www.what2do.co.il

פתיחת קבר לצורך בדיקת אבהות - האם בדיקת אבהות של המת?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
פתיחת קבר לצורך בדיקת אבהות - האם בדיקת אבהות של המת?

תביעה לקביעת אבהות היא תביעה הדורשת מתן הצהרה כי אדם מסוים הוא אביו של ילד מסוים. משמעות הבקשה היא, כי תיערך לאדם בדיקת רקמות (בדיקת DNA) שתוכיח או תשלול קיומה של התאמה בינו ובין הקטין המדובר. להלן דוגמא למקרה כאמור. אישה הרתה לגבר ושבוע לאחר לידת בנם המשותף, האב התאבד (קפץ מחלון). בתביעה, שהוגשה נגד עיזבונו של המנוח, דרש קטין (באמצעות אימו שהייתה אפוטרופסותו), כי יוצהר שהמנוח הוא אביו. הקטין דרש לבצע בדיקת רקמות להורי המנוח כדי להוכיח את האבהות ואם יסרבו, לפתוח את הקבר ולערוך בדיקת רקמות לאב המת.

 

העיזבון והוריו של המנוח התנגדו לכך בטענה שהמנוח עצמו עמד על כך שאינו אביו של הילד בטרם התאבד. נטען, כי התביעה אינה לטובת הקטין, אלא היא בשל רצונה של האם לקבל הטבות כלכליות. לפי חוק מידע כאשר נדרשת בדיקה גנטית, המדינה צריכה להגיש את עמדתה ביחס לשאלה, ובמקרה דנן המדינה תמכה בתביעת האם והקטין.

 

אינטרס הילד מול אינטרס הצדדים האחרים

 

בית המשפט טען, כי בסוגיה זו יש לבחון את אינטרס טובת הילד הספציפי מול אינטרס הצדדים האחרים (המנוח וקרובי משפחתו). לצורך כך נדרשים להביא ראיות בדבר מצב הילד המדובר (כולל חוות דעת של מומחים) בהווה ומצבו הצפוי בעתיד, ואם יעלה מהן, כי טובת הילד היא שתבוצע בדיקת הרקמות, בית המשפט יורה על עריכת הבדיקה.

 

במקרה דנן, מונה אפוטרופוס נוסף והתקבלו תסקיר רשויות הרווחה ביחס לקטין וחוות דעת מהמכון הרפואי באבו כביר להבהרת הליך בדיקת רקמות למת. מהבדיקות עלה, כי הן האם והן האב סבלו מבעיות נפשיות שונות, כי הילד סובל מאיחור התפתחותי הדורש טיפולים שונים, והמסקנה שהתבקשה מכך הייתה שטובת הילד היא שיידע מיהו אביו.

 

עם זאת, פתיחת קברו של המת לצורך בדיקת רקמות היא הליך מסובך ויקר הפוגע בכבוד המת, וסיכויי הצלחת הבדיקה אינם ידועים. בית המשפט גרס, כי לא ניתן לחייב ביצוע בדיקת רקמות בשל הפגיעה בכבוד המת, אך מול זה עומדת טובת הילד לדעת מיהו אביו מולידו, ומדובר בסוגיה שמעלה דילמות מוסריות, אנושיות, ערכיות ודתיות הדורשת עריכת איזון.

 

חוק מידע גנטי מול המשפט העברי

 

לאחר בחינת המשפט העברי והחשיבות הרבה שמעניק לכבוד המת לצד ההכרה באפשרות להוציא גופה מהקבר לצורך בדיקות גנטיות, בחן בית המשפט את עמדת חוק מידע גנטי הדורש את הסכמת המת לביצוע הבדיקה לצד ההכרה הפסיקתית בסמכותו הטבועה של בית המשפט ל"כפות" על ביצוע בדיקת רקמות למת, כשהדבר נחוץ בנסיבות העניין (לטובת הקטין שעניינו נדון). במקרה דנן, הועדף אינטרס הילד לדעת מיהו אביו על פני אינטרס המת - הן מבחינת הטיפול הנפשי בו, הן מבחינת האפשרות ללמוד על מחלות תורשתיות שעלולות לפגוע בו, והן מבחינה כלכלית - והורו על פתיחת הקבר וביצוע בדיקת הרקמות למנוח.

 

לסיכום, כאשר מוגשת תביעה לבדיקת רקמות, בית המשפט יבחן האם ישנה הסכמה של כל הצדדים לביצוע הבדיקה, ואם לא תהיה הסכמה יוכל להוציא צו אשר יכפה על הצדדים לבצע את הבדיקה אם ייווכח כי טובת הקטין הנדון דורשת זאת.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.