www.what2do.co.il

האם הסבים זכאים לקשר חופשי עם נכדתם לאחר מות האם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 29/03/2015
האם הסבים זכאים לקשר חופשי עם נכדתם לאחר מות האם?

סבים לקטינה כבת ארבע, ביקשו להרחיב את הסדרי הראייה עם נכדתם, זאת לאחר שבתם, אמא של הקטינה, נפטרה בשל מחלת הסרטן כאשר הילדה היתה בת שנה וחודשיים בלבד. אבי הקטינה טען מנגד כי הוא מפחד שהסבים יסיתו את הילדה נגדו, מאחר שהם מאשימים אותו במוות שלה ובבגידה. בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו נדרש להכריע בעניין זה.

 

האב מכנה את הסבים "שקרנים" בנוכחות נכדתם

 

התובעים הגישו תביעה נגד אבי הקטינה שהיה נשוי לבתם המנוחה, אשר נפטרה בגיל 35 ממחלת הסרטן. לטענתם, הם היו שותפים בגידול הילדה מאז הולדתה ולאורך כל תקופת המחלה הם סייעו בטיפול בה. אולם עם מותה של בתם, הנתבע לא אפשר לקיים הסדרי ראייה עם בני המשפחה המורחבת, ולאחר מאמצים ושכנועים רבים הסכים שהסבים ייפגשו עמה אחת לשבוע, תחת עינו הפקוחה ולמשך שעה וחצי בלבד.

 

עוד טענו כי האב לא מאפשר להם להשתתף במסיבות ימי הולדת ובאירועים שונים בגן של הקטינה, הוא אסר עליה לחבק ולנשק אותם, ואף נוהג לכנותם "שקרנים" בפניה. הסבים ציינו כי בהיות בתם בבית החולים, החל האב לנהל קשר רומנטי ואינטימי עם חברתה ואף הופיע לשבעה עם חברתו החדשה.

 

האב טען כי הסבים מסיתים את הילדה ומאשימים אותו במות אמה

 

מנגד טען האב כי הוא מתנגד להרחבת הסדרי הביקור של הסבים וגם מתנגד לאפשר לבתו להיפגש עם בני משפחתה האחרים, מאחר שהתנהגותם שהחלה בסמוך לפטירת אשתו גרמו לפגיעה קשה ביותר ברגשותיו, כאשר בין היתר הם מאשימים אותו במוות שלה, ואף העלילו כי הוא ניהל פרשת אהבים עם חברתה עוד בחייה.

 

האב הוסיף כי השיקול המכריע הוא על פי עיקרון טובת הקטינה, והרחבת הסדרי הראייה והאפשרות לתת לסבים לקחת את הבת ללא השגחה ונוכחותו אל מחוץ לבית, יהיו באופן מפורש בניגוד מוחלט לטובת הילדה.

 

העובדת הסוציאלית שנפגשה עם בני המשפחה, התרשמה שהאב מעביר לבתו מסרים שליליים על סביה, וגם הסבים מעבירים לא מעט דברי הסתה נגדו, עם זאת היא הביעה אהדת יתר לעמדת הסבים ותמכה בבקשתם להרחבת הסדרי הראייה.

 

הזכות להסדרי ראייה של הסבים כפופה לעיקרון טובת הילד

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הבהיר בית המשפט לסבים כי הזכות להסדרי ראייה עם נכדתם אינה מוחלטת ואינה מוקנית להם מראש, אלא כפופה לעיקרון טובת הילד. לנוכח התנהלות הסבים, קבע כי בשלב זה יש לאפשר להם לקיים מפגשים במרכז הקשר שלא בנוכחות האב, ואם אחרי חודשיים תסבור העובדת הסוציאלית שהתובעים אינם מדברים בגנות האב, הם יהיו רשאים לקחת את נכדתם למשך שעתיים.

 

כמו כן, בית המשפט קבע כי מאחר שהאב הצהיר על כוונתו לעבור לחו"ל לצורך לימודים, הסבים יוכלו לבקר את הילדה מספר פעמים בשנה, כל שלושה חודשים, לפי נוחותם.

 

תמ"ש 37603-02-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.