www.what2do.co.il

בקשה לביטול הסכם יחסי הממון הקובע כי כל הרכוש יעבור לגרושה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/01/2015
בקשה לביטול הסכם יחסי הממון הקובע כי כל הרכוש יעבור לגרושה

גבר גרוש כבן 70, הגיש בפני בית המשפט לענייני משפחה באשדוד, תביעה לביטול הסכם ממון שנערך ונחתם בשנת 2004 עם אשתו לשעבר, בטענה כי מדובר בהסכם מקפח שנכרת בחוסר תום לב, ובנסיבות של עושק.

 

בשנת 1964, הצדדים נישאו, ולהם ארבע בנות. הם מתגוררים בבית המוערך בסך של מיליון דולר, ובמהלך השנים התובע עבד כנהג מונית עצמאי, ורכש שלושה רישיונות להפעלת מונית. היחסים בין הצדדים עלו על שרטון, ובשנת 2008 נחתם הסכם גירושין.

 

התובע טען כי חתם על הסכם הממון, לפיו כל הרכוש המשותף שצבר במהלך חייו יעבור לגרושתו, לרבות הבית המשותף והרישיונות למונית, מאחר ואשתו פתחה כלפיו חשדנות כפייתית, וסברה כי הוא רוצה לעזוב אותה ולנשלה מכל הרכוש המשותף.

 

הבעל טען כי אשתו הוליכו שולל בשל התנהגותה החשדנית

 

על מנת לבנות את האמון ביניהם ולהוכיח שחששותיה מופרכים, הוא חתם על ההסכם, מתוך הנחה שמדובר ברכוש משותף שיישאר כך גם לאחר החתימה. לכן טען כי יש לבטל אותו, מאחר והוא לא הבין את משמעות הדברים, והופעל עליו מכבש לחצים מצד אשתו, שפגע בשיקול דעתו.

 

התובע העלה שורה של טענות כלפי אישיותה החשדנית של גרושתו, וסיפר כי היא פחדה לטוס עמו לחופשה בחו"ל, מחשש שישליך אותה מהמטוס, ואף קנתה לעצמה מקרר קטן, ונעלה אותו במנעול, מאחר וחשבה שהוא מנסה להכניס רעל לתוך המזון שלה.

 

כמו כן, לפי ההסכם, הבעל נדרש לשלם דמי שכירות בתמורה למגוריו בביתו שלו, כל עוד הנתבעת בחיים, ובמידה ויתגרש ממנה, הוא יאלץ לשלם לה סכום משמעותי נוסף. לכן הוא חזר לעבוד בגיל 69 כסדרן בתחנת מוניות, על מנת שלא להיות תלוי בחסדיה.

 

הבעל רצה להעביר לאשתו את כל רכושו כאות הערכה

 

הנתבעת הכחישה את רוב טענות, וטענה שיש לדחות את התביעה, מאחר ומדובר בהסכם שנחתם ביוזמת התובע ומרצונו המלא והחופשי. עוד הוסיפה כי במהלך כל שנות הנישואין היא סבלה מהתנהגות מחפירה מצד בעלה, ומאלימות פיזית ומילולית, וטענה כי הוא בגד בה וניהל רומנים רבים מאחורי גבה. 

 

הנתבעת טענה כי היא הקריבה את חיי הקריירה שלה לטובת גידול הבנות וניהול משק הבית, לכן התובע ביקש להעביר לה את כל רכושו, כאות הערכה להיותה אשה נאמנה ועל מנת לדאוג לעתידה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים קבע בית המשפט כי גרסתה של הנתבעת, לפיה התובע ביקש להעביר לה את רכושו מאחר והוא אוהב אותה אינה הגיונית ואינה סבירה, לאור מערכת היחסים שתיארה, המורכבת משקרים, בגידות ואלימות במשפחה.

 

עוד נקבע כי תנאי הסכם הממון שנחתם בין הצדדים גרועים במידה בלתי סבירה מן המקובל, לפיהם הבעל אינו מקבל כל תמורה ומעביר לאשה את כל רכושו וכבול אליה ולבית. על כן נקבע שמדובר בהסכם החורג ממתחם הסבירות, למרות שאושר על ידי בית המשפט.

 

בנסיבות אלה קבע בית המשפט שיש לבטל לאלתר את הסכם הממון שנערך על ידי הצדדים, וחייב את הנתבעת בהוצאות המשפט בסך 7,500 שקלים. 

 

תמ"ש 20117-02-10 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.