www.what2do.co.il

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בעת שבאים בני הזוג בברית הנישואין, מתחייב הבעל לשאת במזונות האישה לרבות מזון, הנעלה, לבוש, בריאות, מגורים וכו'. דמי מזונותיה של האישה יכולים לכלול גם חיוב הבעל בהוצאות קוסמטיקה, רכב, מכון כושר, עוזרת בית וכו'. מזונותיה של האישה נגזרים על פי ההלכה העברית כי האישה "עולה עם בעלה אך איננה יורדת עימו". 

 

משמע, הבעל חייב במזונותיה של האישה בהתאם לרמת החיים אליה היא הורגלה במהלך שנות הנישואין, אפילו אם במקור היא מגיעה מרקע סוציו-אקונומי נמוך. זאת ועוד, הבעל איננו רשאי להעניק לאשתו רמת חיים הנמוכה מרמת החיים אשר היא הורגלה אליה בבית אביה.

 

חיוב מינימאלי במזונות, האמנם?

 

מזונות האישה אינם מוגבלים ברף מינימאלי בדומה למזונות ילדים, אך עדיין קיימים שני חוקי בסיס בדין העברי אשר משפיעים על קביעת שיעור המזונות:

 

  1. הבעל ישלם את מזונותיה של האישה ויתאים את רמת חייה לרמת חייו שלו.

  2. האישה עולה עם הבעל אך אינה יורדת עימו. האישה זכאית לרמת החיים ממזונותיה אשר איננה נמוכה מרמת החיים אליה הורגלה בבית אביה מחד, ואיננה נמוכה מרמת החיים אשר הייתה נהוגה בבית בעלה מאידך.

 

כיצד נקבעת רמת החיים של האישה?

 

בבואו של בית המשפט לקבוע את רמת החיים של האישה, עומדים בפניו השיקולים הבאים:

 

  • מדור - אחד מן הצרכים החשובים ביותר במזונותיה של האישה הינו המדור, דירת המגורים. מזונותיה של האישה למדור נקבעים על פי גודלו של הבית בו היא מתגוררת, הוצאות נילוות כגון חשמל וארנונה וכו'. במידה והבעל עזב את הבית והגירושין טרם הגיעו לתוקפם, חייב הבעל גם בתשלום החזקת הבית לרבות עוזרת בית, הוצאות רכב, ועד בית וכדומה.
  • צרכים רפואיים - בין מזונותיה של האישה קיימים גם צרכים רפואיים כגון טיפולים קוסמטים, טיפולי שיניים, רופאי נשים, רופאי משפחה וכו'.
  • תרבות ופנאי - בית המשפט יכול לפסוק מזונות אישה הכוללים גם תשלום בעבור בילויים ופנאי להם היא רגילה עובר ליום בו הוחלט על הצדדים כי עליהם להפרד. צרכים אלו יכולים להיות מנויים לכתבי עת ומאגזינים, מסעדות, בתי קפה, כרטיסים להופעות וכו'.
  • שונות - כל הוצאה אשר נחשבת כחלק מרמת חייה הרגילה של האישה עובר לסכסוך בין בני הזוג יכולה להיכלל בחישוב מזונותיה. הוצאות אלו יכולות להיות חיות מחמד, מתנות, תחביבים, החזרת חובות ועוד.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.