www.what2do.co.il

האם בית המשפט יתיר לקטינה כבת 16 וחצי להינשא בשל הריונה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 09/07/2014
האם בית המשפט יתיר לקטינה כבת 16 וחצי להינשא בשל הריונה?

קטינה כבת 16 וחצי הגישה בקשה לבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון למתן היתר לנישואין בשל הריונה המתקדם. זאת בניגוד לחוק גיל הנישואין הקובע כי גיל הנישואין לנערה הוא 17 שנים.

 

הקטינה, ילידת 1996, גדלה בבית דתי, חברה הוא צעיר כבן 22 והשניים אינם עובדים ומתגוררים כיום בבית הוריו של החבר. הנערה נמצאת בשבוע 24 להריון ומבקשת להינשא לחברה בשל היותה בהריון.

 

הוריה של הקטינה ציינו כי מאחר והם מנהלים אורח חיים דתי, הנערה לא היתה מקבלת את ברכתם לנישואין גם אם גילה היה מעל 17. עם זאת בשל היותה בהריון הם נותנים את הסכמתם לבקשתה להיתר הנישואין.

 

הנערה נשרה מבית הספר בשל בעיות התנהגותיות

 

מהתסקיר שערכה פקידת הסעד עלה כי הקטינה סיימה עשר שנות לימוד ובמהלך השנים היא עברה בין מסגרות חינוכיות שונות. בסוף שנת הלימודים האחרונה היא נשרה מבית הספר בשל בעיות בהתנהגות ובתפקוד לימודי ומאז לא שבה עוד לספסל הלימודים. כיום היא אינה עובדת ומבלה את ימיה במנוחה בבית הוריו של החבר.

 

משפחתה של הנערה מתגוררת בדירת עמידר קטנה. אביה אינו עובד ומקבל קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי ואמה מטפלת בקשישים. ההורים אינם לוחצים עליה להינשא ומותירים את ההחלטה בידיה. השניים ציינו כי חשוב להם להיות לצדה של בתם כדי שבעתיד יוכלו לסייע לה.

 

בן זוגה של הקטינה הוא בן מאומץ בעל הפרעת ADHD, בהיותו נער נפתחו נגדו תיקים פליליים בגין אלימות פיזית וחשד לשריפה בזדון. הוא למד במסגרת של חינוך מיוחד ושוחרר מהשירות הצבאי. הצעיר עבר קורס טכנאי מחשבים, אך מעולם לא עסק בתחום. כיום הוא בן 22, עדיין נתמך על ידי הוריו ועובד בעבודות מזדמנות.

 

פקידת הסעד המליצה שלא להתיר את הנישואין

 

על פי חוות דעתה של פקידת הסעד, בני הזוג אינם בשלים עדיין לחיי נישואין ומשפחה. מדובר במערכת יחסים קצרה ולא מבוססת והשניים מתעלמים מהמציאות המורכבת והבעייתית שלהם. הפקידה התרשמה שההורים של שני הצדדים יתמכו בכל החלטה וירתמו לעזרה בטיפול בתינוק.

בסופו של דבר סברה פקידת הסעד שאין לאשר את הנישואין ומומלץ להפנות את בני הזוג לאגף הרווחה, על מנת שיקבלו ליווי והדרכה לאחר הלידה הצפויה.

 

בני הזוג אינם בשלים לגדל ילד

 

בעת הדיון המשפטי העידה הקטינה כי היא אינה מתכוונת לשוב לספסל הלימודים ולא מתכננת להשתלב במעגל העבודה, אלא היא מעוניינת לגדל את התינוק ולשהות במחיצתו כל הזמן.

בן הזוג העיד כי הוא מובטל כבר חודשיים בשל פציעה ביד, אך ציין כי הוא יכול למצוא תוך שבוע עבודה בשווארמה או חומוסיה והוא מתכנן לגור ביחידת דיור שיבנה מתחת לבית הוריו.

 

סעיף 5 לחוק גיל הנישואין מאפשר לבית המשפט להתיר נישואין אם מלאו לנערה 16 שנים בנסיבות מיוחדות, כאשר אחת הסיבות היא הריון הקטינה.
במקרה זה השתכנעה השופטת כי בני הזוג אינם מסוגלים לקיים את עצמם ואינם כשירים להינשא, לנהל חיי משפחה ולגדל ילד בעצמם. השופטת סברה כי השיקול להתיר נישואין רק בשל העובדה שהנערה בהריון הוא שיקול מוטעה שלא ישרת את טובתה.

 

עוד נקבע כי ההורים שהינם חוזרים בתשובה אינם רואים בנישואין פתרון הכרחי והם נתנו את הסכמתם להתרת הנישואין בלית ברירה ולא בלב שלם.
בנסיבות אלה דחתה השופטת את הבקשה וקבעה כי חרף ההריון הקטינה אינה רשאית להינשא לבן זוגה.

 

הנ' 2001-02-13  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.