www.what2do.co.il

הפחתת מזונות ילדים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 03/04/2013
הפחתת מזונות ילדים

בתי המשפט לענייני משפחה, ובתי הדין הרבניים, נדרשים לבחון במסגרת הליך גירושין גם תביעות בעניין מזונות הילדים. בבוא הערכאות המשפטיות לבחון מהם דמי המזונות הראויים עבור הקטינים, השופטים משתדלים להתחקות אחר צרכיהם של הילדים בהווה ובעתיד. 

 

מיותר לציין כי החיים אינם מסתיימים עם הליך הגירושין ולעיתים תעבורנה שנים רבות בין פסיקת המזונות לבין הגעת הקטין לבגרות. אי לכך, הלכה פסוקה היא כי פסקי דין מזונות אינם פסקי דין חלוטים וניתן לערער עליהם במרוצת השנים. השופטים אינם נביאים ואין הם יכולים לצפות שינויי נסיבות מהותיים בצרכי הקטינים מחד, ובצרכי האב מאידך. אי לכך, פעמים רבות מוגשות לבתי המשפט תביעות על ידי האב להפחתת מזונות.


מהו שינוי נסיבות מהותי אשר יביא להפחתת מזונות?


אבות אשר בוחרים להגיש תביעה לשינוי של דמי המזונות יכולים להסתמך על מספר גורמים כאשר הגורם הראשון הינו שינוי נסיבות מהותי ביכולתם פרנסתם. במקרים אלה, האב טוען למעשה כי בעקבות שינויים משמעותיים בחייו הוא איננו יכול לשאת בפסק הדין בעניין מזונות ילדיו כבעבר.

 

דוגמא לכך ניתן לראות כמובן כאשר הגבר מאבד את עבודתו (אם בגין פיטורים ואם בעקבות סגירת עסק עצמאי). עניין נוסף אשר יכול להוות גורם לשינוי נסיבות הינו נישואין שניים והולדת ילד נוסף. מיותר לציין כי האב חייב לזון גם את אשתו וילדו החדשים ועל כן הוא זכאי לדרוש התחשבות של בית המשפט במצבו זה. דרך נוספת להוכיח שינוי נסיבות מהותי הינו מחלה רפואית או תאונה שאירעה לאב ושינתה את כושר השכרותו.


כיצד מוכיחים שינוי במצב כלכלי?


שינויים מהותיים במצב כלכלי, אשר בגינם מתבקשת הפחתת דמי המזונות, חייבים להסתמך על ראיות מוצקות. אי לכך, גבר הטוען למצב כלכלי קשה צריך להציג בפני בית המשפט תדפיסי חשבונות בנק, צווי עיקול, מכתבים מנושים, תלושי משכורת ועוד. כמו כן, מצב בריאותי מסוים הנטען על ידי הגבר צריך אף הוא להיתמך במסמכים רפואיים מתאימים. יודגש כי בית המשפט לא יפחית בנקל את דמי המזונות גם במקרה בו מצבו הכלכלי של הגבר קשה מאד. יצוין כי חוב מזונות הינו חוב בדין קדימה הזוכה ליחס מיוחד גם במקרים בהם לגבר קיימים חובות אחרים.


הפחתת מזונות בגלל התנכרות הקטינים


לא תמיד מדובר בהפחתת מזונות אשר נובעת ממצב כלכלי של האב. ידוע כי גירושין אינם קלים לילדים, אך לעיתים הם קשים פי לבני הזוג. כמו כן, בדרך כלל זוכה האמא להיות ההורה המשמורן על הילדים ואילו האב משלם את דמי המזונות ומקבל הסדרי ראיה. במקרים רבים, המשקעים בין בני הזוג נותרים בעינם גם לאחר גירושיהם.

 

לפיכך, לא אחת פועל ההורה המשמורן להסית את הילדים נגד ההורה שאינו משמורן. דוגמא נוספת היא כאשר הילדים מאשימים את האב (בצדק או שלא) בחלקו בגירושין ואינם רוצים כל קשר עימו. במקרה בו האם מסיתה את הילדים כנגד האב, או שמתואר מצב קיצוני בו הילדים אינם מעוניינים בקשר עם אביהם,בית המשפט יכול להכריז על הקטינים כ"סרבני קשר".

 

 

במקרים אלה, יכולה להתקבל תביעה להפחתת מזונות. סיטואציות קיצוניות במיוחד יכולות להביא לביטול מזונות הקטינים לחלוטין. שימו לב, משמעות גדולה יש גם ליחסים בין הקטינים. בית המשפט פסק בעבר כי מזונות קטינה יופחתו עד לאפס ואילו מזונות אחיה הקטן יישארו בעינם. במקרה זה, בית המשפט עשה הפרדה בין היחס השונה שניתן לאב על ידי ילדיו. כמו כן, בית המשפט התייחס במקרה זה גם לכך שהאח הקטן היה פחות עצמאי במחשבתו, וזאת בניגוד לאחותו הגדולה.


נטל ההוכחה בבית המשפט


בדומה למרבית התביעות במשפט האזרחי, נטל ההוכחה להפחתת המזונות עומד על כתפיו של התובע. דהיינו, הגבר צריך לשכנע את בית המשפט כי תביעתו הינה בעלת עילה מוצקה והשארת המזונות על כנם מהווה חוסר צדק כלפיו. יודגש כי בתי המשפט מעניקים חשיבות גדולה לחוב מזונות והנטל הרובץ על הטוען להפחתת מזונות כבד הוא. אי לכך, במקרים בהם נשקלת אפשרות של הגשת תביעה מסוג זה, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני המשפחה. רק לאחר קבלת ייעוץ משפטי יש לבחון אפשרות של הגשת תביעה או הגשת בקשה פרטית לאישה בטרם פנייה לערכאות המשפטיות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.