www.what2do.co.il

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

בשנים האחרונות התרחבה התופעה של זוגות החותמים על הסכם ממון בטרם הם שוברים את הכוס ויוצאים למסע משותף כזוג נשוי. זוגות רבים נוטים להינשא ללא הסכם ממון, בשל חוסר הרצון לעסוק בשאלות כגון גירושין לפני החתונה, אם מתוך תמימות ואם מסיבות אחרות.

 

 

עם זאת, עורכי דין המתמחים בתחום דיני המשפחה והגירושין ממליצים להקדיש מחשבה שנייה לעניין זה, שכן אי חתימה על הסכם ממון עלולה להיות הרת גורל ולפגוע קשות באחד מבני הזוג באם תפקע ברית הנישואין.

 


הסכם ממון, אשר בלעדיו יחולק הרכוש בבית משפט מתוקף חוק יחסי ממון בין בני זוג, מומלץ לא רק בין בני זוג במקרים של פערים כלכליים גדולים ביניהם לפני החתונה, אלא גם במקרים בהם הנכסים שווים באופן יחסי. יש לזכור כי נכסים וכספים נצברים גם במהלך שנות הנישואין והמאזן הכלכלי יכול להשתנות בעתיד.

 

תנאים מגבילים לאי-מתן גט


הסכם טרום נישואין יכול לקבוע תנאים מגבילים אשר ימנעו מן הבעל לא להעניק גט לאשתו תוך שימוש בסירוב זה ככלי להשגת נכסים או נקמה. נשים רבות בישראל מוצאות עצמן עגונות, דבר אשר מונע מהן להינשא מחדש וכל ילד אשר יביאו הן לעולם בתקופה זו ייחשב כממזר ולא יוכל להינשא בעתיד.

 

 

הסכם ממון לפני נישואין מונע סחטנות כלכלית ורגשית

 

פעמים רבות אחד מן הצדדים מעוניין בהליך הגירושין יותר מן הצד השני. באין הסכם ממון חתום, אשר מגן על זכויותיו הרכושיות של הצד הרוצה להביא לסיום הקשר, יכול הצד השני להעמיד את שחרורו מהנישואין כתלות בוויתור על רכוש ואו נכסים. במידה ונחתם הסכם ממון בין הצדדים, רשאי צד אחד להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני ולדרוש מבית המשפט או בית הדין את קיומו של הסכם הממון.

 

 

הימנעות מהתדיינויות משפטיות ארוכות ויקרות


זאת ועוד, גירושין, מעצם היותם פרידה כלכלית ורגשית, מלווים לא אחת ברגשות עזים ובתחושות קשות. פעמים לא מעטות נקלעים בני הזוג בהליך גירושין לדיונים משפטיים ארוכים ומתישים הכוללים דיונים על מזונות הילדים, דירת המגורים, הרכוש המשותף וכו’. הסכם ממון יכול להסדיר מראש את סוגיית הרכוש, שלעיתים מהווה את לב ליבה של המחלוקת ולמנוע התדיינות משפטיות ארוכות אשר עלולות להמשך לאורך חודשים ואף שנים.

 

 

כיצד מאשרים הסכם טרום נישואין?


בניגוד להסכם ממון אשר נחתם במהלך הנישואין, וחייב לקבל אישור ותוקף של פסק דין מערכאה משפטית מוסמכת, הסכם טרום הנישואין יכול להיות מאושר על ידי רשם הנישואין או נויטרון בהסכמת שני הצדדים. 
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.