www.what2do.co.il

חובת דיווח למשטרה על אלימות במשפחה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 22/12/2016
חובת דיווח למשטרה על אלימות במשפחה

חובת הדיווח למשטרה או למחלקה לשירותים חברתיים, חלה על כל אדם שנחשף לאירוע של אלימות במשפחה בין בני זוג וכלפי קטינים או חסרי ישע. חוק העונשין מגדיר חסר ישע כאדם שעקב גילו, מחלתו או מוגבלות פיזית או נפשית, אינו יכול לדאוג לצרכיו, לבריאותו ולשלומו.

 

דיווח על אלימות בין בני זוג

 

חובת הדיווח על אלימות בין בני זוג, חלה על איש מקצוע, אשר בעקבות טיפול או ייעוץ שנתן למטופליו, הוא סבור כי בוצעה עבירה של אלימות במשפחה, לרבות: אלימות פיזית, מילולית, מינית או כלכלית, הטרדה ואיומים. המטפל מחויב ליידע את המטופל או המטופלת על האפשרות לפנות לתחנת משטרה, למחלקה לשירותים חברתיים או למרכז לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה.

 

איש מקצוע לעניין זה הוא: רופא, אחות, עובד חינוך, עובד סוציאלי, שוטר, פסיכולוג, קרימינולוג קליני, עוסק במקצוע פרא רפואי, עורך דין, איש דת או טוען רבני. ובנוסף על חובת הדיווח על אלימות במשפחה, מחויב איש המקצוע למסור למטופליו כתובות ומספרי טלפון של המקומות שיוכלו לפנות אליהם באזור המגורים.

 

ניתן להגיש תלונה במשטרה על אלימות במשפחה נגד בן משפחה הנוהג באלימות, כולל: בן זוג, הורה, אח, דוד או סב. לאחר הגשת תלונה נפתח תיק פלילי והאדם האלים מוזמן לחקירה תחת אזהרה. במקרה שהיו עדים לאירוע האלימות במשפחה הם יזומנו לתחנת המשטרה כדי לסייע בחקירה.

 

לאור העדויות והראיות השונות, כמו מסמכים רפואיים המעידים על הפגיעה ובהתאם לחומרת העבירה, מחליטה המשטרה האם להגיש כתב אישום באמצעות הפרקליטות או באמצעות מחלקת התביעות, או האם לסגור את התיק ללא כתב אישום. במקרים שבהם הוכחה סכנה ממשית הפוגע יישלח למעצר עד תום ההליכים. 

 

צווים למניעת אלימות במשפחה

 

נשים נפגעות אלימות זכאיות להוציא נגד האדם הפוגע צו הגנה, צו למניעת הטרדה מאיימת, או צו להבטחת מדור שקט ושלו. צו הגנה מהווה אפשרות משפטית להרחיקו מן הבית, והוא ניתן כאשר בוצע מעשה אלימות בסמוך להגשת הבקשה וכאשר קיים חשש ממשי כי יבוצעו מעשי אלימות נוספים, ורשאים לדרוש אותו המתלוננת בן משפחה, עובדת סוציאלית או היועץ המשפטי לממשלה.

 

צו למניעת הטרדה מאיימת אוסר על הפוגע ליצור כל קשר עם הנפגעת, והוא נדרש לשמור על מרחק ממקום המגורים, ממקום העבודה, מהלימודים או כל מקום אחר שבו נוהגת הנפגעת לשהות, ואף לאחר שניתן הצו אסור לפוגע לשאת נשק. צו להבטחת מדור שקט ושלו ניתן כאשר נוכחותו של האב מונעת מאשתו ומילדיו לקיים שגרת חיים תקינה, כתוצאה ממעשי אלימות. בניגוד לצו הגנה, צו הרחקה במסגרת תביעת מזונות מאפשר להרחיק את האב האלים מהבית לתקופה ממושכת.

 

מתחם הענישה בעבירות של אלימות במשפחה הוא כפול מאשר עבירות אלימות שאינן במשפחה. הנאשם צפוי לעונש של ארבע שנות מאסר בפועל במקום שנתיים. במקרה שנגרמה חבלה של ממש כתוצאה מהתקיפה, העונש הוא שש שנות מאסר במקום שלוש, וכאשר מדובר בעבירות מין בתוך המשפחה, העונש יכול להגיע עד עשרים שנות מאסר מאחורי סורג ובריח.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.