www.what2do.co.il

קצבת ילדים מביטוח לאומי, מה מגיע לכם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 22/11/2017
קצבת ילדים מביטוח לאומי, מה מגיע לכם?

המוסד לביטוח לאומי משלם קצבה חודשית כדי לסייע למשפחות בהוצאות גידול הילדים. הקצבה משולמת באופן אוטומטי עבור קטינים השוהים בארץ, שטרם מלאו להם 18 ולא נישאו, ללא קשר להכנסות המשפחה. אולם, במקרים מסוימים, כאשר לא מועבר מבתי החולים מידע לאחר הלידה, יש להגיש תביעה לביטוח לאומי, כדי לקבל את הקצבה.

 

מהם תנאי הזכאות לקבלת קצבה?

 

הזכאות לקצבת ילדים מוקנית לתושב ישראל שיש לו ילד אחד או יותר, לילד שעלה ארצה ללא הוריו ולמי שבהחזקתו ילד שאינו ילדו ויש בידו צו מינוי אפוטרופוס. כמו כן, מי שאינו תושב ישראל, אך גר בארץ עם ילד אחד ומעלה, זכאי לקצבת ילדים בתנאי שהוא עובד כשכיר או כעצמאי בישראל, לפחות במשך חצי שנה, ויש לו היתר לשהייה ועבודה בארץ.

 

המוסד לביטוח לאומי משלם את קצבת הילדים ישירות לאם, על פי נתונים שמתקבלים על הלידות מבתי החולים בארץ, לכן בדרך כלל אין צורך להגיש תביעה. אולם כדי לקבל את הקצבה, האם נדרשת למסור לאחר הלידה הראשונה את פרטי חשבון הבנק שלה לבית החולים, והחשבון חייב להיות על שמה או חשבון משותף עם בן זוגה.

 

במקרה של הורים גרושים, הקצבה משולמת להורה שהילדים נמצאים במשמורתו על פי החלטת בית המשפט. אם חלק מהילדים נמצאים במשמורת האם וחלק במשמורת האב, יהיה זכאי כל הורה לקבל קצבה עבור הילדים שבהחזקתו, ולהורים החיים בנפרד משולמת קצבה להורה שהילדים נמצאים בהחזקתו.

 

באילו מקרים יש להגיש תביעה?

 

במקרים מסוימים, שבהם לא מתקבל מידע מבית החולים, נדרש ההורה להגיש לביטוח הלאומי טופס תביעה לצורך קבלת קצבה, כאשר הילד נולד בבית או בחו"ל, במקרה של אימוץ ילדים, עבור ילד שעלה לארץ ללא הוריו וילד שמונה לו אפוטרופוס, או שאינו נמצא אצל הוריו.

 

את טופס התביעה והמסמכים הרלוונטיים כגון: אישור נוטריוני, צילום דרכון, אישור על מינוי אפוטרופוס ועוד, ניתן לשלוח באמצעות אתר האינטרנט של ביטוח לאומי, או בדואר, בפקס או בתיבת השירות של הסניף הקרוב למקום המגורים של הילד.

 

את התביעה יש להגיש בתוך שנה ממועד הזכאות שיכול להיות תאריך הלידה, יום העלייה לארץ, יום האימוץ או יום הכניסה לארץ. תובע שיגיש את תביעה במועד מאוחר יותר, יוכל לקבל תשלום רק עבור 12 החודשים שקדמו למועד הגשתה. כמו כן, במקרה שההורים לא רשמו את הילד במרשם האוכלוסין בתוך 30 ימים מהיום שנולד, תשולם הקצבה רק עבור שלושה חודשים שקדמו למועד הגשת התביעה.

 

כיצד מחושבת הקצבה?

 

סכום הקצבה מחושב על פי מספר הילדים במשפחה, תאריך הלידה של הילדים וזכאות של אחד ההורים לקצבת קיום מביטוח לאומי, כולל: הבטחת הכנסה, מזונות, קצבת אזרח ותיק עם תוספת השלמת הכנסה או קצבת שאירים עם תוספת השלמת הכנסה.

 

סכום הקצבה החודשית עבור ילדים שנולדו לאחר האחד ביוני 2003: עבור ילד ראשון - 150 שקלים, עבור ילד שני - 188 שקלים, עבור ילד שלישי - 188 שקלים. עבור ילד רביעי - 188 שקלים ועבור ילד חמישי ואילך -150 שקלים. סכום הקצבה החודשית עבור ילדים שנולדו עד 31 במאי 2003: עבור ילד ראשון - 150 שקלים, עבור ילד שני - 188 שקלים, עבור ילד שלישי - 188 שקלים. עבור ילד רביעי - 336 שקלים ועבור ילד חמישי ואילך - 354 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.