www.what2do.co.il

תלמידת תיכון כבת 16 ביקשה להינשא לאור הריונה המתקדם

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/03/2015
תלמידת תיכון כבת 16 ביקשה להינשא לאור הריונה המתקדם

נערה כבת 16 וחמישה חודשים ונער בן 17 וחצי, הגישו בקשה להינשא למרות גילם הצעיר, לאור העובדה כי הנערה בחודש החמישי להריונה ועקב סירוב משפחת הקטינה לקבלה ללא נישואין. בית משפט לענייני משפחה בחיפה נדרש לדון בבקשה החריגה לנישואי קטינים, מאחר שגיל הנישואין המותר על פי החוק הוא 18 שנים.


בית המשפט ציין כי החוק אוסר על נישואין מתחת לגיל 18 , אלא אם מלאו לקטינים 16 שנים ומתקיימות נסיבות חריגות הקשורות בטובתם, זאת לאחר קבלת תסקיר של עובדת סוציאלית. ואף הדגיש כי אין בהריון די כדי להכשיר מתן היתר לנישואי בוסר.


בני הזוג אינם בשלים לגדל תינוק ואינם מבינים את משמעות המחויבות


מהתסקיר עלה כי השניים לומדים בבית ספר אקסטרני והכירו לפני כשנה. הנערה מתגוררת בבית סבה עם אמה שאינה עובדת ומתקיימת מקצבת ביטוח לאומי, ואביה מרצה עונש מאסר בכלא בגין עבירות סמים. הנערה למדה באולפנה, ובעקבות נידוי חברתי נאלצה לעבור בתחילת שנת הלימודים האחרונה לתיכון חילוני, שם הכירה את בן זוגה שהתחנך בפנימייה עקב קשיים לימודיים.

 

הנערה הודתה כי חששה להמשיך בהריון עקב תגובת בני משפחתה, עם זאת הוריו של הנער הבטיחו לתמוך בהם בכל מצב. העובדת הסוציאלית ששוחחה עמם התרשמה כי הם אינם בשלים להתמודד עם חיי הזוגיות ולגדל תינוק, ואינם מבינים את המשמעות והאחריות שתידרש מהם.

 

לא מתקיימת סיבה מיוחדת להתרת נישואי הבוסר

 

העובדת הסוציאלית סברה כי לא מתקיימות נסיבות מיוחדות הקשורות בטובת הקטינים, והמליצה שלא להתיר להם להינשא בגילם הצעיר. היועץ המשפטי גם הוא הצטרף להתנגדות וביקש שלא לאפשר לבני הזוג להתחתן, מאחר שלא מתקיימת סיבה מיוחדת להתרת הנישואין על פי חוק גיל הנישואין.

 

אמה של הקטינה המנהלת אורח חיים דתי הסבירה שיהיה לה מאד קשה לקבל את בתה ללא נישואין ואביה הוסיף כי אם בתו לא תינשא הדבר ייסב לו בושה רבה ואף יהיה לו קשה להסתכל עליה.

 

לאחר עיון מעמיק בתסקיר ושמיעת טענות הקטינים ובני משפחותיהם, הגיע בית המשפט למסקנה כי לא ניתן לקבל את בקשת הקטינים להינשא טרם הגיעו לגיל 18, חרף הריונה של הנערה. וציין כי בהיריון אין סיבה מספקת להכשרת היתר נישואין בין קטינים שטרם בגרו, לאחר שהוערך כי הם אינם בשלים לנהל חיי משפחה תקינים.

 

בני הזוג ביקשו להינשא עקב לחץ המשפחה ולא מתוך רצון חופשי

 

בית המשפט השתכנע כי במקרה זה, הצעירים המנהלים קשר זוגי במשך חודשים ספורים בלבד, ממהרים להינשא בשל בושה ולחץ משפחתי, על כן קבע כי לא בחרו בנישואין מרצונם. עוד התרשם כי בסופו של דבר הוריה של הקטינה ישלימו עם המצב ויקבלו אותה כמו שהיא, ובבוא הזמן עם הגיעם לגיל 18 תעמוד בפניהם האפשרות להינשא. בית המשפט ביקש מיחידת הסיוע להתוות לקטינים ולמשפחות המלצות טיפוליות להמשך הדרך.

 

ה׳׳נ 22973-01-15  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.