שכן מדובר בהכרעה בבית משפט אזרחי ולא דתי.

 

עלות הגידול השוטף של הילדים קשורה במזונותיהם

 

בבחינת עקרון השוויון עמד בית המשפט על חשיבותו בכל תחומי המשפט, בכללם בתחום דיני משפחה. עם זאת, מכוח החוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) בסעיף 3, האב הוא שחייב בתשלום מזונות ילדיו. אך, מתוך בשל חשיבותו של עקרון השוויון, יש להקטין את הפער בין החיובים המוטלים על האב ובין החיובים המוטלים על האם. זאת, על ידי צמצום חבות האב לצרכים ההכרחיים בלבד של ילדיו שהם צרכים קיומיים בלבד.

 

כך, כדי לקיים שוויון בין הצדדים, בית המשפט ייקח בחשבון את הכנסות שני ההורים בקביעת חובתו של האב. עם זאת, אין לשכוח, כי בדרך כלל האישה היא הנפגעת העיקרית מהפרידה, שכן נדרשת לגידול הילדים ובדרך כלל המזונות שנפסקים לטובתה אינם מספיקים לכיסוי העלויות. יש עלויות רבות כחלק מהגידול השוטף של הילדים אשר נופלות על האישה ויש לתת לכך ביטוי.

 

זהו שיקול שיש לקחת בחשבון באיזון וביצירת השוויון בין ההורים ביחס לנטל המוטל על כל אחד מהם. לכן, בית המשפט נדרש לבדוק את מכלול הנסיבות, להתחשב במצבם הכלכלי ובכספים שהם משקיעים בילדים וכך לקבוע את גובה המזונות. כמובן, שכל זאת ייעשה כשטובת הקטינים עומדת לנגד עיני בית המשפט. במקרה דנן, האב חויב בתשלום מזונות בגובה אשר נראה לבית המשפט כגובה הראוי, אשר יוצר שוויון מירבי בין ההורים.

 

לסיכום, בית המשפט אכן מתחשב בעקרון השוויון בין ההורים בעת הכרעתו בשאלת גובה המזונות אשר ייפסקו לטובת ילדי בני זוג שנפרדו. עם זאת, הדבר הראשון שיעמוד לנגד עיני בית המשפט הוא טובת הילד ולכן גם אם עקרון זה ידרוש פגיעה כלשהי בשוויון בין ההורים, הוא יועדף.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.