www.what2do.co.il

האם הדירה בתל אביב הרשומה על שם הבת שייכת בעצם לאמא?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 23/06/2014
האם הדירה בתל אביב הרשומה על שם הבת שייכת בעצם לאמא?

אשה כבת 73 שנים, הגישה תביעה כנגד בתה לבית משפט לענייני משפחה במחוז תל אביב, בגין זכויות על דירה.

 

האם מכרה שתי דירות על מנת לרכוש דירה גדולה ברחוב דיזינגוף

 

לטענת התובעת היא רכשה בעבר דירה בפריז אשר נרשמה על שם בתה ודמי השכירות הועברו לידיה. כאשר הדירה בצרפת נמכרה, התובעת קיבלה את מלוא תמורת המכר.
בכסף שקיבלה היא רכשה דירה ברחוב ג'ורג' אליוט בתל אביב על שם נכדתה מבתה השנייה. ולדבריה, דמי השכירות מדירה זו שימשו למחייתה כהכנסה חודשית, במשך שנים רבות.

 

בהמשך היא קיבלה פיצויים מתאונה שעברה והחליטה למכור את הדירה בג'ורג' אליוט שנרשמה על שם נכדתה ולקנות דירה מרווחת יותר ברחוב דיזינגוף.
באותה תקופה נכדתה התגוררה בחו"ל, ועל מנת שלא לאבד את זכויותיה בדירה בדמי מפתח בה היא מתגוררת, היא בקשה לרשום את הדירה על שם בתה הנתבעת, מבלי להקנות לה כל זכות בנכס והבת נתנה את הסכמתה.

 

הבת החליפה צילינדר בדלת הבית

 

לטענת התובעת, בתה התכחשה לסיכום ביניהן. היא עברה להתגורר בדירה בדיזינגוף, החליפה צילינדר בדלת הכניסה ורוקנה אותה מכל הרכוש שהיה שייך לאמה. עם זאת היא נהגה להעביר לה את מלוא דמי השכירות בגין השכרת הדירה.

 

מנגד טענה הבת כי לאם אין כל זכויות בדירה שברחוב דיזינגוף, מאחר והיא רכשה אותה מכספיה, למעט הלוואה שלקחה מאמה ולכן היא נרשמה על שמה בלשכת רישום המקרקעין.

 

את רוב ההלוואה היא השיבה לאמה בתשלומים חודשיים, אשר לטענת התובעת היו אלה דמי שכירות שהתקבלו בגין הדירה. לא היה ברור האם יתרת החוב בגין ההלוואה נפרעה.

 

הבת סייעה לאמה המבוגרת והעבירה לה תשלומים חודשיים

 

עוד טענה הבת שהדירה בפריז היתה שייכת לה והיא מכרה אותה ברווח נאה, לכן היה לה די כסף על מנת לקנות את הדירה דיזינגוף בתוספת משכנתא. הנתבעת הוסיפה כי היא נהגה לסייע לאמה באופן קבוע ונתנה לה כספים רבים מדי חודש, מתוך מסירותה כבת.

 

בניגוד לאם שלא צירפה לכתב התביעה ראיות, הבת הציגה בפני בית המשפט מסמכים רבים התומכים בדבריה, ביניהם: אישורים בנוגע לדירה בפריז, הסכם המכר של הדירה בג'ורג' אליוט, הסכם רכישת הדירה בדיזינגוף, קבלה על תשלום מס רכישה, שטר משכנתא וכדומה.

 

התובעת טענה כי מסמכים אלה נגנבו ממנה על ידי בן זוגה של בתה והוסיפה כי לא ברור למה ניטלה הלוואת משכנתא על הדירה בדיזינגוף, מאחר והיא שילמה עבורה את כל הסכום.

 

האם לא הצליחה להוכיח שהדירה שייכת לה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון מעמיק בראיות לא מצא בית המשפט טענה מפורשת בנוגע להסכם הנאמנות שנחתם בכתב או בעל פה בין האם לבתה בנוגע לזכויות במקרקעין.

 

בית המשפט השתכנע כי הבת לא רכשה את הדירה בדיזינגוף כנאמנה של אמה.
מאחר והתובעת לא הצליחה להוכיח שהיא בעלת הזכויות על הדירה דיזינגוף, תביעתה נדחתה והיא תישא בהוצאות המשפט בסך 20,000 שקל.


תמ"ש 28574-05-11 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.