www.what2do.co.il

האם האשה זכאית לאיזון נכסים שנרכשו באמצעות כספי ירושה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 30/06/2015
האם האשה זכאית לאיזון נכסים שנרכשו באמצעות כספי ירושה?

בסוף שנת 2009, הצדדים נישאו ונולדו להם שני ילדים, שכיום בני ארבע וחמש שנים. לאחר חמש שנות נישואים, היחסים עלו על שרטון, ובחודש מרץ 2015 הגיש הבעל תביעת גירושין. הצדדים הסכימו על משמורת משותפת לילדים ואת נושאי הרכוש ותביעת הכתובה של האשה השאירו להכרעת בית הדין הרבני האזורי ירושלים.

 

בית הדין התרשם כי בין הצדדים מעולם לא התקיימו דיונים בתביעת הגירושין לגופה, מאחר שכבר בתחילת הדיון הראשון, הודיע עורך דינה של האשה, כי הם לא יחזרו לחיות יחדיו, לפיכך קיימת הסכמה עקרונית להתגרש, וכל הדיונים שהתקיימו לאחר מכן, נסבו על עניני הרכוש והכתובה.

 

האשה זכאית לסכום כתובתה בסך של 180,000 שקלים

 

במקרה מסוג זה, כאשר שני הצדדים אינם מעוניינים בהמשך חיי הנישואין והביעו את הסכמתם להתגרש, אך האשה לא ויתרה על כתובתה, היא זכאית בדרך כלל לעיקר כתובה וכן לתוספת כתובה. לפיכך קבע בית הדין כי היא זכאית לסכום הרשום בכתובה בסך של 180,000 שקלים, ומאחר שהנישואין נערכו לפני כשש שנים, וערכה של הכתובה עדיין סביר וגבוה, הותיר את הסכום הנקוב בכתובה ללא הצמדה.

 

בנוגע לחלוקת רכוש, ביקשה האשה לקבל מחצית מערך ההשבחה שבוצעה בדירה, שנבנתה כולה במהלך חייהם המשותפים ונמכרה במהלך הנישואין. עוד טענה כי היא זכאית לקבל מחצית התמורה שהתקבלה בגין מכירת הדירה שנבנתה על המגרש. ואף ציינה כי במסגרת הסכם גירושין, הצדדים הסכימו על חלוקת זכויות וחובות שווים במה שהצטבר במהלך חיי הנישואין עד למועד הפרידה.

 

בית הדין ציין כי על פי הוראות חוק יחסי ממון, לא כל מה שנצבר במהלך הנישואין מתחלק בין בני הזוג אלא קיימים מקרים שאינם בני חלוקה, למרות שהבעל צבר אותם במהלך הנישואין, כמו ירושה או קבלת מתנה. עוד הוסיף כי ההיגיון העומד מאחורי חוק איזון משאבים הוא שלאשה יש חלק בנכסים שהבעל צבר בעקבות עבודתו במהלך הנישואין, בעקבות הסיוע שקיבל ממנה הן על ידי שותפות פעילה בעסקים שלו, והן באמצעות טיפול בילדים ובצרכי משק הבית.

 

הדירה והמגרשים נרכשו בכספים שירש הבעל מאביו לפני הנישואין

 

במקרה זה, טען הבעל שאת כל רכושו ירש בהיותו כבן 19 שנים, מאביו אשר נפטר לפני כשלושים שנה, והוא שילם מכספי הירושה עבור המגרש סכום נכבד בטרם הנישואין, ולאחר מכן השלים את יתרת הסכום. עוד ציין כי במהלך הנישואין, לא צבר כל רכוש וגם לא יכול היה לעשות כן מאחר שהיה סטודנט ללימודי רפואה, ובעת הפרידה היה עדיין סטודנט והרוויח משכורת נמוכה אשר שימשה לצריכה שוטפת בלבד.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית הדין כי סכומי העתק שהשקיע הבעל ברכישת המגרשים ובניית הבניינים שעליהם, מקורם בכספי הירושה מאביו, ולכן קבע כי האשה אינה זכאית להתחלק בנכסים אלו משום שחלה על כספים אלו ההגבלה המפורטת לפי סעיף 5 לחוק יחסי ממון. בנסיבות אלו נקבע כי האשה זכאית למלוא כתובתה בסך של 180,000 שקלים, ואינה זכאית לאיזון בנכסים הרשומים על שם הבעל.

 

תיק 998059/2 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.