www.what2do.co.il

הסדר איזון משאבים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 03/04/2013
הסדר איזון משאבים

הסדר איזון המשאבים הינו הדרך המשפטית לחלוקת רכוש בבני הזוג שאין ביניהם הסכם ממון והם התחתנו לאחר חקיקת חוק יחסי ממון בין בני זוג, משמע משנת 1974.

 

חוק יחסי ממון קובע בסעיף 5 כי בעת פירוק ברית הנישואין, או במקרה בו אחד מבני הזוג הולך לעולמו, רשאי כל אחד מבני הזוג (במידה ובן זוג נפטר – רשאים לכך יורשיו) להגיש תביעה לאיזון המשאבים בין הצדדים, קרי חלוקת הרכוש ביניהם.


מהם הנכסים הכלולים בהסדר איזון משאבים?


בבואו של בית המשפט לחלק את הרכוש בין בני הסוג במסגרת הסדר איזון משאבים, לא ייתן בית המשפט כל חשיבות לרישום שמו של צד זה או אחר כבעליו של נכס. במידה ויוכח, לדוגמא, כי הדירה הרשומה על שם האישה, נרכשה בעצם מכסף משותף, או עקב מכירת נכס בבעלות משותפת – לא תוכל האישה לדרוש בעלות מוחלטת וחלוטה על המקרקעין.

 

שלילת דמי שימוש בדירה עקב אלימות הגבר

מתי יהיה מענק עתידי לאחר גירושין, נכס בר איזון?

לבני הזוג הגרושים שתי דירות, האם יופרד הפירוק לפרקי זמן שונים?


בין הנכסים הניתנים לחלוקה במסגרת הסדר איזון משאבים ניתן לכלול מקרקעין (דירות, מגרשים), מטלטלין (תכשיטים, מכוניות), חשבונות בנק ואף נכסי מוניטין וקריירה שנצברו על ידי אחד מהצדדים בתמיכת הצד השני.


מתי תהה חלוקה במסגרת הסדר איזון לא שוויונית?

 

  • נכסים אשר היה בבעלותו של אחד מן הצדדים לפני הנישואין או עברו כירושה או מתנה במרוצת השנים, על פי רוב לא יזכו לחלוקה שווה. עם זאת, נכס אשר נרכש במהלך שנות הנישואין ומומן על ידי מכירת נכס אחר אשר היה בבעלותו של אחד מבני הזוג לפני החתונה, ייתכן וייחשב כנכס משותף.
  • קצבאות, גמלות או פיצויים יהיו על פי רוב נכס פרטי של הזכאי להם, שכן מן הפסיקה ידוע כי כספים מסוג זה הינם קניינו הפרטי של הנפגע ואו הנזקק. גם גמלות אחרות כגון שמירת הריון או דמי אבטלה לא יהיו ברי איזון.
  • בית המשפט יכבד בד"כ הסכמים בהם סוכם על נכסים מסויימים בכתב שלא יהיו ברי איזון. לעיתים נרכשים במהלך הנישואין נכסים כבדי משקל כגון מקרקעין או מכוניות, ובמעמד הרכישה או בטרם הליך הגירושין, חותמים בני הזוג על בעלות נפרדת לגביהם. נכסים מסוג זה, לא יכללו על פי רוב במסגרת הסדר איזון משאבים בבית המשפט. הסכם קטנים אלו, במהלך שנות הנישואין, אינם נדרשים אישורים בבית משפט כגון הסכם ממון.
     

חלוקה רכושית, מתי תתבצע?


על פי רוב ייכנס הסדר איזון משאבים לתוקפו עם כניסת הגירושין לתוקפם. לעומת זאת, לעיתים יקבע בית המשפט מועד אחר לאיזון הנכסים, למשל קבלת סכום כסף בהתאם לעזיבת דירה וכדומה. זכויות סוציאליות אשר נקבע בבית המשפט כי הן ברות איזון ויש לחלק את שוויון, יעשה הדבר רק בעת גמילתן.

 


משכנתאות, חובות, הלוואת, מהו דינם?


פעמים רבות לא חפים בני הזוג מחובות או משכנתאות במקביל להליך גירושין. קל וחומר כי ידוע שלעתים גורם משבר כלכלי בתוך התא המשפחתי לפירוק הזוגיות. יש לציין כי פעמים רבות, כאשר צד אחד צובר חובות רבים אצל נושים המנסים לדרשם אגב פתיחה בהליכים משפטיים או הוצאה לפועל, מוצא עצמו גם בן הזוג השני חשוף לתביעות, או שמוצאים צווי עיקול על רכוש אשר שייך גם לבן הזוג החייב.


ידוע כי הסכמי ממון יכולים לעזור לבני הזוג לבצע "מילוט נכס" תוך כדי קביעה כי במסגרת הסדר איזון משאבים, יהיה הנכס (שלרוב משותף לשני הצדדים) מנת חלקו של הצד השני במסגרת הליך גירושין עתידי. עם זאת, החייב יצטרך להוכיח בבית המשפט כי הסכם הממון נחתם בתום לב וחשיבות רבה תהה למועד חתימתו (אם בטרם החל החייב לצבור חובות או במידה ונחתם ההסכם כאשר הנושים כבר החלו לרודפו).

 


יש לציין כי חובות אשר מקורם נוצר במהלך החיים המשותפים של בני הזוג, משותפים הם לשני הצדדים מתוקף הלכת השיתוף הפנימית בתוך התא המשפחתי.

 

במידה ואחד מבני הזוג חייב כספים לצד ג’, תהיה החובה בין הצדדים שווה במערכת הפנימית ביניהם, אך צד ג’ לא יורשה לתבוע את בן הזוג אשר אינו חייב לו כספים. משמע, בנק לא יוכל לתבוע מחצית מדירה אשר רשומה תחת האישה, במידה והאב איננו פורע הלוואה אשר נלקחה על שמו בלבד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.