www.what2do.co.il

סירוב תשלום מזונות אישה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
סירוב תשלום מזונות אישה

לפי הדין העברי, כל אימת שקיים קשר הנישואין בין בני הזוג, והם גרים תחת קורת גג אחת, חייב הבעל לשאת במזונות האישה לרבות מגורים, הלבשה, קוסמטיקה, בריאות, חינוך וכו'. במידה והבעל מסרב לשאת בנטל המזונות, ולא קמה לו עילה לעשות כן (כגון בגידה, אי קיום יחסי אישות), יכול בית הדין הרבני להכריח אותו להעניק לה גט.

 

שימו לב, ישנם מקרים בהם הבעל טוען כי אין הוא עובד. עם זאת, במקום בו בית המשפט יקבע כי לבעל ישנה יכולת השתכרות אך הוא איננו יוצא לעבוד, טענה זו לא תתקבל בהליך משפטי. הלכה פסוקה היא שמזונותיה של האישה יבדקו לאחר בחינת פוטנציאל השתכרותו של בעלה.

 

חיוב הבעל במזונותיה של האישה נובע מן ההלכה היהודית כי מזונות אלו הינם חלק מההתחייבויות אשר נתן הבעל לאשתו ביום נישואיהם, ואשר היוו את הסיבה שבגינה באו בני הזוג בברית הנישואין. הפרת הבטחות אלו מזכה את האישה במתן גט.

 

 

האם ניתן לנקוט כנגד האב בהליכי הוצאה לפועל?

 

בעל אשר מסרב לשאת בעול המזונות, למרות שנפסק כך בעניינו על ידי בית המשפט, מסכן עצמו בכך שתיקי הוצאה לפועל יפתחו בענייניו. כל אישה הזכאית במזונות אשר חובה איננו נפרע רשאית להגיש בקשה לפריעתו בלשכה להוצאה לפועל.

 

במידה ופסק הדין לא מקוים, תוציא לשכת ההוצאה לפועל אזהרה כנגד החייב ובתוך 20 ימים יהיה עליו לפרוע את חובו, בכפוף לריבית והצמדה. אי עמידה באזהרה זו עלולה להוביל להוצאת צווי עיקול ומימוש רכושו לצורך תשלום דמי המזונות.

 

מה בנוגע לבעל אשר יושב בבית הסוהר?

 

במידה והבעל אינו נושא בנטל המזונות והוא מרצה עונש מאסר בבית הסוהר, יכולה האישה לפעול נגדו תוך כדי הפעלת חוב המזונות על רכוש אשר נמצא בבעלותו.

 

האם ייגבו דמי מזונות מבעל נכה המתקיים מקצבת הכנסה?

 

דמי מזונות לא ייגבו מאדם אשר הינו נכה ומתקיים מקצבת נכות. התפתחות הפסיקה בנושא זה במהלך שנות התשעים קבעה כי אין להותיר את הבעל ללא כל דרך להתקיים באופן מינימאלי, על אף חשיבות ערכם של דמי מזונות האישה. לעיתים יקבע על ידי בית המשפט סכום פעוט וסימלי אשר ייגבה מקצבתו של הבעל מדי חודש ויועבר לחשבונה של האישה.

 

 

 

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.