www.what2do.co.il

האם אישה שיוצאת לחו``ל זכאית לקבל קצבת מזונות?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 04/01/2017
האם אישה שיוצאת לחו``ל זכאית לקבל קצבת מזונות?

סעיף 9 לחוק מזונות (הבטחת תשלום) קובע כי המוסד לביטוח לאומי לא ישלם דמי מזונות לאישה שיצאה מהארץ בעד התקופות המפורטות שבהן שהתה בחו"ל, אלא אם היא או בן משפחתה נזקקו לטיפול רפואי מיוחד שלא ניתן לקבלו בארץ, או שהיא יצאה מטעמי עבודה על חשבון המעסיק, או מטעמי אבל של קרוב משפחה מדרגה ראשונה, או שהיא לא עברה את מספר הימים הקבוע בחוק בעת השהייה בחו"ל.

 

קצבת מזונות מהמוסד לביטוח לאומי

 

אישה או ילד עד גיל 18 שנפסקו לטובתם מזונות והאב אינו משלם אותם עשויים להיות זכאים לקצבת מזונות מהמוסד לביטוח לאומי. סכום קצבת המזונות הוא הסכום המופיע בתקנות ביטוח לאומי, או הסכום שנפסק לאישה או לילד - הנמוך מבין השניים. במקרה שפסק המזונות גבוה מהסכום המופיע בתקנות, הזכאים יקבלו את ההפרשים רק לאחר גביית התשלום מהחייב.

 

אם ביטוח לאומי לא הצליח לגבות מהבעל את הסכום, ניתן לתבוע את החייב באופן ישיר. אולם לא ניתן לקבל דמי מזונות מהביטוח הלאומי במקביל לנקיטת הליכי הוצאה לפועל וכאשר נוקטת האישה הליכי הוצאה לפועל נגד בעלה, תשלום קצבת המזונות יופסק.

 

כאשר האישה יוצאת לחו"ל לצורך טיול או ביקור משפחה או חברים, המוסד לאומי מפסיק לשלם את הקצבה בזמן היותה בחו"ל, והתשלומים חוזרים לסדרם עם החזרה ארצה. עם זאת בתנאים מסוימים, האישה עשויה להמשיך ולקבל את הקצבה גם בעת השהייה בחו"ל.

 

מספר הימים בחו"ל אינו עולה על 72

 

על פי חוק מזונות (הבטחת תשלום), הזכאות נתונה לאישה שיצאה לחו"ל החל מחודש אוגוסט 2012 ואילך, בתנאי שהיא יצאה לחו"ל עד שלוש פעמים במהלך אותה שנה קלנדרית, כלומר מה - 1 בינואר עד ל - 31 בדצמבר של אותו שנה אזרחית, ובתנאי שמספר הימים הכולל בעת ששהתה בחו"ל במהלך אותה שנה אינו עולה על 72 ימים.

 

יציאה לצורך ניחום אבלים בחו"ל

 

הזכאות תלויה גם בסיבת היציאה לחו"ל, לפיכך בעת יציאה עד שלושה שבועות בעקבות אבל על בני משפחה מדרגה ראשונה, שיכולים להיות בני זוג, הורים, ילדים או אחים, תמשיך האישה לקבל את הקצבה מביטוח לאומי.

 

קבלת טיפול רפואי שלא ניתן לקבלו בארץ

 

הזכאות לקבלת מזונות ממשיכה גם עקב יציאה לחו"ל במעבר גבול יבשתי לתקופות קצרות, וכדי לקבל טיפול רפואי שאין אפשרות לקבלו בארץ, או בעת ליווי לבן משפחה חולה לצורך קבלת טיפול רפואי, עד למשך שישה חודשים, בתנאי שניתן לאישה אישור ממשרד הבריאות לגבי היציאה.

 

יציאה לחו"ל מטעם מקום העבודה

 

במקרה שעובדת נאלצת לצאת לחו"ל מטעם מקום עבודתה, עליה להציג בפני פקיד התביעות של ביטוח לאומי אישור מהמעסיק על הצורך ביציאה לחו"ל ועל מימון הנסיעה על ידו, וזכאותה תיבדק על ידי פקיד התביעות, אשר יקבע על פי הנסיבות האישיות האם יש לשלם את הקצבה במהלך השהות בחו"ל, או להמשיכה רק בעת חזרתה ארצה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.