www.what2do.co.il

האם יש לאשר לקטינה הרה להינשא בגיל 16 שנים וחצי?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 30/04/2015
האם יש לאשר לקטינה הרה להינשא בגיל 16 שנים וחצי?

קטינה כבת 16 שנים וחצי, הנמצאת בחודש השביעי להריונה, הגישה בקשה בפני בית משפט לענייני משפחה באשדוד, לפיה היא מבקשת להינשא לבחיר ליבה שגילו מעל 18 שנים, אשר הוא אביו של התינוק העתיד להיוולד.

 

בכתב העתירה נטען כי בן הזוג המיועד עובד כסניטר בבית החולים, הוריו תומכים בכוונתם להינשא, ולשם כך הם פינו לשניים יחידה משלהם בביתם ואף מעודדים את הקטינה לסיים את לימודיה בבית ספר תיכון לאחר הלידה. הוריו של בן הזוג ואמה של הקטינה סבורים כי הנישואין יפעלו לטובתה בכך שיאפשרו לה מסגרת משפחתית יציבה ובטוחה.

 

למרות ההריון ותמיכת המשפחה טובת הקטינה היא העומדת על הפרק

 

היועץ המשפטי לממשלה הודיע תחילה כי הוא מתנגד לבקשה, זאת על פי הוראת חוק גיל הנישואין, לפיה לא ניתן להתיר נישואי בוסר מתחת לגיל 18, אלא אם מתקיימים טעמים מיוחדים לטובת הקטין. היועץ סבר שהמבקשת אינה בשלה לחתונה, לכן אין מקום להיעתר לבקשה. עוד ציין כי החוק תוקן לפני כשנה, לפיו נקבע כי הריון כשלעצמו אינו משמש סיבה המצדיקה היעתרות לבקשה.

 

העובדת הסוציאלית אשר ערכה תסקיר בעניין זה, נחשפה אל עברה המשפחתי המורכב של הקטינה בעטיו נמצאה במסגרות חוץ ביתיות, ואל הפגיעות שעברה בילדותה ובנערותה. מהתסקיר עלה כי הקטינה נמצאת בהליכים בבית המשפט לנוער, כאשר הקושי העיקרי העומד במרכז ההליכים הוא חוסר היציבות שידעה בבית אמה והחוסר הבסיסי בתמיכה משפחתית. בתום עריכת התסקיר, הגיעה העובדת הסוציאלית למסקנה כי בני משפחתו של החתן המיועד מהווים לקטינה מסגרת משפחתית תומכת ומשמעותית, לכן טובתה דורשת מתן היתר לנישואי הקטינה עם בחיר ליבה.

 

רצונם של בני המשפחה המורחבת בחתונה כדת משה וישראל

 

הקטינה העידה כי היא חשה אהבה גדולה כלפי בן זוגה והוא משרה עליה תחושת ביטחון. היא מבינה את החשיבות בסיום הלימודים, ואף מתכננת לעשות כן לאחר הלידה. עוד הוסיפה כי בן זוגה הוביל אותה למסלול חיים רגוע ויציב יותר, מזה שחוותה בעברה.

 

בן הזוג העיד כי הוא מגלה אחריות והוא עובד וחוסך כדי לפרנס את הקטינה ואת התינוק שבדרך. הוריו העידו כי הם מוכנים לתת להם כל תמיכה לה יידרשו, ומסייעים בבניית עתידם המשותף. וגם אמה של הקטינה שבעת רצון מן הקשר הנמשך מזה כשלוש שנים, והוסיפה כי בזכות תמיכת המשפחה היא רואה את בתה באור חדש.

 

בית המשפט התרשם כי בני הזוג ימשיכו לנהל קשר גם ללא היתר הנישואין, והנערה אשר ידעה עד כה טלטלות ומעברים אינספור, מצאה בחיק משפחתו התומכת של בן הזוג מסגרת תומכת ויציבה, לפיכך הגיע למסקנה כי טובת הקטינה דורשת היתר הנישואין. בסופו של דבר קיבל בית המשפט את הבקשה למתן היתר נישואין, וקבע כי הנישואין יפעלו לטובת הקטינה בכך שיאפשרו לה מסגרת יציבה ובטוחה ויאפשרו לה לפתוח פרק חדש בחייה.

 

ה"נ 13678-02-15 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.