www.what2do.co.il

מהן זכויות התלמיד על פי החוק?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 16/11/2016
מהן זכויות התלמיד על פי החוק?

בשנת 2000 נחקק חוק זכויות התלמיד במטרה להסדיר את נושא זכויות התלמידים וחובות המורים במערכת החינוך בישראל. החוק עוסק בנושאים חשובים שונים כגון: אפליה, חובת סודיות ואמצעי ענישה, החוק מעניק לזכויות תוקף משפטי ובכך הופך את הפרתן לעבירה על החוק.

 

מטרת החוק היא לקבוע עקרונות לזכויות התלמיד ברוח כבוד האדם ועקרונות אמנת האומות המאוחדות, תוך שמירה על כבוד התלמידים, עובדי ההוראה וצוות המוסד החינוכי, ולעודד יצירת אקלים של כבוד הדדי בין התלמידים למורים ובינם לבין עצמם.

 

איסור אפליה בחינוך

 

על פי הגדרת החוק, תלמיד הוא כל מי שלומד במוסד חינוכי, וכל ילד ונער במדינה זכאי לחינוך בהתאם להוראות הדין. החוק אוסר על אפליית תלמיד בידי רשות חינוך מקומית, מוסד חינוך או אדם הפועל מטעמם. חל איסור לאפלות תלמיד מטעמים עדתיים, ארץ מוצא, רקע חברתי כלכלי, נטייה מינית או זהות מגדרית, או מטעמים של השקפה פוליטית של הילד ושל הוריו.

 

האיסור להפלות חל על כלל בתי הספר בישראל בכל המגזרים בכל הגילים, בחינוך מיוחד ובחינוך רגיל. חוק זכויות התלמיד אוסר על אפליה בעת רישום תלמיד, קבלתו או הרחקתו ממוסד הלימודים, בעת קביעת תכניות לימוד ומסלולי קידום נפרדים באותו מוסד, שיבוץ בכיתות נפרדות ובזכויות ובחובות של תלמידים לרבות כללי משמעת והפעלתם.

 

אפליה בחינוך בנסיבות מסוימות מהווה עבירה פלילית על החוק ועשויה לגרור עונש מאסר של שנה או קנס כספי. הורי התלמיד שהופלה רשאים להגיש בשמו תביעה אזרחית לבית המשפט בגין אפליה פסולה ולזכות בפיצויים בסך של עד 50,000 שקלים, ללא צורך בהוכחה כי האפליה גרמה לתלמיד נזק כלשהו.

 

הרחקה לצמיתות ממוסד לימוד

 

החלטה בדבר הרחקת תלמיד ממוסד חינוך לצמיתות והעברתו למוסד אחר, ניתן לקבל רק לאחר שהתלמיד והוריו קיבלו הזדמנות כנה להשמיע את טענותיהם. לאחר קבלת ההחלטה, מנהל מוסד החינוך מחויב לבשר לתלמיד ולהוריו והם רשאים להגיש ערעור על כך בפני ועדת שימוע מחוזית שהוקמה במיוחד, בתוך 14 ימים מיום שהומצאה להם ההודעה. על ההחלטה בוועדת ערר ניתן לעתור לפני בית המשפט לעניינים מנהליים.


איסור על אמצעי משמעת גופניים או משפילים

 

כל תלמיד זכאי לגשת לבחינות הבגרות בתיכון שבו הוא לומד, אלא אם לא עמד בתנאים שקבע שר החינוך בהתייעצות עם ועדת החינוך והתרבות. כל תלמיד זכאי לכך שהמשמעת בבית ספרו תונהג באופן ההולם את כבוד האדם וזכאי שלא יינקטו כלפיו אמצעי משמעת גופניים או משפילים. חל איסור להעניש תלמיד בשל מעשה או מחדל של הוריו, כמו כן, אסור למוסד החינוך למנוע מתלמיד לממש את זכויותיו המנויות בחוק.


הקמת מועצת תלמידים

 

כל מוסד לימודים מחויב לעודד את הקמת מועצת תלמידים, למעט בגן חובה, ואסור לא לעשות כל פעולה כדי למנוע את הקמתה. מסגרת פעילות המועצה נקבעת בהוראות המנהל הכללי ובהתייעצות עם מועצת התלמידים והנוער. עובד הוראה שהגיע אליו מידע על תלמיד עקב מילוי תפקידו, מחויב לשמור על המידע בסוד ואינו רשאי לגלותו, אלא במסגרת ביצוע תפקידו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.