www.what2do.co.il

מהם מזונות אישה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2024
מהם מזונות אישה?

במערכת היחסים בין בני זוג נשואים, על פי הדין העברי, חייב הבעל במזונותיה של אשתו. מזונות אלו כוללים קורת גג, מזון, הלבשה, קוסמטיקה, טיפולים רפואיים וכו’. זכות האישה למזונותיה קיימת לה כל עוד קיימת תקפות הנישואין, והיא פגה עם החלת הגירושין.

 

עם זאת, קיימות גם עילות לא מעטות לשלילת מזונות האישה כגון היותה אישה עובדת, בעלותה על רכוש, בגידה בבעלה, אי הסכמה לקיים עם הבעל יחסי אישות (כגון יחסי מין), התנכרותה לבעלה, עזיבתה את הבית מבלי סיבה אמיתית וכו’.

כאמור, הבעל חייב במזונותיה שלה אישה כל אימת שברית הנישואין בין השניים תקפה. עם זאת, במקרים נדירים יפסוק בית המשפט כנגד הבעל "מזונות גרושה" גם לאחר פקיעת הנישואין. הבעל אינו יכול לאלץ את אשתו לצאת לעבוד, על מנת לגזור שכרה ממזונותיה, ודין תורה קובע כי קיום יכולת השתכרות של האישה, אין בה בכדי לפגוע בדרישתה למזונותיה מבעלה.

 


מן הדין העברי ידועה הלכה בנוגע למזונות האישה הקובעת כי האישה "עולה עם הבעל אך אינה יורדת עמו". דהיינו, אישה זכאית לחיות ברמת החיים אליה הורגלה בביתו של הבעל, גם במידה ובמקור הגיעה האישה מרמת חיים סוציו-אקונומית נמוכה. הבעל אינו רשאי לשלם מזונותיה בניגוד לרמת החיים לה הורגלה.

 

לדוגמא, אישה אשר הכירה את בעלה במהלך לימודיו האקדמאים כאשר גר בדירה שכורה, ובמהלך שנות הנישואין הפך הבעל לאיש עסקים מצליח ורמת החיים של בני הזוג עלתה, זכאית היא למזונות ברמת החיים אליה הורגלה במהלך חייה ולא בטרם פגשה את בעלה.

תביעה למזונות האישה תוגש לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. בין שתי הערכאות קיימים הבדלים רבים וידוע כי לרוב מומלץ לאישה להגיש תביעותיה לבית המשפט לענייני משפחה, העורך דיוניו בהשפעת הפסיקה החילונית הליברלית.

 

בניגוד למזונות הילדים, אשר תביעה בעניין זה תידון בבית הדין הרבני רק בהסכמת בעלי הדין, בית הדין הרבני יקנה לעצמו סמכות לדון בתביעה בנוגע למזונות האישה, כל אימת שהיא נכרכה בתביעת גירושין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.