www.what2do.co.il

סירוב הבעל לשלם מזונות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה בו הבעל ממאן לשלם את דמי המזונות יכולה האישה לדרוש ממנו להעניק לה גט ולהתגרש ממנו שכן הוא מפר את ההבטחה אשר נתן לה ביום נישואין ובה אמר לה כי יכלכל אותה לרבות מגוריה, צרכיה ומזונותיה. אישה אשר זכתה לתשלום מזונות מטעם פסק דין חלוט שניתן בבית משפט, והבעל עדיין מסרב לשאת בנטל, רשאית לפעול בשתי דרכים:

 

קבלת מזונות מהמוסד לביטוח לאומי 

 

האישה יכולה לפנות למוסד לביטוח לאומי על מנת לקבל דמי מזונות, כפי שנקבע בעניינה בפסק הדין אשר תציג במוסד בביטוח לאומי. הביטוח הלאומי משווה בין סכום המזונות הקבוע בפסק הדין לבין סכום המזונות לו זכאים ילדי האישה לפי תקנות הביטוח הלאומי – ומשלם את המזונות על פי הסכום הנמוך.

 

על פי רוב תקבל האישה דמי מזונות הנמוכים מהסכום הקבוע בעבורה מעת הביטוח הלאומי, ובמקביל יפתח המל"ל בהליכי הוצאה לפועל כנגד החייב על מנת לגבות את הסכום במלואו. במידה ועלה בידו של המוסד לביטוח לאומי לגבות את מלוא הסכום מן הגבר, יושב ההפרש לאישה.

עם זאת, במידה ומשכורתה של האישה גבוהה מן המשכורת הקבועה בתקנות הביטוח הלאומי לצורך קבלת דמי מזונות, או במידה והיא דרה עם החייב תחת אותה קורת גג, לא תהה היא זכאית לקבל מזונותיה מהביטוח הלאומי.
 
פנייה ישירה להוצאה לפועל

דין חוב מזונות אשר אינו נפרע כחוק הוא כדין שיק ללא כיסוי. גם כאן וגם כאן יכולה האישה לפנות ללשכת ההוצאה לפועל אשר תפתח בהליכים כנגד הבעל הסרבן, על מנת לגבות את דמי המזונות. בסמכותה של הלשכה להוצאה לפועל לעקל את נכסיו של החייב, לרבות משכורתו, חשבונות הבנק שלו, נכסי מקרקעין הרשומים על שמו וכו’. במידה ויווצר צורך לכך – יכולה ההוצאה לפועל גם להוציא צווי מאסר או עיכוב יציאה מן הארץ כנגד הבעל.

במידה ושולמו דמי המזונות כפי שנקבעו, יכול הבעל לטעון טענת "פרעתי" אשר תוכח אגב הצגת חשבוניות והעברות כספים, אם לידי האישה ישירות או לידי צד ג’ (כגון ביה"ח, שכ"ד וכו’). במידה ושולמו סכומים במזומן, אשר לא הומצאו קבלות או רישומים כנגדם, עלולה הוכחתם בבית המשפט להיות עניין מסובך ביותר. 
 


 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.