www.what2do.co.il

מתי תובעים מזונות אישה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
מתי תובעים מזונות אישה?

תביעה למזונות האישה תוגש לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, כל אימת שתקפה ברית הנישואין בין בני הזוג. יש לציין כי תביעה למזונות האישה, באופן רטרואקטיבי לאחר תום קשר הנישואין איננה קבילה, ודמי המזונות ייקבעו מיום הגשת התביעה ואילך.

האם אישה שעזבה את הבית יכולה לתבוע מזונות?

אישה זכאית לתשלום מזונותיה בידי בעלה כל עוד היא גרה עימו תחת אותה קורת הגג. פעמים רבות תהה לה עזיבתה את ביתה ללא סיבה מוצדקת לרועץ בבואה להגיש תביעה למזונות.

 

עם זאת, במידה ויעלה בידה של האישה להוכיח כי עזיבתה את הבית נבעה מאלימות האב כלפיה או מכל סיבה מוצדקת אחרת, לא ישללו מזונותיה בבית הדין. יש לציין כי אין דין זה עובד באופן דו צדדי בקשר הנישואין שכן עזיבתו של הבעל לא תפטור אותו מתשלום דמי מזונות אשתו שנותרה בבית.


כושר ורמת השתכרותה של האישה, כיצד משפיע?

אישה אשר מתפרנסת בכבוד, ושכרה מספק את מגוון צרכיה, על פי רוב לא יפסקו מזונות בעבורה, לא בבית המשפט לענייני משפחה ולא בית הדין הרבני.

 

תביעת מזונות לאישה תוכל להתקבל בבית המשפט במידה ואין במשכורתה של האישה בכדי לספק את צרכיה, לדוגמא, במידה והאישה עובדת במשרה חלקית או כאשר שכרה בעבור עבודתה הינו נמוך.

 

 

השתכורתה של האישה, אפוא, מהווה שיקול בחישוב דמי מזונותיה, אך הוכחתו איננה שומטת את הקרקע מתחת לתביעתה. אישה אשר איננה עובדת, אך בית המשפט מכיר בכך שהיא יכולה לעבוד ונמנעת מכך, סביר להניח כי ממזונותיה יגזר פוטנציאל ההשתכרות שלה, במידה והייתה עובדת.

מזונותיה של מסורבת גט

בעל אשר מסרב להעניק גט לאשתו, יהיה על פי רוב חייב במזונותיה שכן סירובו זה מונע ממנה להמשיך הלאה בחייה ולהתחתן עם גבר אחר אשר יישא במזונותיה. מזונות אלו קרויים בעגה המשפטית – "מזונות מעוכבת" ומטרתם, מלבד כלכלתה של האישה, הינה להפעיל לחץ כלכלי על הבעל הסרבן על מנת שייתן לאשתו גט ויאפשר לה להמשיך בחייה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 4)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.