www.what2do.co.il

מזונות מדין מעוכבת, באילו מקרים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 09/04/2018
מזונות מדין מעוכבת, באילו מקרים?

מזונות מדין מעוכבת הם חיוב הבעל בתשלום מזונות לאישה, כאשר הוא מסרב לתת לה גט, חרף החלטת בית הדין הרבני המורה על הצדדים להתגרש זה מזו. קביעת תשלום מזונות מעוכבת היא למעשה כלי המסייע לגרום לבעל לחזור בו מסירובו לתת גט, לאחר שניתן פסק דין המורה על גירושין. כמו כן, קיימת מגמה לפסוק סכום גבוה בגין מזונות מעוכבת, במטרה לנסות ולהרתיע את הבעל, כדי שהוא יעדיף לתת גט מאשר לשאת בתשלומי מזונות גבוהים.

 

הטלת סנקציות על סרבן גט

 

הדין העברי קובע כי גירושין בין בני זוג, חייבים להיעשות ברצון ובהסכמת שני הצדדים, כך שבית הדין הרבני אינו רשאי להכריז על גירושין, אלא הוא יכול להורות לבעל לתת גט לאשתו ואף להורות לאשה לקבל אותו. עם זאת, בית הדין רשאי להטיל סנקציות על הבעל כדי לשכנע אותו לתת גט, כולל חיוב בדמי מזונות מדין מעוכבת.

 

ניתן להטיל על הבעל בגין סרבנות גט הגבלות שונות, כגון: הגבלה על יציאה מן הארץ, דרכון, רישיון נהיגה. וכן, הגבלה על האפשרות להתמנות, להיבחר או לשמש במשרה בשירות המדינה, הגבלה על האפשרות לעסוק במקצוע שהעיסוק בו מוסדר על פי דין או להפעיל עסק הטעון רישוי, כמו ראיית חשבון, עריכת דין, רפואה ורוקחות. כמו כן, ניתן להטיל על סרבן גט הגבלה על חשבון בנק או משיכת שיקים מחשבון בנק, לעקל מקרקעין ומיטלטלין, וגמלה או קצבה שהוא מקבל. ואף בית הדין הרבני רשאי להורות על מאסר.

 

מי נחשבת למסורבת גט?

 

מסורבת גט היא אישה שמבקשת להתגרש מבעלה אך הוא מסרב לתת לה גט. במקרים מסוימים המונח עגונה משמש כדי לתאר את מצבה, זאת כאשר במשך שנתיים ויותר נעלמו עקבות הבעל, לרבות אישה שבן זוגה נמצא, שלא בהסכמתה, בחו"ל ולא נשא באותו זמן בתשלום מזונותיה.

 

על פי ההלכה, מסורבת גט עדיין נחשבת לנשואה, לכן היא לא יכולה להינשא לגבר אחר, ואף אם תקיים יחסי אישות עם גבר אחר היא תחשב כנואפת, ובמצב זה היא לא תוכל להינשא לאותו גבר גם לאחר סיום נישואיה, ילדיה מיחסים עם גבר אחר יחשבו לממזרים והיא עלולה לאבד את כתובתה ואת זכותה למזונות אישה.

 

מזונות "מעוכבת מחמתו"

 

מזונות אישה נועדו להבטיח את רמת החיים של בת הזוג, ממועד הפרידה ועד למועד התרת קשר הנישואין. כדי להתמודד עם מצבה, יכולה אישה הנחשבת למסורבת גט, לפנות לבית הדין בבקשה לקביעת מזונות מוגדלים עונשיים מחמת עיכוב הגט, המכונים מזונות מדין מעוכבת או מזונות "מעוכבת מחמתו", שהם מזונות המשולמים לאישה שבעלה מסרב לתת לה גט.

 

ניתן להגיש תביעה למזונות מעוכבת גם אם מסורבת גט אינה זכאית למזונות אישה, ואף מזונות מעוכבת יכולים להיות מוטלים על הבעל בהוראה של בית דין רבני או של בית המשפט לענייני משפחה, ובניגוד למזונות אישה, מזונות מעוכבת לא תלויים בפרנסת הבעל, מצבו הכלכלי או רמת השתכרותו.

 

כאשר תביעת גירושין הוגשה לבית הדין הרבני ונכרכו בה מזונות אישה, הסמכות לדון בתביעת מזונות מעוכבת תהיה של בית הדין הרבני, ויש להגיש אותה לבית הדין הרבני. במקרה שלא נכרך עניין מזונות האישה בתביעת הגירושין שהוגשה בבית הדין הרבני, האישה יכולה לבחור בין הגשת תביעת מזונות מעוכבת בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, בהתאם לשיקול דעתה.

 

במסגרת התביעה נדרשת האישה להוכיח כי בית הדין הרבני הורה לבעל בפסק דין לתת לה גט, ואם בקשתה התקבלה ונקבע כי היא זכאית למזונות מעוכבת, התובעת אינה נדרשת למלא אחר חובותיה כאישה נשואה כתנאי לקבלת המזונות, והיא תהיה זכאית לקבלם כל עוד היא מסורבת גט.

 

מזונות זמניים בעילת מעוכבת

 

נוסף על כך, אישה שבעלה מסרב לתת לה גט רשאית להגיש תביעה למזונות זמניים בעילת מעוכבת. מזונות זמניים נועדו לספק סעד זמני במהלך תקופת הביניים, במטרה למלא את צרכיה בזמן התנהלות ההליכים עד לפסיקת בית המשפט בעניין תביעת המזונות.

 

את הבקשה למזונות זמניים יש להגיש במקביל להגשת כתב תביעה למזונות. סכום המזונות הזמניים נקבע על פי התרשמותו של בית המשפט מהכנסות בני הזוג ומצבם הכלכלי, עם זאת, במסגרת המזונות הזמניים בית המשפט לא פוסק לאישה צרכים הנחשבים בגדר מותרות, ואף הסכום שנפסק בסיום בירור תביעת המזונות הקבועה יכול להיות שונה מהסכום שנפסק כסעד זמני.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.