www.what2do.co.il

האחים חושדים באחותם ומבקשים להתקין מצלמות אבטחה בבית הוריהם החסויים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 09/12/2013
האחים חושדים באחותם ומבקשים להתקין מצלמות אבטחה בבית הוריהם החסויים

בית המשפט לענייני משפחה בצפון הארץ, אישר את בקשתם של שני אחים להתקין מצלמות במעגל סגור בבית הוריהם הסיעודיים, המטופלים על ידי אחותם.

 

הורים חולי דמנציה הוצאו מבית אבות וחזרו להתגורר בביתם תחת טיפולה של בתם

 

סכסוך ממושך בין שלושה אחים בעניין האפוטרופסות על הוריהם, הגיע לבית משפט, זאת בעקבות חשד שעלה אצל שני האחים לגבי אופן הטיפול של האחות השלישית בהורים חולי הדמנציה.

ההורים הסיעודיים הוצאו מבית האבות, לפי בקשת האחות וחזרו להתגורר בביתם, כשהם מטופלים על ידי עובדים שכירים. ההורים תלויים לחלוטין בטיפול הסיעודי, הם אינם מסוגלים לתקשר או להביע את עצמם ובעקבות מחלת השיטיון הם איבדו את כושר השיפוט וההחלטה.

 

האחות מפטרת את העובדים הסיעודיים ומונעת מאחיה לבקר את ההורים

 

כיום מי שמטפלת בהורים היא האחות, ללא עזרה סיעודית נוספת. האחות עברה להתגורר עמם בביתם, היא סועדת את ההורים, מנקה את הבית ונמצאת בקשר עם גורמי הבריאות הרפואיים. לטענת האחים, האחות מפטרת באופן שכיח את העובדים הסיעודיים ובגלל התנהגותה השתלטנית והאנוכית הם נמנעים מלבוא לבקר את ההורים.

האחות התבקשה בהוראת בית המשפט לעבור אבחון פסיכולוגי, על מנת לבדוק את כשירותה לטיפול בהורים ולברר האם היא מתאימה להיות אפוטרופוסית, אך היא נמנעה מלבצע את הבדיקה ובעקבות אי הסכמתה, היא נדרשה לפנות את בית ההורים, אך גם את הוראה זו, היא לא מלאה.


מצבם הבריאותי של ההורים התדרדר כנראה בעקבות טיפול לקוי

 

האחים טענו, כי מצבם הבריאותי של ההורים התדרדר והם סבורים כי הטיפול שמעניקה להם האחות הוא לקוי ואף מסוכן ופוגע בכבודם. כמו כן, האחות מסרבת להישמע להוראות בית המשפט אשר קבע, כי בעת ביקור האחים, היא לא תהיה נוכחת. לכן הגישו האחים בקשה להתקנת מצלמות אבטחה בתוך הבית, על מנת לפקח על טיפולה של האחות ולהבטיח את שלום ההורים.
העובדת הסוציאלית לסדרי דין לא הביעה התנגדות להתקנת המצלמה, כל עוד המצלמות לא יהוו "כלי נשק" להמשך הסכסוך בין האחים וינוצלו למטרת פיקוח על העובדים הסיעודיים והבטחת שלום ההורים בלבד.

 

עבודת המטפלים תפגע בעקבות התקנת המצלמות ותעכיר את האווירה בבית

 

המשיבה טענה כי התקנת המצלמות תפגע בפרטיות ההורים, ואם הם היו בעלי כושר שיפוט, הם וודאי היו מתנגדים להתקנתן. עוד טענה המשיבה, כי אין הצדקה לעקוב אחר העובדים הסיעודיים כל עוד לא נגרם נזק ממשי, ומאחר והעובדים הנוכחיים מבצעים כרגע את עבודתם כשורה, התקנת המצלמות רק תעכיר את האווירה ותמנע מהם להתנהג בטבעיות ליד ההורים. המשיבה הציעה כי במקום לעקוב אחר העובדים במצלמות, ניתן להפתיע אותם בביקורי פתע ולהשתמש בתכנת ה"סקייפ".

 

המצלמות יהוו איזון בין הזכות לפרטיות לזכות להגנת החסויים

 

לאחר בחינת כל השיקולים ושמיעת שני הצדדים, הורה בית המשפט על התקנת מצלמות בבית ההורים. זאת על אף הפגיעה בפרטיות האחות וההורים המתגוררים יחדיו בבית.

האחות לא זכתה באמונם המלא של שירותי הרווחה, היא הפרה את הוראות בית המשפט הן בנוגע לאבחון הפסיכולוגי שנדרשה לבצע, והן לגבי היעדרותה כאשר האחים מגיעים לביקור. כמו כן, האחות פטרה עובדים סיעודיים רבים והודתה בכך שהיא אינה מסוגלת לטפל בהורים ללא סיוע חיצוני.

הצבת המצלמות תסייע לאחים לפקח על התנהגותה של אחותם וכן, תעזור לאחות לעקוב אחר העובדים ואולי תמנע בעתיד פיטורים מיותרים. החלטת בית המשפט מאזנת בין הזכות לפרטיות ובין הזכות לפיקוח והגנה על ההורים החסויים.  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.